Weer wereldrecord voor estafettevrouwen Verbraak neemt schuld van schipbreuk op zich 44 SPORT WK ZWEMMEN Eindelijk pakt Femke Heemskerk een individuele hoofdprijs. En wat voor één. WK-goud op het koninginnenummer. Grand Prix zit erop voor De Bruijn Becker serveert Duitse tennisbond af Voor de zekerheid had Maud van der Meer in de aanloop naar de wereldkampioenschappen in Do ha het Wilhelmus geoefend. Dat kwam goed uit. Gisteravond mocht ze het volkslied meezingen tijdens de ceremonie van de 4x100 vrij. Dat deed ze dan ook uit volle borst, samen met Inge Dekker, Femke Heemskerk en Ranomi Kro- mowidjojo. De estafettevrouwen zetten in Do ha een nieuwe standaard neer. Na het goud en het wereldrecord woensdag op de 4x200 vrij, was het nu raak op de 4x100 vrij. Het estafettenummer dat Nederland ja renlang domineerde. De vrouwen verbraken hun wereldrecord uit 2008 met bijna twee seconden tot 3.26,53 minuten. Het is een mooie opsteker dat Ne derland met de 22-jarige Van der Meer en met de pas achttienjarige Esmee Vermeulen - die in de se- „Ik heb een grote fout gemaakt. Ik dacht dat ik genoeg informatie uit de elektronische kaarten kon ha len, maar dat bleek niet het geval. Ik zat verkeerd", verklaarde de Ne derlandse zeiler gisteren op zijn facebookpagina. De bemanning van de boot is in middels veilig aangekomen op ries zwom - nieuwe aanwas heeft voor de 100 meter-estafette. Na het zwempensioen van Mar leen Veldhuis in 2012 was het lang de vraag wie aanspraak mochten maken op deze vacature. Gistera vond kreeg Van der Meer in de fi nale de voorkeur. „Ik was heel erg zenuwachtig", zei de Udense na af loop. Maar yes, dit is mijn eerste wereldrecord en mijn eerste gou den medaille!" Sharon van Rouwendaal voegde opnieuw een medaille aan haar erelijst toe. De 21-jarige zwemster pakte op de 400 meter vrije slag het zilver achter de ongenaakbare Spaanse Mireya Belmonte (3-55,76). Van Rouwendaal, die donderdag brons pakte op de 800 meter vrije slag, scherpte haar Ne derlands record aan tot 3.57,76. Inge Dekker pakte voordat ze haar gouden race zwom met de estafett- ploeg brons op de 50 meter vlin derslag. Ze zette een tijd neer van 24,73. Ze moest hiermee de Zweed se Sarah Sjöström (24,58) en de Deense Jeanette Ottesen (24,71) voor zich dulden. Voor de 29-jarige Dekker was het haar tweede medaille bij dit WK. Ze won goud met de vrouwen op de 4x200 meter vrije slag. Mauritius en schipper Chris Ni cholson zinspeelt op een herstart in de derde etappe. Verbraak ver telt dat hij het gebied uitgebreid had onderzocht op de elektroni sche kaarten vlak voordat hij ging slapen. „Ik zag dieptes van 42 tot 80 meter", schrijft hij. De geplande route was wel veran derd vlak voor de start vanwege verwachte moeilijke omstandighe den. „Ik probeer geen excuses te zoeken, maar wil hiermee slechts een verklaring geven en sommige vragen beantwoorden", aldus Ver braak. DOHA - Wat had Femke Heemskerk naar dit moment ge snakt. De allerbeste van de we reld zijn. De afgelopen jaren liet ze het zich meerdere keren ontval len; haar ultieme doel was een in dividuele gouden medaille op een groot toernooi. De gouden estafet temedailles op de Olympische Spelen en wereldkampioenschap pen waren allemaal leuk en aar dig, maar Heemskerk wilde zo graag laten ze wat ze helemaal zelf in huis heeft. In haar lange carrière ging het vaak op cruciale momenten mis. Ze kon nog zo in topvorm zijn, maar in grote finales wist ze dan niet de rust te bewaren. Op Sinter klaasavond viel voor de 27-jarige zwemster alles op haar plek tij dens de WK finale 100 meter vrije slag in Doha. Ja, ze verkeert in de vorm van haar leven, maar dat biedt geen ga ranties voor een eerste plaats. Ze ker niet als je naaste concurren ten Ranomi Kromowidjojo en Sa rah Sjöström heten. De Zweedse was de afgelopen maanden op papier de snelste op de 100 meter in het 25-meter bad. En Kromowidjojo leek het goede gevoel weer te pakken hebben. Het beloofde in de hoofdstad van Qatar een spannende finale te worden tussen dit drietal. En het werd ongekend spannend. Heemskerk tikte als eerste aan in 51,37 seconden. Het betekende niet alleen een nieuw persoonlijk record, maar ook een toernooire- cord. Hierbij stootte ze Kromo widjojo uit de boeken (51,45 in 2010). Sjöström eindigde op slechts twee honderdste als twee de en Kromowidjojo pakte het brons (51,47). Nadat Heemskerk in het water middels een innige omhelzing de