heerlijk, maar het mag niet Het jaar van de garnaal CONSUMENT 51 POPCORÈU KOOPWAAR Wouter Klootwijk Ze zeggen het in IJmui- den, ze zeggen het boven in Groningen. Op Texel, in Stellendam en Oos tende weten ze er ook van. Het jaar 2015 brengt ommekeer. Deze keer is het de garnaal die het jaar gedenkwaardig zal maken. Dat kunnen we aanstaande feestda gen al proeven. Maar let op; wie garnalen wil van de beste kwali teit, de lekkerste uit de Noordzee of van de Wadden, de kleine grij ze garnalen die rood-oranje uit de kookketel komen, moet zeker weten dat het verse zijn, gisteren gevangen, of eergisteren. Dat kon voorheen, toen in Nederland gar nalen nog met de hand werden gepeld. 25 jaar geleden werd dat verboden. Het kan nu weer, om dat pelmachines eindelijk net zo snel kunnen pellen als vrouwen in Marokko, waar bijna alle Noordzeegarnalen naar toe gaan en zonder dop en kop weer terug komen. Er zijn twee typen pelmachines. In IJmuiden draait een verbeter de versie van een al meer dan een halve eeuw oud model. In Leens, Groningen, draait een ma chine van vader en zoon Kant. Niemand mag die zien. Appie en Klaas Kant vrezen namaak en diefstal van hun ideeën. Zes jaar geleden mocht ik de eerste versie van hun machine zien en filmen. Het apparaat knijpt het begeerde staartje uit het garnalenpantser. Een vondst van zoon Klaas. Goud waard. De machine in sterk verbe terd, de snelheid is aanzienlijk op gevoerd. Maar knijpen doet hij nog steeds. Klaas Kant liet me een filmpje zien op zijn mobiele telefoon: 'Dan zie je dat het veel sneller gaat*. Maar aan het knij pen is niks veranderd, zei ik. Va der Appie schrok: 'Hij kijkt scherp, laat hem niet meer zien.' Maar dan proeven. Machine gepel de garnalen, nog geen etmaal bo ven water, geen spat conserveer middel erop. Je snapt op slag niet meer dat twee, drie weken oude Marokkogarnalen, vaak niet eens vers heen en weer gereden, maar diepgevroren, je snapt niet dat je daar de kerst mee doorkwam. Ja, met een klad whiskysaus erover, dan smaken kattenbrokken ook goed. Nederlandse Marokkogarna len zijn gewoon standaard gewor den. Wie garnalen eet uit de su permarkt, eet Marokko-gepelde en is gewend aan de smaak. Met conserveermiddel. Benzoëzuur. Telkens blijkt uit blindproeverij- tjes dat proevers oudere bereisde garnalen beter vinden smaken. Verse garnalen worden niet als zodanig herkend. Lijkt vreemd, maar gewenning doet wat in je kop. Ik weet van culinaire publi cisten die oude kabeljauw hoger waardeerden dan verse, net ge vangen. Omdat ze van huis uit, denk ik, oude meuk gewend wa ren. Je zou opnieuw geboren moe ten worden. Of je kop eerst een half uur onder de koude kraan en dan nog eens opnieuw proeven. Verse kabeljauw is, net als verse eieren, het summum. En garna len van gisteren uit de zee en meteen gepeld door iemand die dat nog kan, maar waarvan er niet veel meer zijn, dan maar uit de machine, die dagverse garna len brengen geluk. ThêDEVIL'S Met videostreamingdienst Popcorn Time kun je de nieuwste films en series gratis op internet bekijken. De software is enorm populair in Nederland, maar het gebruik is wel illegaal. De populariteit van Popcorn Time lijkt in Nederland niet te stoppen. De soft ware staat al op ruim twee miljoen Nederlandse appa raten geïnstalleerd en wordt dagelijks door zo'n 160.000 Nederlanders gebruikt. De streamingdienst is zo populair omdat het gebruikers de mogelijkheid geeft gratis de nieuwste films en series op hun pc, laptop, tablet of smartphone te kijken. Dat gebeurt veelal in hoge beeldkwaliteit en met Neder landse ondertiteling. Popcorn Time is beschikbaar voor Win dows, Mac, Linux, Android en iOS. Als je de software opent, zie je een venster met de laatste films en series. Je kunt zoeken naar een film of serie en als je het gewens te resultaat hebt gevonden, druk je erop om de video af te spelen. Ook heb je de mo gelijkheid de beeldkwaliteit en ondertite ling te kiezen. Een kind