nu nog makkelijker 66 Het kon me niks meer schelen. Ik sportte niet meer, deed niks meer en ik kon niks meer WERKEN 23 worden. De banken moeten sinds dien voldoen aan de Europese re gels voor incasso. Consumenten kunnen nu naast doorlopende in casso's ook een eenmalige machti ging terugboeken. Ook wordt het eenvoudiger aan te tonen dat een boeking onterecht is. Je moet nu altijd schriftelijk akkoord gaan met een automatische incasso. Zonder jouw handtekening is de incasso niet geldig. Eerder kon den consumenten ook telefonisch akkoord gaan. Storneren is niet mogelijk als je zelf per ongeluk een bedrag naar een verkeerde rekening hebt over geboekt. Is de ontvanger rekening houder bij dezelfde bank, dan kan de bank het geld wel eenvoudig te rugvorderen. Bankiert de ontvan ger bij een andere bank, dan is het gecompliceerder om de bega ne vergissing te herstellen. De bank licht dan de bank van de ontvanger in, die er op haar beurt op zal aandringen dat de ontvan ger het geld terugstort. Als de ont vanger daar niet op reageert, dan zal de bank zijn adresgegevens ter beschikking stellen, zodat je hem zelf kan aanschrijven. TABOE STAPPENPLAN VOOR BETERE BEDRIJFSCULTUUR Ze hebben een verhoogde hartslag en bloeddruk, toename van stresshormonen. En onverwacht; ook de dader is slachtoffer. Hij of zij leert namelijk niet op een norma le manier met collega's en macht omgaan. Wanneer er niet wordt gecorrigeerd, blijft de dader dit gedrag vertonen, ook binnen andere teams, afdelingen of bedrijven." „Ondertussen ging het geniepige pesten ge woon door. Totdat ik zo murw was... Ik had last van hartritmestoornissen, angsten, sla peloosheid... Soms werd ik 's ochtends zwe tend wakker, het leek net alsof ik uit een zwembad stapte. Ik durfde op het perron nauwelijks langs het spoor te gaan staan, omdat ik bang was dat ik per ongeluk voor de trein zou stappen. En ik werd een weg- piraat. Reed overal door rood. Ik kon me ge woon niet meer concentreren. Het kon me ook niks meer schelen. Ik sportte niet meer, ik deed niks meer en ik kon niks meer. Toen heb ik me ziek gemeld..." Ambtenaar Paul Kemperman Samen met het gedragscentrum van de VU Amsterdam heeft de Stichting Pesten op de Werkvloer een plan ontwikkeld om de bedrijfscultuur aan te pakken. Géén pest- plan, daarmee wil geen enkel bedrijf zich associëren. Vanuit de brede opzet van dit plan wordt de voedingsbodem voor pesten en ander ongewenst gedrag aangepakt. Wil- lemse: „Die algemene aanpak maakt het voor bedrijven makkelijker ons in te scha kelen. Zo komen we via de achterdeur toch bij hen binnen." ZATERDAG 6 DECEMBER 2014 Ilk ben 68 jaar en heb geen uit vaartverzekering. Wel heb ik wat spaargeld achter de hand. Hoe veel moet ik gespaard hebben, zodat mijn kinderen mijn begrafenis kun nen betalen? Dat hangt uiteraard af van uw wensen. Maar een begrafenis kost al snel tus sen de 7000 en 8000 euro. Vooral de kosten voor het graf en de grafsteen zijn hoog, namelijk al snel zo'n 3000 euro. Dat hangt overigens ook weer af van de gemeente waarin u woont. Ge meentes vragen soms de grafrechten enkele tientallen jaren vooruit te beta len en dat kan flink in de papieren lo pen. Een crematie is meestal goedko per, zeker als u kiest voor de budgetva riant. Zonder opbaring en afscheids- dienst kost zo'n goedkope crematie ongeveer 2500 euro. 2 Ik heb nooit een uitvaartverze kering gehad, maar wil er nu toch graag een afsluiten. Nu heb ik al van verschillende verzekeraars te ho ren gekregen dat ik vooraf al duizen den euro's moet inleggen, omdat ik al 62 jaar ben. Is dat niet raar? Nee, naarmate je ouder wordt, stijgen de premies van uitvaartverzekeringen. U heeft dan immers korter de tijd de premie voor uw uitvaart op te breng en. Sommige verzekeraars willen inder daad dat u een hoge eenmalige inleg doet. Soms is dat startkapitaal maar een fractie lager dan de kosten van de uitvaart. Dat is weinig aantrekkelijk. Een uitvaartdeposito kan in dat geval interessanter zijn, omdat u nog een in teressante rente over uw inleg krijgt. 3 Een vriend raadde mij aan een overlijdensrisicoverzeke- ring af te sluiten in plaats van een uitvaartverzekering. Van het verze kerde bedrag kunnen mijn nabe staanden dan mijn uitvaart beta len. Is dat slim? Het voordeel van een overlijdensri- sicoverzekering is dat u hoge bedra gen kunt verzekeren en dat de pre mie vaak lager ligt dan die van een uitvaartverzekering. Het nadeel is echter dat een overlijdensrisicover- zekering een vaste einddatum heeft. Overlijd je na die einddatum, dan is er geen uitkering. Daarom is een overlijdensrisicoverzekering niet zo geschikt voor het bekosti gen van een uitvaart. Waar op scholen protocollen voor pesten klaarliggen, houden werk gevers de schijn op. Er is geen eenduidig registratiesysteem, pes ten blijft binnen de bedrijfsmuren en erover praten is taboe. Het merendeel van de bedrijven heeft geen pestbeleid, hoewel Ar- bowetgeving voorschrijft dat werkgevers horen te weten hoe ze met pesten moeten omgaan. Liever kijken leidinggevenden de andere kant op. Slachtoffers die durven te klagen, worden al snel weggezet als 'overgevoelig'. Van Arthur Gotlieb, ex-medewer- ker van de Nederlandse Zorgauto riteit, verscheen postuum het boek Operatie 'werk Arthur de deur uit', dagboek van een onge wenste werknemer. Hij beschrijft hierin de intimiderende cultuur in het bedrijf. Gotlieb pleegde begin dit jaar zelfmoord. Specificeer goed gedrag, be noem verwachtingen tegenover medewerkers. Meet via steekproeven hoe vaak het positieve gedrag zich voor doet, probeer nauwkeurig aan te geven hoe vaak het gewenste ge drag voorkomt. Deel de scores met medewer kers, zodat ze inzicht krijgen in eigen gedrag (soms hebben ze dat niet in de gaten). Stel doelen die met het hele team bereikt moeten worden. Stel gezamenlijke beloningen vast: iets lekkers bij de koffie, een luxe lunch of een middagje karten. Groepsbeloningen werken om dat teamleden er belang bij heb ben elkaar te helpen in plaats van te pesten. www.pestenopdewerkvloer.nl reageren? geld@depersdienst.nl Ambtenaar Paul Kemperman werd gepest op het werk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 25