felicitaties kreeg van 'Kromo', volgden eenmaal uit het bad de tranen. De kersverse wereldkam pioene wist van gekkigheid niet meer wat ze ten overstaan van de Nederlandse pers moest zeggen. „Sorry, ik moet gelijk janken. Ik ben gewoon wereldkampioen. Dit is zó bijzonder. Zó belangrijk voor mij. Zó lekker als het einde lijk lukt. Ik heb er zó hard voor ge werkt." Eigenlijk begreep ze nauwelijks wat ze had gepresteerd. „Ik kon het scorebord niet goed zien. En toen ik die 1 achter mijn naam zag staan, kon ik het niet geloven. Hè ikke?" De dag begon voor Heemskerk met de series van de estafette 4x100 meter vrije slag. Waar Kro mowidjojo tijdens deze kwalifica tie in de ochtenduren in haar ho tel kon blijven, koos Heemskerk er zelf voor te zwemmen. Ze moest ook nog onverwacht hard aan de bak. Dankzij haar fameuze eindsprint haalden de Nederland se dames op het nippertje de fina le. Hierna mocht Heemskerk even uitrusten in de luxe hotelkamer van KNZB-voorzitter Erik van He- ijningen, op een steenworp af stand van het zwembad. Het be spaarde haar een ritje door het drukke verkeer naar het zwem mershotel. De extra inspanning in de och tend leek geen invloed te hebben op haar fysieke gesteldheid in de avond. Na haar historische race op het ko ninginnenummer perste Heemskerk er een paar uur later in de finale van de 4x100 vrij op nieuw een toptijd uit (50,58). Als tweede zwemster (na Inge Dek ker) loodste ze Nederland van de vierde naar de eerste positie. Maud van der Meer en Kromowid jojo gaven die voorsprong niet meer uit handen. Sterker nog: de dames zetten een ook op deze es tafette een nieuw wereldrecord neer. Met nu al driemaal goud ontpopt Heemskerk zich tot dé Nederland se zwemkoningin van dit mo ment. Het maakt haar trainer Mar cel Wouda trots. „Femke is echt volwassen aan het worden. Dat is een groot verschil met twee jaar geleden, toen ik met haar begon te werken. Ze weet nu veel beter om te gaan met spannende situaties. Wat dat betreft herken ik veel van mezelf in haar. Ik had daar ook enkele ja ren voor nodig. Bovendien weet Femke precies wat ze wil. Haar be wuste keuze in 2012 om voor Eind hoven en voor mij te kiezen, is daar ook een voorbeeld van. In Eindhoven heeft ze de rust gevon den om zich verder te ontwikke len." CAPELLE AAN DEN IJSSEL - Jean Paul de Bruijn uit Hulst is in de kwart finale van de vierde Grand Prix driebandentoernooi van het jaar uitgeschakeld door Barry van Beers. De Brabander won met 40-34 in 22 beurten. Eerder op de dag had biljarter De Bruijn in de achtste finale nog ge wonnen van Herman Slikker, met 40-37. De Bruijn, vorige week nog verrassend halvefinalist op het WK in Zuid-Korea, ging in Capel- le aan den IJssel voortvarend van start met in de vijfde beurt een se rie van tien en even later een van acht. Toch kon hij zijn opponent niet van zich afschudden. Van Beers sloeg in de slotfase toe. Het toernooi in Capelle is de honderd ste Grand Prix sinds het begin 1986. Dick Jaspers won het toer nooi 53 keer. De Bruijn haalde ere plaatsen maar won nog nooit. MUNCHEN - Boris Becker heeft in een interview met de Süddeutsche Zeitung de Duitse tennisbond (DTB) hard afgeser veerd. „Ik geloof dat er door de ja ren heen steeds de verkeerde men sen op de verkeerde plaatsen za ten", zegt de bezitter van zes grandslamtitels. De 47-jarige coach van Novak Djokovic meent dat er in de DTB geen enkele pro fessionele structuur valt te ont dekken. Beckers voormalige Davis- cup-collega Michael Stich had het plan daar verandering in te breng en. De Wimbledonkampioen van 1991 trok zijn kandidatuur echter in toen hem duidelijk werd dat zijn voorzitterschap geen betaal de functie was, maar een erebaan tje. „In welk land en in welke eeuw leven we dat dit nog steeds niet is ingeburgerd. Misschien is dat het probleem", aldus Becker. Femke Heemskerk bevrijdt zichzelf door Natasja Weber DOHA - Het feest kan niet op voor de Nederlandse zwemvrouwen. Met een wereldrecord, twee gou den medailles, zilver en brons werd 5 december een prachtige dag voor het vaderlandse zwemmen. MAURITIUS - Navigator Wouter Ver braak bekent dat hij het rif niet heeft gezien waarop Team Vestas Wind eerder deze week schip breuk leed in de Indische Oceaan tijdens de Volvo Ocean Race. door Natasja Weber Femke Heemskerk 3 ontpopt zich met drie gouden medailles tot de zwemkoningin van het toernooi.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 29