Niet gelukkig met automatische incasso? Geld terugboeken is 'Ik zing, bid en denk na in mijn kapelletje' geld en goed 66 Bedrijven vinden het gênant De deur blijft op slot uit angst voor reputatieschade 22 WERKEN Automatische incasso is best handig. Zeker bij steeds weer terugkeren de betalingen. ]e geeft één keer een machtiging af en ver volgens vergeet je nooit meer om je rekening(en) te betalen. Maar om te voorkomen dat je de grip op je eigen bankrekening kwijtraakt, bestaat de mogelijk heid om te storneren: het terug boeken van geld naar je eigen re kening na een (automatische) in casso. Door Europese regels is stor neren sinds augustus nog gemak kelijker geworden. Binnen acht weken kun je zelf eenvoudig een automatische in casso terugboeken. Dat kan ge woon via internetbankieren. De bank stort het geld dan weer te rug op jouw rekening. Er is één uitzondering: incasso's van kans spelen kunnen niet meer terug worden geboekt. „Dat is om te voorkomen dat je het geld terugboekt op het mo ment dat je de loterij niet hebt ge wonnen", verklaart woordvoerder Murco Mijnlieff van de Autoriteit Consument en Markt. Je hebt geen geldige reden nodig om een bedrag te storneren. Te rugboeken is dus ook mogelijk als je wel een automatische incasso hebt afgegeven. Maar de kans is natuurlijk wel groot dat het be drijf dat het bedrag heeft geïncas seerd, het er niet zomaar bij laat zitten en een incassobureau op je afstuurt. Het is dan ook slim ook contact op te nemen met de incas seerder om uit te leggen waarom je het bedrag hebt gestorneerd. Heeft een bedrijf zonder toestem ming geld van je rekening afge schreven, dan heb je langer de tijd de incasso ongedaan te maken. Tot dertien maanden na de af schrijving kun je jouw bank vra gen het geld terug te boeken via de procedure Melding Onterechte Incasso. Op www.consuwijzer.nl staat een voorbeeldbrief die je naar je bank kunt sturen. De bank controleert dan of er een geldige schriftelijke machtiging is afgegeven. Zoniet, dan stort de bank het geld terug. Je kunt na tuurlijk ook zelf contact opnemen met het bedrijf, met de eis dat de onterechte incasso teruggedraaid wordt. Ook op bovenstaande regel geldt een uitzondering: Het Centraal Justitieel Incasso Bureau (CJIB) mag zonder jouw machtiging ver keersboetes van je rekening laten afschrijven. Nadat je een tweede aanmaning hebt gehad en die niet hebt voldaan, kan het CJIB zon der jouw toestemming geld van je bankrekening afhalen. De bank mag zo'n incasso niet storneren. Sinds augustus van dit jaar is stor neren nog iets gemakkelijker ge- Herman Finkers wordt op 9 december 60 jaar. De Twentse cabaretier zette een punt achter zijn theatervoorstellingen, maar er ver schenen pas nog twee boeken met teksten van zijn hand. Met kerst is hij te zien in een tv-pro- gramma ter ere van het vijftigja rig jubileum van André van Duin. Waarop zou je nooit bezuinigen? „Op koffie, eten en bier. Koffie omdat het me wakker houdt, eten omdat het mijn lichaam in bewe ging zet en bier omdat het staat voor gezelligheid en sfeer. Dat moet je koesteren." Waarop kun je best bezuinigen? „Op mijn energierekening. Die was torenhoog, vanwege een man kement aan de verwarming. Maar ik ga nu op energie bezuinigen, want slimme techneuten hebben een oplossing bedacht. Het is een ingewikkeld verhaal, maar het komt erop neer dat de verwar ming in huis veel vaker aanging dan nodig was. Inmiddels zijn er een paar buizen losgekoppeld en heeft de kelder een eigen thermo staat. Het was nog geen halve dag werk, maar het gaat een enorme besparing opleveren. Tenminste, dat zeggen ze." Wat was een goede investering? „Een goede investering is een aan koop waar je plezier van hebt. Los van het feit of je daar iets aan ver dient of op verliest. Zo geniet ik van het kapelletje bij mijn huis. Noem het maar een klein eigen kerkje, met kaarsen en katholieke symbolen. In die ruimte kom ik tot rust. Ik zing, bid er en kan er goed nadenken. En wie in stilte kan nadenken, komt dichter bij de kern. Een ander neemt een kin derkamer, maar met een kinderka mer moet je 's nachts je bed uit. En met een werkkamer moet je steeds maar aan het werk. Dus geef mij maar mijn kapelletje." Wat was een grote miskoop? „Miskopen vergeet ik meteen. Ik wil ze ook niet herinneren, want