Altijd maar weer die experts. Fotodetective Hans Aarsman (63) speurt liever zelf naar de waarheid. Daarvoor duikt hij vol overgave in de cijfertjes. „Er wordt zo veel ongelooflijke flauwekul over ons uitgestort." 2 SPECTRUM interview En zo staat hij dus te turven bij de Piet Heintunnel in Amster dam, elke dag vijf mi nuten. Hans Aarsman, die alles zelf wil we ten en dus alles zelf moet meten. Hoeveel vrachtverkeer gaat er door de tunnel in die vijf mi nuten? Hij telt en verwerkt de resulta ten in een grafiek. Wagentjes van de stadsreiniging in de buurt rekent hij niet mee, die vertroebelen het beeld. Bestelwagens scoren één punt. Als er reclame op staat tenminste, want dik ke kans dat er anders alleen voor het belastingvoordeel met een grijs kente ken wordt gereden. Busjes twee pun ten, echte vrachtwagens vier. Hoe je je dan voelt, als je zo hardop staat te turven: nul-één-vier, één-één vier? Als je de resultaten via je smart- phone naar jezelf mailt, want dan heb je gelijk datum en tijdstip? Om de re sultaten vervolgens met priegelig handschrift in een schriftje te noteren en via Twitter wereldkundig te ma ken? Aarsman lacht. „Ja, stóm natuur lijk, ontzettend stom. Maar je moet het gewoon doen." Want de grafiek die het resultaat is van het turven, kan hij presenteren als zijn bewijs dat Nederland uit de crisis aan het komen is. De gestaag stijgende lijn: meer vrachtvervoer, dus de markt trekt aan. 66 Er worden de hele tijd experts opgevoerd. Maar wat fs een expert eigenlijk? fel a S 5! tü Hij is een onwaarschijnlijke theater maker, de biochemicus/neerlandicus die fotograaf werd en (toneelschrij ver en toen 'fotodetective' met sinds 2004 een wekelijkse plek in de Volks krant. Hij maakt er op toneel een sport van om niet officieel op te ko men, maar en passant te beginnen. Zo als hij ook moeite heeft met applaus nemen en daar dus gewoon doorheen kletst. Zijn lezingen liepen steeds ver der uit en het zinderde in de zaal. Het leek hem spannend in z'n eentje in an derhalf uur zijn gedachtenwereld over te brengen. In zijn voorstelling Zelf weten telt, meet en rekent hij voor vanuit zijn even tegendraadse als aanstekelijke lo gica. Een pleidooi voor zélf onderzoe ken en niet de cijfers en beweringen van de 'experts' voor zoete koek slik ken. CBS, SCP, al die onderzoeken en conclusies. „Er wordt zó ongelooflijk veel flauwekul over ons uitgestort. Er worden de hele tijd experts opge voerd. Kijk, 'professor doctor' in het een of ander, daar zit nog enige con trole op. Maar wat is een expert eigen lijk?" Dan is hij óók een expert. Op het ge bied van grote borsten in de Flevopol- der bijvoorbeeld, het gebruik van bij voeglijke naamwoorden op Funda, de frequentie van lachende gezichten in Ouders van Nu. Daar heeft hij onder zoek naar gedaan. Of de crisis. Vracht wagens tellen, had hij bedacht: die ver voeren dingen die verkocht worden en geven een beeld van de handel. En dan zie je, met maandenlang vijf mi nuten tellen, een stijgende lijn; de enorme dip in augustus is het gevolg van de sluiting van de tunnel voor wegwerkzaamheden. Ja mensen, we beginnen uit de crisis te komen. Als je het niet gelooft, dan pakt hij de cijfers er wel even bij. De locatie van het interview is het Amsterdamse Lloyds Hotel. Wereldho tel, zegt hij handenwrijvend, en zo'n beetje naast de deur. Altijd weet hij het zo te manipuleren dat hij daar te rechtkomt. Voor gesprekken, voor als hij op de foto moet. Het management van het hotel doet niet moeilijk en zo heeft hij veel van de kamers van bin nen gezien. Lekker languit liggen op zo'n bed. Vandaag wil de fotograaf hem op de kade, in de wind, een wat hachelijke positie op een paaltje in het water. Wat zou hij, als de detective die het verhaal achter de beelden zoekt, al op voorhand kunnen zeggen over dit por tret? Dat het kunstlicht een enorme vlucht heeft genomen, ook bij buiten fotografie. „En dat veel mannen van middelbare leeftijd ineens van die op vallende sokken aanhebben. Zeker een jongere vriendin." Lacht: „Inder daad! En