Lange celstraf voor jihadisten 12 BUITENLAND OOST-OEKRAÏNE Duitse Rus geeft comfortabel leven op om in Oost-Oekraïne tegen 'de fascisten in Kiev' te vechten. Vostok-bataljon in opspraak na MH17 INTERVIEW DONETSK - Sergej Kaparoelin (34) leidde ze ventien jaar een comfortabel bestaan in de buurt van het Duitse Frankfurt. Eigen zaak, mooi gezin, spreekt goed Duits, alles goed voor elkaar. Toch besloot hij in sep tember af te reizen naar Donetsk om zich aan te sluiten bij het Vostok-bataljon. Dit is één van de voornaamste gevechts eenheden die het Oekraïense leger en vrij- willigersmilities buiten de deur van de zelf verklaarde Volksrepubliek Donetsk moe ten houden. Hij is inmiddels in de rangen opgeklommen tot adviseur van Vostok- commandant Aleksandr Chodakovski. „Ja, ik had een goed leven in Duitsland. Maar ik kon niet langer thuis blijven zit ten, ik vond dat ik hier moest gaan hel pen", verklaart Kaparoelin zijn gang naar het oosten. Hij werd geboren in Noord- Kazachstan als etnische Rus, in de buurt van de hoofdstad Astana. Zelf woonde hij nooit in Oekraïne, maar zijn voorouders ko men uit Donetsk. Hoewel zijn baas er vrij gematigde stand punten op nahoudt, schuwt Kaparoelin het gebruik van harde taal niet. „Niemand hier wil natuurlijk oorlog, maar we moeten ons beschermen tegen die fascistenclub in Kiev. Zij vallen ons aan, wij niet hen. Daar door sterven hier ouderen en kinderen. Weet u dat ouders in Kiev hun kinderen le ren dat ze Moskali (Oekraïense scheldnaam voor Russen, red.) de keel moeten afsnij den?", zegt Kaparoelin. Even wordt de stoe re krijger oprecht overmand door emoties en wendt hij zich een moment af. Veel mensen in Donbass die nooit in Euro pa zijn geweest, spugen op het continent. Maar Kaparoelin woont in de buurt van Frankfurt. Toch heeft hij nauwelijks een an dere mening. „Ja, ik waardeer het Duitse leven. Mijn kin- Het zogeheten Vostok-bataljon, een groep van zo'n 1.000 separatisten, staat onder be vel van Aleksandr Chodakovski. Hij was commandant van de antiterreurafdeling van de Oekraïense veiligheidsdienst. Hij gaf een spraakmakend interview aan persbureau Reuters waarin hij suggereerde dat zijn bataljon een BUK-raket had afge schoten op vlucht MH17, 'na een provocatie van de Oekraïense luchtmacht'. Later ont kende hij zijn uitspraken. deren gaan er naar goede scholen, de ge zondheidszorg is van hoog niveau en ik heb er alle mogelijkheden gekregen. Maar de mensen zijn er niet vrij." Hoezo niet vrij? „Natuurlijk is het niet te vergelijken met de onvrijheid die er be stond in de voormalige Sovjet- Unie", legt Kaparoelin uit. „Maar als je kijkt naar het drugs- en alcoholgebruik onder jongeren, is dat ook onvrijheid. Kinderen komen uit school en gaan meteen achter hun compu ter of tablet zitten. En hun ouders vinden dat nog goed ook. Een kind hoort buiten te zijn, in de openlucht. In West-Europa is vrijheid iets wat je in een museum kunt be kijken, waarna je weer naar huis gaat." Kaparoelin steunt de rebellenleiders die on langs pochten dat ze steden als Slavjansk en Kramatorsk opnieuw op het Oekraïense leger zullen veroveren, nadat in juni de pro-Russische opstandelingen eruit wer den geveegd. Ze stelden zelfs de rest van Oekraïne te 'bevrijden' en door te stoten naar Kiev. „Met de huidige politici in Kiev valt niet te praten. Dus als die blijven, gaan we door met onszelf te beschermen. Als we het opgeven, zal Oekraïne in handen vallen van de Verenigde Staten", is Kaparoe- lins overtuiging. Maar dat betekent een bloedige, lange oor log. Kaparoelin worstelt zichtbaar met dat vooruitzicht, want hij wil niets liever dan vrede voor Donbass. Dan zegt hij beslist: „Als dat moet, dan moet het. We hebben geen keus." Twee Britse jihadstrijders uit Birmingham zijn gisteren alle bei veroordeeld tot twaalf jaar en acht maanden cel. Volgens Britse media zei de rechter dat de twee fundamentalisten zijn die zich hebben gewijd aan ge weld. De twee mannen van 22 jaar oud vochten acht maan den in Syrië voor een groep die is gelieerd aan al-Qaeda. Een rechtbank in Frankfurt heeft een 20-jarige Duitse jihadstrijder tot drie jaar en negen maanden ge vangenisstraf veroordeeld. De rechtbank achtte bewezen dat de man in 2013 lid was van de extre mistische Islamitische Staat. Het was het eerste proces in Duits land tegen een jihadstrijder die na een verblijf in Syrië is terugge keerd. Treinramp België mede door negeren sein De ramp in het Belgische Wette- ren met een goederentrein vol gif tige stoffen in mei 2013 is mede te wijten aan het negeren van een sein. Daardoor reed de trein veel te hard en volgde de ontsporing. Dat stelt het Onderzoeksorgaan voor Ongevallen en Incidenten op het Spoor. Bijna 2.000 mensen werden geëvacueerd toen drie wa gons begonnen te lekken. Eerste premier van Die Linke in Thüringen Thüringen wordt de eerste Duit se deelstaat met een premier die lid is van de uiterst linkse partij Die Linke. Bodo Ramelow (58) kreeg in de tweede ronde precies genoeg stemmen om een coalitie met de sociaal-democratische SPD en de Groenen te gaan lei den: 46 van de 90 stemmen. Die Linke komt voort uit de commu nistische partij van de DDR. Britten herdopen Big Ben tot Da Ben Zhong Om meer Chinese toeristen te trekken, zoekt Groot-Brittan- nië voor 101 bekende attracties een Chinese naam. Enkele zijn al bekend. De beroemde Big Ben heet voor Chinezen Da Ben Zhong, Buckingham Pal ace is omgedoopt in Bai Jin Han Gong en toneelschrijver William Shakespeare staat be kend als Sha Weng. Liever schuttersputje in Donetsk dan een fauteuil in Frankfurt door onze correspondent Joost Bosman Sergej Kaparoelin gaf een comfortabel leven in Duitsland op om de separatisten in Oost- Oekraïne te helpen, foto Joost Bosman BIRMINGHAM WETTEREN ERFURT LONDON

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 18