het heeft geen zin om stil te staan bij tegenvallers." Maar hoe zit het met die oldtimer waar je vanaf wilt? Geen miskoop? „Nee, het was geen miskoop, want ik heb er veel plezier aan beleefd. Maar ik gun hem nu aan iemand die hem beter kan verzorgen, want ik ben nu een maal geen automonteur. Het is een Plymouth Special De Luxe Cabriolet uit 1949. Een bruine. In die auto heb ik veel geld ge stopt. Hij is getectyleerd, de versnellingsbak en de motor zijn gereviseerd en de elek trisch bedienbare kap is opge knapt. Dus technisch is hij he lemaal optimaal. Maar af en toe springt er eens een leidinkje of moet de startmotor worden aangezwengeld. En dat gebeurt dan precies als ik net ergens op een verlaten landweggetje bij de grens sta. Op zo'n plek waar mijn mobieltje geen ontvangst heeft, zodat ik geen verster king kan bellen. Laatst over kwam me dat weer. Gelukkig kwam er toen toevallig een éch te man langs. Een handig type. Die deed zijn kofferbak open, pakte een tangetje, draaide iets aan en alles was opgelost. Zo'n man moet die auto dus ko pen." Wat wil je nog kopen? „Zullen we een goed glas bier halen?" Op de werkvloer wordt heel wat afgepest en de impact daarvan is gigantisch. „Ik was bang dat ik per ongeluk voor de trein zou stappen." Uitschelden, intimideren, ne geren, zinloze taken geven, informatie achterhouden: er wordt veel getreiterd op de werkvloer. Volgens schattingen zijn zo'n 350.000 tot 500.000 werk nemers het slachtoffer van structurele pes terij, ook wel mobbing genoemd. „Zondagavond was het ergste, ik baalde dat ik weer moest werken. Ik bleef gaan, el ke dag weer! Ik zat met mijn kamerdeur dicht en deed mijn werk. Ik bleef zakelijk en beleefd. Als ik een vraag had, stelde ik die. Om half vijf ging ik helemaal gebro ken naar huis. Mijn vriend kreeg de volle laag over zich heen, maar ik kon niet an ders." Fragment uit het dagboek van Cindy Mobbing, waar Cindy slachtoffer van was, gaat verder dan wat plagerijtjes; het is structureel vijandig gedrag. Sinds eind ok tober bestaat, als vervolg op de website en het informatieportaal, de Stichting Pesten op de Werkvloer. Twintig vrijwilligers hel pen slachtoffers, maar ook werkgevers, een einde aan dit groeiende, schrijnende probleem te maken. „Een uitdaging. Op pesten op het werk rust een dubbel taboe", zegt Laura Wil lemse, onderneemster en voorzitter van de stichting. „Mensen die het overkomt, durven er nauwelijks over te praten. Schaamte over het feit dat je als volwasse ne in je professionele omgeving ten prooi valt aan andere volwassenen, is verschrik kelijk. Pesten maakt levens kapot, maar mensen durven het soms niet eens aan hun eigen partner te vertellen." Bedrijven waar het gebeurt, durven niet te erkennen dat het speelt. Voor een item over pesten zocht BNR Nieuwsradio naar onderne mers die opstaan tegen pestgedrag en daar mee succes boekten. Willemse: „Geen en kel bedrijf wilde aan de reportage meewer ken. Over werkstress en ziekteverzuim willen ondernemers best iets zeggen, maar dat de oorzaak met pesten te maken heeft, is gênant." De toename van mobbing ligt volgens haar ook aan de crisis, waardoor in veel be drijven een onveilige cultuur ontstaat. „De overlevingstrategie domineert. Begrij pelijk, maar er wordt minder opgelet hoe medewerkers zich voelen, gedragen." Verstandiger is pestgedrag in de kiem te smoren. Want de impact en gevolgen van pesten zijn enorm. Ook financiële, door chronisch verzuim van het slachtoffer en tegelijk een hoger ziekteverzuim van het hele team. Willemse: „Bij mensen die ge pest worden, ontstaan lichamelijke klach ten, angststoornissen, depressies, persoon lijkheidsveranderingen en slapeloosheid. Maar ook collega's die getuige zijn van pes terijen lijden mee, hun stressniveau stijgt. door Irene van den Berg Vragen over de geldkwestie in deze rubriek kunt u sturen naar geld@depersdienst.nl Wij proberen in de volgende aflevering antwoord te geven. Hoe gaan BN'ers om met hun geld? Elke week snuffelen we in het huis houdboekje van een nationale bekendheid. Vandaag: Herman Finkers. door Jan Vriend Herman Finkers Kapotgepest op het werk door Sandra van Maanen illustratie Mark Reijntjens Laura Willemse, voorzitter Stichting Pesten op Werkvloer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 26