ja, zij heeft ze ook gekocht." Was hij biochemicus gebleven als on derdeeltje van een onderdeeltje van een onderdeeltje van een groter onder zoek in het laboratorium, dan had hij nu zo'n beetje met pensioen gemoe ten zoals zijn collega's van toen. Maar hij vond het er saai, er werden te wei nig ontdekkingen gedaan. Terwijl hij nu zit te kirren van plezier als hij weer wat heeft gevonden. Of dat nou is, als hij met een loepje in zijn hand foto's bekijkt voor de krant of met tellen be vestigt wat hij eigenlijk al wist. De vorm doet er niet toe. Het is wat Aars man de 'modus veldwerk' noemt. Hij vraagt zich af hoe dingen werken. Met zijn onderzoeken vindt hij ant woorden. Het is zijn houvast, zijn ma nier om greep te krijgen op de wereld. Structuur aanbrengen, verbanden zien. Als twitteraars zieken over zijn achter naam waarover het op de lagere school ook pesten geblazen was, on derzoekt hij hoe oud die twitteraars zijn. Of ze man zijn of vrouw, hoeveel volgers ze hebben, hoeveel tweets. Blijken het overwegend sneue oudere mannen zonder gevoel voor humor die door bijna niemand worden ge volgd. „Alle dingen waar je bang voor bent 66 Alle dingen waar je bang voor bent, kun je cijfermatig de kop inslaan M of die je tegenstaan, kun je cijfermatig de kop inslaan, zodat de wolken weg trekken. Als je jezelf in een groter ver band plaatst, wordt je ego kleiner. Én je bent blij, als er weer wat vervelends gebeurt. Want dan heb je daar weer wat aan voor je onderzoek." Maar om te beginnen is het leuk, hij doet het vooral voor de de lol. Waar je ook bent, je hebt altijd wat te doen. „Ik verveel me nooit, hoef niet meer op vakantie. De wereld is duizend maal leuker, als je maar goed oplet. Ik vraag me ook nooit af of het zin heeft of belangrijk is. Ik wil het resultaat geen rol geven. Want dat staat altijd voorop. Dan wordt de vraag gesteld: wat kunnen we ermee? En vooral: wat kunnen we ermee verdienen?" Out of the box denken, dat is de hip pe term van het moment. Even out of the box denken om een probleem op te lossen, een plan van aanpak te ma ken. „Ik zie dan zo'n weekend voor me, een bedrijfsuitje, met een wijntje erbij. Maar ook dat is heel resultaatge richt. Ik heb er ook wel eens aan mee gedaan. En ik vond het vooral heel be vestigend voor de box. Even eruit, en dan daarna gauw weer allemaal erin. Ik zit nooit in een doos." Aarsman werd fotojournalist, maakte opvallende boeken. Maar begin jaren negentig stopte hij met fotograferen, hij vond zijn eigen aanbod niet inte ressant genoeg. De inspiratie kwam, toen hij een paar dagen in Gent was, zich stierlijk verveelde en Sherlock Holmes ging lezen op zijn hotelka mer. Hij bedacht: die Holmes-metho de - als je goed nadenkt, kun je alles van de wereld begrijpen - is ook toe pasbaar op foto's. „En op andermans foto's valt veel meer te ontdekken. Zo kom je op plekken waar je niet kunt komen, in tijden waarin je niet kunt zijn. Een foto is een stukje wereld dat stilstaat en waarin je rustig kunt zien wat er te zien valt." Hoogbegaafd is hij niet, wiskunde houdt ook bij hem op een zeker mo ment op. Maar hij is nieuwsgierig. En als hij iets wil weten, bijt hij zich vast. Als jongetje was hij al druk bezig met de waarom-vraag, terwijl zijn twee jaar jongere broer met vriendjes bui ten speelde. Slagersgezin aan de Am sterdamse Hoofdweg. „Een midden standsmilieu, iedereen wilde stijgen. Ik was een vooruitgeschoven post. Ik kon het beste leren, dus ik moest arts worden." Dat is waar hij nu op is uit gekomen. „Dat uitpuzzelen wat ik nu doe, is een diagnose stellen. Ik bén een soort arts geworden. Niet van zie ke mensen, maar van de omgeving." Tellen, meten en rekenen door Marjolijn de Cocq loc Jt> So ?o <0 60 TO tfO VRACHTVERVOER P/ET HE/MTON/IEL HHsiEkpPh maasU - ofprfa* 1o/q /L/-/T uur /I* UUr 16-11 Uur hi-ii uur MRT ffPR MEI Dllfl TRück 0USDÊ Vftfj VRIK ff T EeMtieDEtJ Q pf-i Z fmt pni f)06 SePr OkT Zö/y TBLtmEeU WBHKM6êtJ S H/hiüTBrJ MM 6 reageren? spectrum@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 34