kan de was doen. Achter Popcorn Time schuilt een klein team met ontwikkelaars uit verschillende landen. Ze communiceren via een WhatsApp-groep en bellen elkaar af en toe. „Het is belangrijk om met een klein team te werken. Zo houden we het over zichtelijk. We kennen elkaar allemaal van vorige projecten en sommigen zijn jeugd vrienden", zegt een anonieme woordvoer der van Popcorn Time. De makers willen ook anoniem blijven: „Hoe langer wij onze identiteit verborgen kunnen houden, des te beter dat is voor Popcorn Time." Popcorn Time werkt via torrents, een popu laire downloadtechnologie waar onder meer de torrentwebsite The Pirate Bay be kend door is geworden. Bij torrents down load je één bestand van veel verschillende mensen tegelijkertijd, waardoor je heel snel een bestand binnen kunt halen. Tij dens het downloaden upload je het be stand ook weer naar anderen. Zo blijft de verbinding voor iedereen snel. Maar in plaats van wachten totdat een bestand is ge- download, speelt Popcorn Time al direct de video af en wordt het bestand gedown- load terwijl jij kijkt. „We zijn gewoon een zoekmachine", laat de woordvoerder weten. „We gebruiken openbare torrents waar websites als The Pi rate Bay ook gebruik van maken. Alleen on ze software is gewoon heel simpel in ge bruik." De makers zeggen niet aan een ille gaal project te werken, omdat ze 'gebrui kers alleen maar de mogelijkheid geven om van elkaar te downloaden'. Tim Kuik, directeur van auteursrechtenor ganisatie Brein, is het daar niet mee eens: „Popcorn Time biedt toegang tot illegale kopieën van auteursrechtelijk beschermde films en series. Het downloaden of uploa- den van dit soort bestanden is in Neder land verboden. De website van Popcorn Ti me kan offline worden gehaald en we wer ken samen met buitenlandse organisaties om de toegang tot dit soort software te blokkeren." Een blokkade heeft volgens Popcorn Time geen invloed op de werking van de software. Alleen de toegang tot het downloaden van de software wordt door de blokkade 'bemoeilijkt'. Eenzelfde situatie deed zich voor in 2012 bij de blokkade van The Pirate Bay. Inter- LECALE ALTERNATIEVEN netgebruikers vonden toen andere wegen naar de torrentwebsite, waardoor ze ge woon bleven downloaden. Deze zaak ligt momenteel bij de Hoge Raad. De uitspraak wordt verwacht in 2015. De uitspraak is ook belangrijk voor Popcorn Time, want er zijn inmiddels Kamervragen over de illega le videostreamingdienst gesteld. Staatssecretaris Teeven van Veiligheid en Justitie, die antwoord moet geven op die Kamervragen, wil eerst de Pirate Bay-uit- spraak van de Hoge Raad afwachten: „Pop corn Time wordt anoniem beheerd en ope reert vanuit het buitenland. In zo'n geval kan stichting Brein eisen dat internetprovi- ders toegang tot de dienst blokkeren. Of en zo ja in hoeverre die eis voor toewijzing in aanmerking komt, ligt momenteel in de Pi rate Bay-zaak bij de Hoge Raad voor." Volgens Kuik is in Nederland een cultuur ontstaan waarin consumenten denken het recht te hebben op illegaal aanbod van on der meer films en series: „En die cultuur wordt eerder aangemoedigd dan ontmoe digd. Consumenten zouden gewoon ge bruik moeten maken van legaal aanbod. Films en series maken kost geld en als dat niet terug wordt verdiend, dan houdt het echt een keer op." ZATERDAG 6 DECEMBER 2014 AWKWARD MOMENT V A MERRY* [CHRISTMAS ALIVE door Daniël Verlaan Netflix: de bekendste videostreamingdienst met een groot aanbod aan Amerikaanse se ries. Het Nederlandse aanbod valt nog een beetje tegen. (7,99 euro per maand) HBO Go: de videostreamingdienst van HBO, met specifieke HBO-series als Came of thro nes maar ook nieuwe films (15,50 euro per maand in combinatie met een HBO-abonne- ment) Videoland: het grootste aanbod van Neder landse films, maar om de nieuwste blockbus ters te bekijken, betaal je extra (10 euro per maand) reageren? consument@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 32