SPECTRUM 11 veiligheid voor jonge kinderen. In Winterswijk roeren kappers zich door tijdens het haarknippen het onderwerp te bespre ken met klanten. Sensire vraagt nacht zusters extra alert te zijn als ze voor hun werk op pad zijn in de nachtelij ke uren. Boswachters van Natuurmo numenten houden extra toezicht in het buitengebied. En er zijn veel oude ren die vanuit hun leunstoel in de woonkamer scherp toezicht houden op wat er hun straat gebeurt. Jelly Knoll vindt het een boeiend feno meen. Ze doet momenteel onderzoek naar de effecten van de manifestatie ïDagNiet. Daarbij kijkt ze vooral naar de rol van wijkagenten binnen burger initiatieven rondom veiligheidsthe ma's. „Doel van de actiedag is dat het initiatief van burgers komt. Tegelijk is het belangrijk dat wijkagenten als aan jager en verbinder fungeren. In de praktijk zie je dat dit het verschil kan maken." Zo waren er vorig jaar wijkagenten die op het idee kwamen om kunste naars erbij te betrekken. „Kom daar maar eens op. Het resultaat was dat er in een wijk in Enschede beelden van poortwachters stonden op ïDagNiet, om duidelijk te maken dat inbrekers beter uit de buurt kunnen blijven." Het was ook een wijkagent die een at letiekvereniging vroeg rondjes door een paar wijken te gaan rennen. „Ze lopen toch hun trainingsrondje, dus waarom dan niet met een extra op dracht", was de gedachte. Volgens Knoll is dat juist de bijzondere kracht van ïDagNiet. „De gebruikelijke par tijen weten elkaar wel te vinden, maar wandelen vaak over dezelfde paden. Wij willen juist anderen bereiken." Uit haar onderzoek blijkt hoe belang rijk het is dat een wijkagent ruimte geeft aan initiatieven. „In iedere buurt zijn actieve mensen. Ze hebben soms een zetje nodig. Als je die mensen in beweging krijgt, weet je niet wat er al lemaal los komt. De meeste mensen komen pas in beweging als anderen in beweging komen. Uiteindelijk is dat winst voor iedereen. Dat helpt niet al leen in de strijd tegen woninginbra ken, maar zorgt ook voor meer sociale samenhang in een wijk. Wijkagenten geven bijvoorbeeld aan dat ze nu be ter de 'motortjes' in de wijk te kun nen vinden: de mensen met construc tieve energie die graag een bijdrage le veren aan de veiligheid in hun wijk." De successen van ïDag Niet blijven niet onop gemerkt. Steeds meer gemeenten doen mee met het project. Ook het buitenland toont interesse. Zo doet dit jaar België mee. Daar gaat het initiatief meer uit van de overheid. „Dat volgen we met grote belangstel ling; we kunnen veel van elkaar le ren." In België is een website met ac ties en tips verschenen in drie talen: Duits, Frans en Nederlands. Ook de Duitse politie heeft belangstelling en doet in de grensstreek van de Achter hoek een duit in het zakje. Als het aan de initiatiefnemers ligt, is de actiedag ïDagNiet een blijvertje. Wel willen ze de opzet steeds vernieu wen. Een missie zal ook zijn de drie noordelijke provincies enthousiast te krijgen voor de actiedag, want daar blijft deelname ver achter bij andere delen van het land. Daarnaast zijn er plannen voor het stimuleren van inno vatie en uitbreiding naar meer landen in Europa. Uiteraard gaan de initiatiefnemers van ïDagNiet donderdag zelf ook op pad. Met een camper toeren ze de hele dag, vanaf 24.00 uur woensdagavond, door het land om zoveel mogelijk acti viteiten te bezoeken. De route moet nog worden bepaald. ZATERDAG 6 DECEMBER 2014 www.1dagniet.nl Twitter: @1dagniet Facebook: facebook.com/1dagniet foto David Rozing

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 37