De meeste Ne derlandse dag bladen zijn nu in handen van Belgen. Wat is het geheim van de Vlaam se uitgevers? NRC en België ra VERDIEPING 15 van de dagbladen is in Nederlandse handen Telegraaf Media Groep NDC* Overige sSm dalen, hadden de eigenaren daar echter geen goed antwoord op. Verkeerde strategi sche keuzes, zoals dure overnames van boe ken- en muziekuitgeverijen en mislukte in- ternetavonturen, leidden tot extra verlie zen. Dat veel kranten werden geleid door stichtingen en beursgenoteerde fondsen, deed hun slagkracht geen goed. Ondertus sen zogen investeringsmaatschappijen de ondernemingen leeg met hoge rende mentseisen. De Belgen deden het anders. Door overna mes en fusies ontstonden twee strak gelei de krantenuitgeverijen zonder beursnote ring, met weinig overlegstructuren, die keurige winsten maken door synergievoor- delen en door soms fors te snijden in het aantal personeelsleden. De overgang naar internet, dat nog weinig geld oplevert, gaat geleidelijker dan in Nederland. Desmet: „Onze uitgevers hebben de kennis om zo goedkoop mogelijk goede kranten te maken." En ze hebben een goed gevulde oorlogskas. Voor verdere groei lagen overnames van de inmiddels goedko pe Nederlands titels voor de hand. Wat De Persgroep en Mediahuis gemeen hebben, is het geloof in papier. Dat is be grijpelijk, want bijzonder genoeg weten zij gedrukte kranten nog goed aan de man te brengen. Zakte in Nederland de betaalde oplage tussen 2005 en 2012 met 23 procent naar bijna 3 miljoen, in België bleef die sta biel rond de 900.000. De dalende losse ver koop, een belangrijk verkoopkanaal in Vlaanderen, wisten de kranten te compen seren met goedkopere abonnementen. Pas de laatste twee jaar dalen ook in Vlaande ren de oplages. Is het erg dat Belgen de dienst uitmaken bij 'onze' kranten? Journalistiek gezien voorlopig niet. Bij Wegener rekenen ze op een forse personeelsreductie. Van Thillo sa neerde eerder hard bij zijn Nederlandse ti tels, maar investeerde tegelijkertijd in de kwaliteit van de kranten en sites. De lezer merkt er vooralsnog weinig van dat de Volkskrant, Trouw en AD in Vlaamse han den zijn. Andersom is Desmet content met het correspondentennetwerk van de Volks krant waarvan hij nu gebruik mag maken. Wijfjes maakt zich wel zorgen over het fi nanciële gedeelte. „De inkomsten van die kranten vloeien naar België. Het is maar de vraag wat de Nederlandse titels daarvan te rugzien." De Vlaamse Vereniging van Journalisten (WJ) vindt juist dat door al die overnames te veel geld uit België naar Nederland gaat. „Dat geld wordt nu helaas niet in de eigen Vlaamse markt geïnvesteerd. En de vergoe ding voor freelancers is al schamel, met na me bij Mediahuis. Was een overname echt noodzakelijk, had dit niet met operationele samenwerking gekund", vraagt WJ-secre- taris Pol Deltour zich af. Voor de chauvinisten: NRC blijft nog een beetje Nederlands. Zo'n 20 procent van de aandelen gaat naar oer-Hollandse finan ciers: stichting Democratie en Media en de investeringsmaatschappij van de Vereni ging Veronica. Het zijn niet alleen uitge vers uit het zuiden die zich ontfermen over Nederlandse kranten, maar ook managers. In 2010 trad Vlaming Peter Vander- meersch aan als hoofdredacteur van NRC Handelsblad. De banden tus sen hem en de nieuwe eigenaar van de krant, Mediahuis, zijn innig. Van- dermeersch was hoofdredacteur bij De Standaard. Deze kwaliteitskrant wordt uitgegeven door Corelio, dat nu samen met Concentra Media huis vormt. Voordat Vander- meersch naar NRC vertrok, zat hij in de directie van Corelio. Mediahuis heeft NRC Media inge lijfd vanwege de 'schaalgrootte' om zo 'sterker te staan in digitale ont wikkelingen', zegt ceo Ysebaert van Mediahuis. „We hebben een focus op sterke mediamerken. Het DNA en de visie van NRC komen met die van ons overeen." Naar verluidt heeft Mediahuis 90 miljoen euro be taald voor NRC Media. ZATERDAG 6 DECEMBER 2014 36% f777777 Eflfjroof IIIIAPIST RONSELT IN ITI.LI! ioor n 24% De Telegraaf De Gooi- en Eemlander Haarlems Dagblad Kombinatie Leidsch Dagblad Noordhollands Dagblad FrieschDagblad O nu 7% Friesch Dagblad Dagblad van het Noorden Leeuwarder Courant 11i m>ili.ai Noordelijke Dagblad Combinatie 5% Het Financieele Dagblad Barneveldse Krant Nederlands Dagblad Reformatorisch Dagblad zwart-geel-rood

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 19