Boren naar schaliegas nog niet uitgesloten NS verlaagt werkdruk personeel met tientallen extra banen Waarom halen we man 6 BINNENLAND INTELLIGENTE MACHINES In 2044 gaat het mis PvdA-leider Diederik Samsom zette afgelopen woensdag ineens een streep door mogelijke schalie gaswinning. Samsom vindt dat het gas niet past bij de 'toekomsti ge energievoorziening'. De ko mende tientallen jaren kan Neder land nog vooruit met het conven tionele aardgas en intussen moet worden overgegaan op duurzame re energie, vindt de PvdA. Eerder hield de partij de deur voor scha liegaswinning nog op een kier. Volgens premier Rutte heeft coali tiepartner PvdA de ruimte om zich te 'profderen' op dit onder werp, omdat erover geen afspraak is gemaakt in het regeerakkoord van 2012. Het kabinet gaat wel door met het lopende onderzoek naar nut, noodzaak en gevolgen van schalie gaswinning in Nederland. Dat duurt waarschijnlijk nog een half jaar. Daarna besluit de regering of proefboringen mogelijk en wense lijk zijn. Rutte: „Dat hangt dan af van onze waardering van de on derzoeksrapporten." Dat is tegen het zere been van Samsom. De partijen zullen het over dan moge lijk verder moeten uitvechten. In veel gemeenten is verzet tegen schaliegaswinning. Ook binnen de PvdA klinkt gemor, omdat de winning slecht zou zijn voor drinkwater en milieu. Schaliegas zit opgesloten in kleisteenlagen en wordt naar boven gehaald door middel van Tracking', het kraken van gesteente met hulp van che micaliën, water en zand. Coalitiepartners WD en PvdA liggen openlijk over hoop over mogelijke win ning van schaliegas De laatste film in het science fiction-genre 'pas-op-met ro bots', heet Automata. De film van de Spaanse regisseur Ga- be Ibanez speelt in 2044. Ro bots zijn dan volledig geïnte greerd in de samenleving, on der meer als hulpjes in de huishouding en persoonlijke assistenten van een ieder. An tonio Banderas speelt een verzekeringsagent die een zaak moet onderzoeken waar bij een robot illegaal is gemo dificeerd en raar gedraag ver toont. Er ontstaat paniek bij de fabrikant van de robot als blijkt dat de machine zelf ver antwoordelijk is voor die aan passing. Ook andere robots blijken elkaar te upgraden, wat enorme gevolgen kan hebben voor de mensheid. Het thema van Automata doet denken aan de film I, Ro bot en de film-serie Real Hu- mans. Wanneer de film in Neder land uitkomt, is nog niet be kend. vragen over ebolapatiënt in Nederland Nederland heeft met de Wereldge zondheidsorganisatie WHO af spraken gemaakt over de opvang van internationale hulpverleners met ebola die in eigen land niet kunnen worden behandeld. Ook andere landen nemen zulke pa tiënten op, zoals Frankrijk, Duits land en Zwitserland. De Nigeri- Het is één van de maatregelen die wordt genomen na het werkover leg van de leiding van het bedrijf met het personeel afgelopen dins dag. Ongeveer honderdvijftig ma chinisten en conducteurs gingen toen in Den Haag niet aan het werk uit onvrede over de werk druk en agressie in de treinen. Het is de bedoeling dat er vijftig hoofdconducteurs en vijftig ma chinisten bij komen. Ook worden twintig mensen aangenomen voor transportbesturing. „Er moest op een aantal terreinen iets gebeuren, en snel. Niet met abstracte plannen die op kantoor zijn bedacht, maar samen met de medewerkers dicht op de werk vloer", aldus Rintel. „Met de on dernemingsraad houden we de Er komen 50 conducteurs en 50 machinisten bij; nachttreinen worden sneller schoongemaakt vinger aan de pols om te zorgen dat deze maatregelen ook effect hebben." Een andere gemaakte afspraak is dat er per regio actieteams komen om knelpunten aan te pakken. Het is verder de bedoeling dat nachttreinen na het weekeinde sneller worden schoongemaakt door teams van schoonmaakperso neel die werken vanaf enkele sta tions in de Randstad. „Per te ondernemen actiepunt noemt de NS een tijdpad. Dat is een goed signaal", aldus een woordvoerder van FNV Spoor, dat volgende week met een uitgebrei dere reactie wil komen. aanse militair om wie het gaat, is van de VN-vredesmacht die in Li beria is om de ebolahulpverleners te beveiligen. Tussen de uitbraak van ebola in Guinee, Liberia en Sierra Leone en nu zijn in enkele Nederlandse ziekenhuizen patiënten opgeno men met ebolaverschijnselen. Ho- door Niels Klaassen DEN HAAG - Grootschalige winning van schaliegas gaat de komende ja ren in Nederland niet gebeuren, maar proefboringen zijn niet uitge sloten. Dat stelde minister-presi dent Mark Rutte gisteren. De PvdA wil dat er helemaal niet geboord wordt naar het gas. Worden robots slimmer dan mensen? 5 utrecht - De Nederlandse Spoor wegen nemen tientallen extra men sen in dienst om de werkdruk te verlagen. Dat heeft Marjan Rintel, directievoorzitter van NS Reizigers, gisteren laten weten. Naar alle waarschijnlijkheid be reikt ebola dit weekeinde Neder land. Een besmette Nigeriaanse militair wordt opgenomen in het Calamiteitenhospitaal in Utrecht. door Paulus Smits Waarom neemt Nederland ie- -®- mand op met zo'n gevaarlijke aandoening? Eerder was toch al sprake van ebola patiënten in Nederland?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 13