PZC Lorde, popidool op haar 17e zaterdag 21.40 uur KIJKTIP Overleven in de wildernis is al lastig genoeg. Als je dan ook nog met een flink slot aan een tegen pool zit vastgeketend, wordt het een marteling, ontdekken de deelnemers van Chained survival. worstjes aan een stok hebben geprikt en die op het vuurtje van de concurrentie hebben geroosterd - je moet tenslotte wat bij gebrek aan survivaltalent - van on ze kettingen bevrijd. De deelnemers aan Chained survival heb ben die luxe niet. Voor hen worden geen worstjes en broodjes aangeleverd. Als ze vlees willen, moeten ze een konijn of een buidelrat vangen. En zij zitten niet één dag, maar wel tien dagen aan elkaar vast geketend. Op plekken die bovendien veel extremer zijn dan dit brave Britse bos. Om de uitdaging nog wat pittiger te ma ken, ketenen de makers ook nog eens te genpolen aan elkaar. Zoals in de eerste af levering Keith, een bikkelharde veteraan, die met yoga-expert Willow op een eiland in Panama wordt ge- Een vuurtje bouwen in het wild is al een uitdaging. Maar als je daarbij met een stevig kettingslot aan iemand vast zit, heb je pas echt een pro bleem. Want, zoals de door Discovery Channel ingehuur de survivalspecialist streng uitlegt, de op bouw van dat fikkie is cruciaal om enige kans op succes te hebben. Niet lukraak een berg hout verzamelen, maar drie ver schillende stapels. Eerst het fijnste, droge spul, dan een berg takjes en pas daarna komt het serieuze brandhout aan bod. Struikelend over het heuvelachtige ter rein gaan wij - een groepje Europese jour nalisten dat door de makers van het nieu we survivalprogramma Chained survival is uitgenodigd het gevoel van de show aan den lijve te ondervinden - op zoek. Zie in dit dampige bos in het Engelse Walter-on- Thames maar eens lekker brandbaar spul te vinden. Als je de ene kant wilt opstui ven richting een boom met wat dode tak jes erin, terwijl je partner net aan de an dere kant een hoopvol bosje ziet, slaat de frustratie toe. En dan hebben wij nog hulp van pro's. Zij delen vrolijk tampons uit. Die dienen we uit elkaar te plukken om er met de bijgeleverde vuur steentjes dat eerste, oh zo belang rijke vlammetje mee te maken. En wij worden, nadat we onze dropt. Producent Sarah Davies is in haar nopjes met de vondst. „Survivalprogram ma's scoren bij Discovery over het alge meen goed, maar het is lastig iets nieuws te bedenken." Het is een marteling, geeft ze grif toe. „Maar al onze kandidaten ko men eruit met hetzelfde gevoel: het is een van de beste dingen die ze ooit hebben ge daan. Je kunt wel ruzie maken, maar je kunt niet weglopen. Dus je zult een ma nier moeten verzinnen om er samen uit te komen. Door een macho aan een boom knuffelaar te koppelen, ontdekt die stoere vent een heel andere kant van zichzelf. Dat is zo lief om te zien." Rob, een milieuactivist die al zijn aardse bezittingen weggaf en op blote voeten door Londen banjert, wordt in de tweede aflevering gekoppeld aan Kevin, een zeer succesvolle vastgoedhandelaar met een dure auto en bijpassende glamourvrouw. Rob nam de uitdaging vrolijk aan. „Ik hoopte juist op de meest uitdagende per soonlijkheid aan de andere kant van mijn ketting. Ik wil inlevend zijn, geduldig en begripvol. Er is geen betere manier dat soort vaardigheden te oefenen dan door aan iemand als Kevin vast te zit ten." Een nobel streven, maar zie dat gevoel maar eens vast te houden als je wordt ge dumpt in de moerassen van Louisiana. „We werden honderden keren per nacht gestoken door de muggen. Op een gege ven moment smeerden we ons in met modder. Maar door het zweet liep het er af en dan prikten ze weer. Er was niets te gen te doen. Behalve zó moe worden, dat het je niets meer kan schelen." Nick, een met tattoos bedekte gouddelver en jager uit Tennessee, wordt in afleve ring vijf gekoppeld aan zentherapeut Jameson, die zelfs nog nooit een tent van binnen heeft gezien. Hoewel Nick zich wild ergerde aan de onkunde van zijn partner, zou hij het zo weer doen. „Ik had vanwege mijn heftige scheiding best be hoefte aan wat therapie. Dus het kwam goed uit dat juist ik aan een therapeut werd gekoppeld." Rest de prangende vraag hoe je de toiletsi tuatie regelt. Rob: „Wij bedachten een ma nier het draaglijk te maken: ieder aan een kant van een boom. Je kon nog wel wat horen, maar hoefde het niet te zien. Nick lacht: „Volgens mij is mijn partner niet één keer geweest in die tien dagen." Media In Chained survival zijn deelnemers aan elkaar vastgeketend. foto Discovery Channel door Rivka Croenier Chained survival. Vanaf vrijdag 12 december op Discovery Channel, 21.00 uur. reageren? media@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 133