Hockeygluurder filmde ook buren heimelijk' Op zoek naar nieuwe klanten? Zij ook naar u! met gevaarlijke ziekte hiernaartoe? Óidtg BINNENLAND 7 Kunstmatige intelligentie kan het eind van de mensheid betekenen, zegt professor Stephen Hawking. delft - Nog geen enkele keer had Brad Rutter de Amerikaanse tv— quiz Jeopardy verloren. In het po pulaire spel krijgen deelnemers het antwoord op een vraag te zien en moeten vervolgens be denken welke vraag daarbij hoort. Rutter was er zó goed in dat hij al met miljoenen naar huis was gegaan. Tot begin 2011. Toen werd Rutter samen met een andere Jeopar- dy-kampioen, Ken Jennings, ver slagen. De tegenspeler was geen mens, maar een computer met de naam Watson. Watson kan een in spreektaal ge stelde vraag interpreteren en na een zoektocht in encyclopedie ën, boeken, tijdschriften, weten schappelijke artikelen en ge- downloade websites binnen en kele seconden een antwoord be denken. En om Jeopardy te win nen, moest hij ook in staat zijn om ironie, woordgrapjes en raad sels te herkennen. Dat lukte. „Ik dacht dat deze technologie nog jaren van ons verwijderd zou zijn, maar het is hier en nu", zo reageerde Rutter na afloop. Kunstmatige intelligentie ont wikkelt zich in hoog tempo. Het gaat zo snel dat we voorzichtig moeten zijn, zo waarschuwde de gerenommeerde natuurkundige Stephen Hawking begin deze week. Zijn boodschap dat geavan ceerde robots het einde van de mensheid kunnen betekenen, ging via sociale media de wereld over. „De primitieve kunstmati ge intelligentie die we tot nu toe hebben ontwikkeld, heeft haar nut bewezen. Maar ik vrees voor de gevolgen als er iets wordt ge creëerd dat net zo intelligent wordt als de mens, of intelligen ter. Het zou zichzelf kunnen her ontwerpen en dat met een steeds groter wordende snelheid. Mensen worden begrensd door de biologische evolutie en zijn daar niet tegen opgewassen", zei Hawking. Het moment dat de technologi sche vooruitgang zo snel gaat dat deze naar oneindig schiet, wordt singulariteit genoemd. „Dat is het moment dat computers alles kunnen wat een mens ook kan, en daar zijn velen bang voor", zegt Tom Heskes, hoogleraar kunstmatige intelligentie aan de Radboud Universiteit in Nijme gen. En dat moment kan zo maar komen. „Sommigen zeggen dat we dat binnen twintig jaar kun nen verwachten. Zelf zeg ik: niet binnen honderd jaar." Zijn verklaring: robots zijn nu al heel intelligent. Ze kunnen feno menaal goed schaken, beelden herkennen of voorspellen wat het volgende woord is dat de vol ledig verlamde professor Haw king wil zeggen. Maar het zijn nog altijd geen mensen. „De soft ware die hij gebruikt heeft totaal geen begrip van taal." Ook Watson, het paradepaardje van IBM, denkt niet zoals wij. „In die grote database gaat hij op zoek naar antwoorden die mat chen met de vraag", zegt Robert Babuska, hoogleraar van het TU Delft Robotics Institute. „Watson is beperkt inzetbaar op bepaalde domeinen. Zo kan hij worden gebruikt bij medische diagnoses." Robots die opstaan om de mens heid uit te schakelen, daar gelo ven de wetenschappers niet zo in. „Wij mensen zouden dat erin moeten stoppen", zegt Heskes. „Als het gebeurt, hebben we er gens een fout gemaakt." Maar ie mand met kwaad in de zin kan toch misbruik maken van de technologie? „Dat kan altijd ge beuren", zegt Babuska van de TU Delft. „Het betekent dat je de ze systemen in elke stap die je zet goed moet bewaken. De algo ritmen die je in kunstmatige in telligentie stopt, moeten geen zwarte dozen zijn waar iets uit komt waar niemand maar iets van begrijpt. Aan de andere kant: we moeten ook vertrou wen hebben in de evolutie. Men sen kunnen nu ook gif in het drinkwaternet stoppen, maar doen dat ook niet." Luigi C. (46) bood gisteren zijn ex cuses aan. „Ik heb heel veel spijt van wat ik heb gedaan', aldus C. die diep weggedoken in de recht bank zat. „Ik wil aan iedereen ex cuses aanbieden voor wat ik heb gedaan. Het is niet