250 HP Stem op jouw favoriete boeken! Dizzieni 10 BUITENLAND Supertyfoon Haiyan eiste een jaar geleden duizenden levens op de Filipijnen. Dit weekend houdt orkaan Hagupit er huis. ■n Help mee om de Dizzie.nl Boeken Top 100 samen te stellen TYFOON TREFT FILIPIJNEN FILIPIJNEN MANILLA - Voor miljoenen Filipi no's zal dit weekend bestaan uit angst, bidden en bezorgdheid. Ruim een jaar geleden zuchtte het land onder de orkaan Haiyan, vandaag en morgen trekt de vol gende over het land. Tyfoon Hagu pit, 'zweepslag' in het Filipijns, zal een flink deel van het land ge selen met windsnelheden tot 250 kilometer per uur. Ook worden vloedgolven en zware stortbuien verwacht. Even bestond de angst dat het oog van de storm over Tadoban zou trekken, de stad waar vorig jaar duizenden doden vielen. De laatste verwachtingen laten ech ter zien dat de tyfoon verderop aan land komt, bij de stad Boron- gan. De katholieke kerken in deze vissersstad hielden gisteren spe ciale diensten om te bidden dat het ergste hen bespaard blijft. Met zijn 65 duizend inwoners is Borongan druk in de weer om een ramp het hoofd te kunnen bieden, vertelt burgemeester Ma ria Fe Abunda. Als ze wordt ge beld, is ze net in de bossen buiten de stad om te kijken hoe de bewo ners zich daar houden. „Ik merk dat de tyfoon dichterbij komt, het regent al keihard", vertelt ze over een slechte telefoonlijn. De inwoners van haar stad heb ben de lessen van tyfoon Haiyan, die vorig jaar ruim zesduizend le vens eiste, goed in de oren ge knoopt. „Mensen beseffen nu wat krachtige wind kan aanrichten. Velen evacueren vrijwillig, op sommige plekken hebben we mensen daartoe moeten dwin gen. Ook trekken veel inwoners naar de heuvels buiten de stad", vertelt de burgemeester. Vorig jaar vielen de meeste slachtoffers toen een vloedgolf over de kust trok. Burgemeester Abunda maakt zich nu vooral zorgen over een tekort aan voedsel voor de evacués in haar stad. Voordat de krakende telefoonlijn volledig bezwijkt, vertelt de bur gemeester dat ze het weekend in het gemeentehuis zal doorbren gen. „Zo kan ik meteen in actie ko men als het nodig is. We zijn nu al volop in contact met de rege ring in Manilla." De autoriteiten is er alles aan gele gen om de rampenbestrijding nu beter te organiseren. Vorig jaar duurde het bijna een week voor dat grootschalige hulp in het rampgebied aankwam. De over heid kreeg toen felle kritiek. Carin van der Hor van de ontwik kelingsorganisatie Plan in Manila werkt met de regering samen om te zien waar ze straks hulp kan bieden. De Nederlandse Van der Hor is directrice van de Filipijnse afdeling van de hulporganisatie die zich vooral op kinderen richt. „Je kunt merken dat de overheid de situatie zeer serieus neemt. Hulptroepen worden gemobili seerd en mensen geëvacueerd." Hoewel Van der Hor het lastig vindt in te schatten hoe verwoes tend de tyfoon zal zijn, verwacht en hoopt ze dat de schade minder erg zal zijn dan vorig jaar. Haar or ganisatie staat in ieder geval di rect klaar met hulpgoederen. De regering van de Filipijnen overweegt de noodtoestand uit te roepen, waardoor onder meer de prijzen van basisproducten wor den bevroren. President Benigno Aquino gaf opdracht om voedsel voorraden naar gebieden te stu ren die naar verwachting zullen worden getroffen. We publiceren de lijst m de laatste week van 2014. De mooiste boeken ontdek je samen! Tienduizenden mensen zoeken een schuilplaats voor de tyfoon Hagupit. Hagupit Windsnelheden tot 250 km/uur Maandag Manilla Zondag Zaterdag Dinsdag Tadoban STILLE OCEAAN november 2013 Tyfoon Haiyan (230 km/uur) 600.000 daklozen, 6.300 doden infographic DPd, CN I bron Naval Observatory I Filipijnse vissers brengen hun bo ten aan land ter voorbereiding op de komst van de orkaan Hagupit. Die trekt dit weekeinde over het Aziatische land. Op diverse plek ken in de Filipijnen zijn mensen geëvacueerd, foto Corbis/HH Filipij nen weer in dekking door onze correspondent Wouter van Cleef Orkaan Hagupit, Filipijns voor zweep slag, zal snelheden bereiken tot 250 kilometer per uur. Ook worden vloedgolven en zware stortbuien verwacht ,an Brusselmans rsoonlijk CIRKEL JONAS JONASSi 1rvbcW- OONNa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 16