De volksopstand tegen woninginbra ken gaat op herhaling. De manifestatie IDagNiet beleeft donderdag de twee de editie. Zelfs kappers en nachtzus ters steken de handen uit de mouwen. 10 SPECTRUM 8 TIPS TEGEN INBRAAK De landelijke actie dag ïDagNiet be looft komende donderdag buiten gewoon omvang rijk en kleurrijk te worden. Aller lei opmerkelijke initiatieven tegen wo ninginbrekers komen van de grond. Ook kappers, hardlopers, hondenuitla- ters, boswachters, studenten en zelfs nachtzusters zijn daarbij betrokken. Bovendien gaat de actiedag de grens over. België en Duitsland haken aan. ïDagNiet is een initiatief van een klein groepje mensen dat de plaag van woninginbraken wil bestrijden door een volksbeweging van burger initiatieven op gang te helpen. Dat zijn Jelly Knoll uit Rouveen, Patrick Fluyt uit Apeldoorn, Tim Roskam uit Deventer, Remco Derksen uit Utrecht en Rotgert Mulder uit Apeldoorn. Drie van hen werken bij de politie. Maar ze organiseren de actiedag als vrijwilliger op persoonlijke titel, on dersteund door enkele partners van het eerste uur zoals RebelGroup en 33 Graden. Vorig jaar was de eerste actiedag op 11-12-13 zo'n succes dat een vervolg niet kon uitblijven. Er waren activitei ten in meer dan tachtig gemeenten. Via internet en sociale media bereikte de actie miljoenen mensen. Inbrekers deden ook daadwerkelijk een stapje te rug: het aantal inbraken daalde lande lijk met 25 procent. In gebieden met veel acties was die daling zelfs veertig tot zestig procent. Ook opvallend: en kele gemeenten, zoals Epe, Gouda, Zoetermeer, Roosendaal en Oostzaan, noteerden die dag zelfs geen enkele in braak. „Daarmee bereikten we wat we wil den bereiken", zegt Jelly Knoll. In de overvolle agenda van deze weken heeft ze een gaatje gevonden om na mens de initiatiefnemers te vertellen over ïDagNiet. „We willen dat men sen zich bewust worden van het pro bleem van woninginbraken. Niet om ze bang te maken, maar om duidelijk te maken dat we er met z'n allen iets tegen kunnen en moeten doen. We willen burgers motiveren na te den ken over initiatieven die zij in hun ei gen huis, straat of wijk kunnen organi seren die de kans op inbraak sterk doen verminderen." Maar er is meer bereikt. De actiedag vorig jaar zorgde ervoor dat er nieuwe verbindingen werden gelegd tussen burgers, politie en andere partijen die zich bezighouden met het vraagstuk woninginbraken. De vele initiatieven en activiteiten zorgden bovendien voor nieuwe kennis en inzichten over mogelijkheden om woninginbraken terug te dringen. „Burgers hebben meer kennis gekregen over inbraak preventie." Door de gekozen opzet, waarbij de kracht van de samenleving wordt be nut, kan dat met zeer beperkte midde len. „Er gaat vrijwel geen geld om in dit project. We krijgen een klein beet je steun van het ministerie van Veilig heid en Justitie. Daarmee hebben we de website vernieuwd, zodat die beter te lezen is op mobiele apparaten. Ook staan de activiteiten nog meer cen traal. Waar mogelijk ondersteunen we initiatieven op de dag zelf. De rest is een kwestie van elkaar helpen en ken nis delen." Een campagne tegen woninginbraken blijkt geen overbodige luxe met ge middeld 235 inbraken per dag in Ne derland. „We moeten af van het idee dat de overheid of de politie dat pro bleem wel oplost. Het begint bij ons zelf. Door deuren en ramen goed af te sluiten. Of door waardevolle spullen niet voor het grijpen te leggen. Er is veel winst te behalen met relatief een voudige ingrepen en een beetje op el kaar letten." «De meeste mensen komen pas in beweging als anderen in beweging komen Meedoen aan de actiedag kan op aller lei manieren en dat gebeurt ook. Van grote groepen en verenigingen tot in dividuen, van bedrijven en instellin gen tot wijken en buurten, van jong tot oud. Het voorlopige overzicht van de activiteiten voor komende donder dag toont een bonte verzameling. Zo zijn er hardloopgroepen die op de ac tiedag een speciale route lopen door woonwijken en onderweg ogen en oren extra open houden. In enkele plaatsen blijken de activiteiten zo aan stekelijk dat er massaal op wordt inge haakt, zoals in Winterswijk. Daar is een 24-uurs estafette op touw gezet. Elk uur komt een andere groep in ac tie om aandacht te vragen voor het probleem van woninginbraken. In Zutphen levert elke wijk een bijdra ge aan de strijd tegen woninginbra ken. In Rotterdam gaan schoolklassen de straat op. Studenten Veiligheid zor gen in diverse plaatsen voor extra toe zicht. In Roosendaal is een speurtocht Leg kostbare spullen zoals een laptop niet voor het raam, maar uit het zicht. Zorg voor een bewoonde indruk van je huis - ook als je niet thuis bent. Korte metten met inbrekersgilde Op vakantie? Vraag de buren hun tweede auto op jouw oprit te parkeren. Doe altijd de deur op slot als je niet thuis bent of wanneer je gaat slapen. Q Sluit ook de schuur goed af. Hier vindt een inbreker vaak gereedschap om handig mee in te breken. Q Laat je buren weten wanneer er bij jou is ingebroken. Spreek mensen die zich verdacht in de buurt ophouden. Kruip eens in de huid van een inbreker. Kijk waar je kansen ziet als je door jouw straat loopt. infographic DPd bron TNO door Anne Boer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 38