mooi. Ik heb het in detentie erg moeilijk ge had. Dat heeft mij doen inzien dat ik zeker niet in herhaling ga vallen." C heeft met een camera die hij had verborgen in een locker hon derden jonge speelsters gefdmd in de kleedkamers van de Wasse- naarse hockeyclub HGC. Later bleek dat hij ook heeft gefdmd bij de Haagse club HDM. De rechter wees het verzoek af om C. voorlopig vrij te laten. De advocaat van C. had daarom ge vraagd. Deskundigen stelden eerder vast dat de kans dat hij weer de fout in gaat klein is. Maar de rechter schatte het risico toch in als te groot. Het OM had betoogd dat C. voort durend bezig was met kinderpor no. Zelfs toen de politie binnen viel zou C, die bij zijn ouders woonde, bezig zijn geweest met downloaden. C. was vrijdag in de rechtbank sa men met medeverdachte Mattijs O (61). Die wordt er onder meer van beschuldigd dat hij C. heeft geholpen met de opslag van kin derporno en de kleedkamerfdms van de hockeymeisjes. De zaak tegen O. en C. kwam aan het rollen door de vondst van do zen vol materiaal vorig jaar, waar onder kinderporno, in een locker en een kelderbox van O. Het OM liet weten dat in totaal meer dan 100.000 afbeeldingen en stills uit films zijn aangetroffen. ge koorts, braken, keelpijn, hoes ten. Omdat zij - de GGD spreekt over tien tot twintig personen - kort ervoor in een van de drie Afrikaanse brandhaarden waren geweest, zijn ze direct opgeno men en in quarantaine gehouden. Nader onderzoek wees in al die gevallen uit dat ze geen ebola had den. In enkele gevallen was wel sprake van malaria. Het Calamiteitenhospitaal is on derdeel van het Universitair Me disch Centrum Utrecht. Dit acade misch centrum is speciaal inge richt voor de behandeling van ge wonde militairen en slachtoffers van rampen. Sinds enige tijd wor den vier bedden vrijgehouden voor internationale hulpverleners met ebola. Daarvan is nu sprake. Wanneer Nederlanders met ebola moeten worden opgenomen, gaan ze in principe naar de acade mische ziekenhuizen in Leiden, Groningen of Rotterdam. Maar ook de universiteitsklinieken in Maastricht, Nijmegen en Amster dam kunnen patiënten met ebola op verantwoorde wijze opnemen. Die kans is nihil. De voorzorgs maatregelen voor de opvang en behandeling zijn optimaal, beves tigde onlangs nog de Inspectie van de Gezondheidszorg. De hy giënische omstandigheden en de (medische) infrastructuur in ons land en het bewustzijn onder de bevolking zijn vele malen beter dan in welk Afrikaans land ook. In landen als Mali, Nigeria en Congo zijn ebolagevallen gemeld, maar van een echte uitbraak is daar geen sprake. In Liberia, Sier- re Leone en Guinee zijn tot nu toe meer dan 17.000 ziektegeval len gemeld, met ruim 6000 dode lijke slachtoffers. We staan aan de vooravond van een grootschalige toediening van vaccins die verde re verspreiding moet voorkomen. ZATERDAG 6 DECEMBER 2014 door Lilian Dominicus ALKMAAR - Luigi C., de man die stiekem honderden hockeymeisjes heeft gefilmd, heeft mogelijk ook zijn buren heimelijk vastgelegd. Die hebben daar aangifte van ge daan. Dat werd gisteren duidelijk in de rechtbank in Alkmaar. 3Ebolapatiënten zouden toch naar academische ziekenhuizen gaan? Waarom dan nu opeens naar het Calamiteitenhospitaal? 4 Hoe groot is het risico dat ebola zich in Nederland verspreidt als een patiënt hier wordt opgenomen? 5 Wat is de stand van zaken rond de ebola-uitbraak in Afrika? facebook Uw klanten zoeken u op verschillende websites. Maar zijn uw bedrijfsgegevens wel overal compleet? Met een DTG Netwerkprofiel zijn uw contactgegevens altijd up-to-date. Wij plaatsen uw profiel op de belangrijkste sites zoals Facebook, Google+ en Openingstijden.nl. Zo bespaart u veel tijd en kan uw klant u altijd vinden. Altijd en overal up-to-date? Kies voor een DTG Netwerkprofiel. Tijdelijk extra voordelig. Ga naar dtg.nl/actie of bel (020) 408 64 00. Goed gevonden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 12