in liefdevolle herinnering ZEELAND 39 Sjors is niet dood. Hij is slechts 'weg\ Een weerzien, ooit, wacht. In deze rubriek praten mensen over verlies, rouw en hoe het leven verder gaat. Terwijl ze over haar vader praat, krijgt Helga de Putter-Soethaert (55) geregeld kippenvel. De immer positieve levensinstelling van George 'Sjors' Soethaert, zal voor altijd een inspiratie zijn voor haar en de rest van de familie. Met name de raad en daad van Sjors wordt erg gemist. Maar voor zijn we duwe is hij niet dood. „Hij is alleen weg en later zien we elkaar weer terug." Sjors, zoon van een boerenknecht, wordt in maart 1926 geboren in Zuiddorpe. Al gauw verhuist het gezin met drie kinderen een 'dorpe' verder, naar Westdorpe. Al op veertienjarige leeftijd gaat Sjors zelf aan de slag bij herenboer en burgemeester Van Waes. Hij ging er nooit meer weg. Tot kort voor zijn dood in 1988 heeft hij die familie gediend. En ook al kon hij op de fabriek meer verdienen, hij bleef dat boerenbedrijf trouw. Helga: „Hij deed er van alles, maar zijn specialisme was het herkennen van aardappelziektes en zo stond hij vaak uren op het land om zieke planten te wieden." Het gezin Soethaert, neergestreken in West dorpe aan de Graafjansdijk B („de B-kant, de enige goede kant") telde zes kinderen, drie meisjes en drie jongens, allemaal gebo ren tussen 1953 en i960. Het hadden er ook evengoed tien kunnen zijn, want moeder kreeg na haar laatste kind nog vier miskra men. Helga: „Over het algemeen gesproken vond ik ons altijd een gezin als dertien in een do zijn. Niks bijzonders. Met het loon van pa was het geen vetpot. We hadden het zeker niet luxe, maar we kwamen ook niks te kort. Vader had thuis een enorme moes tuin, we hadden varkens, kippen en konij nen en aardappelen nam hij altijd mee van het werk. Die waren er in overvloed. Moe der verwende ons twee keer in de week met friet, die bakte ze op dinsdag en op za terdag. Moeder probeerde te sparen. Dat ging met kwartjes. En van dat geld gingen we dan in de zomer met zijn allen fietsen en naar de kermis in Westdorpe. We heb ben allemaal warme herinneringen aan on ze jeugd." Ivonne en Sjors waren een hechte twee-eenheid. Ze hadden al verkering voor dat ze elkaar echt kenden. Helga: „Vader werd in 1947 voor zijn dienstplicht uitge zonden naar Indië, hij was gestationeerd in West-Java. Zijn zus kende mijn moeder en had haar gevraagd of ze misschien met hem wilde schrijven. Ze kende pa alleen maar van zien, maar ze stemde toe. De brie ven deden er drie weken over om elkaar te bereiken, maar door die correspondentie r - bloeide er wat op. Hij kwam in 1950 terug en twee jaar later zijn ze getrouwd." Of het ooit tot een huwelijk zou komen, werd op het dorp zwaar betwijfeld. Vlak voordat Sjors terugkwam, verloor Ivonne door een ongeluk een oog en het werd haar goed in gewreven dat ze daardoor geen geschikte huwelijkskandidaat zou zijn. Maar het maakte Sjors niks uit. Hij hield zielsveel van zijn meisje. Helga: „Hobby's had hij niet. Daar had hij ook geen tijd voor. De tijd die hij over had, deelde hij met ons, zijn gezin." Helga kan zich niet herinneren dat ze haar vader ooit echt boos heeft gezien, ook niet uitzinnig van vreugde en ook niet verdrietig. „Zijn gemoed was altijd hetzelfde. Positief. Als hij tegen ons verhalen vertelde, waren het altijd leuke dingen. Hij hield ons bewust weg van tegenslag en ellende." Dat Sjors de nodige ellende heeft meegemaakt in Indië, werd de familie stukje bij beetje wel duide lijk, maar details werden nooit echt inge vuld. Wel kennen ze allemaal het verhaal dat Sjors op West-Java zeven mannen van zijn regiment het leven redde toen bij het schoonmaken van de wapens de pin van een handgranaat brak. Sjors zag het gebeu ren, raapte de granaat op, gooide hem ver weg en riep zijn makkers op dekking te zoeken. Er vielen slechts twee lichtgewon den. Sjors was de beschermengel van zijn ma ten. Dat bleef hij ook voor zijn naasten, na zijn dood in augustus 1988, toen de uit zaaiingen in zijn hersenen door longkan ker hem fataal werden. In het gezin van Helga is iedereen door het oog van de naald gekropen. Helga overleefde borstkan ker. Ze was er vroeg bij omdat bij haar tweelingzus dezelfde ziekte was geconsta teerd en ze zich tijdig liet nakijken. Een jaar later kreeg echtgenoot Maarten te ho ren dat hij longkanker had. Ook dit kwam vroeg aan het licht toen hij onder de scan kwam na een incident waarbij hij zijn rug had bezeerd. Zowel Helga, zus Odette en Maarten zijn schoon verklaard. Zoon Frank overleefde een afschuwelijk eenzijdig au to-ongeluk, waarbij hij als door een won der niet meer opliep dan een schram aan zijn hoofd en dochter Lilian werd op een goede dag zo ziek dat werd gevreesd voor haar leven. Het bleek een chronisch tekort aan vitamine B12, dat eenvoudig te behan delen is. Helga: „Pa let op ons. Hij zorgt dat het goed met ons gaat, al krijgen we het niet cadeau." De dood van Sjors was met name zwaar voor zijn vrouw Ivonne. De twee-eenheid was niet meer en de eenzaamheid die haar moeder ervaart, stemt Helga vaak droevig. „Ma heeft zoveel te doen. Ze is 85, woont nog zelfstandig in een aanleunwoning en doet enorm veel vrijwilligerswerk in en voor de bewoners van het Westdorpse ver zorgingshuis 't Verlaet. Ze is elke dag on der de mensen, maar ik hoor haar vaak zeg gen 'ik ben zo alleen'. Dat doet pijn. Na pa's dood heeft ze nooit het gezelschap van een andere man opgezocht. Er was er voor haar altijd maar een: pa." Toen haar vader stierf, had Helga het erg druk met haar eigen jonge gezin. Haar kin deren zaten nog zowat in de luiers. „Het echte verdriet kwam pas later. Ik mis hem nu ook nog vaak. We zijn een aantal jaren gelden verhuisd, kregen een enorme tuin en wat had ik hem graag willen vragen hoe ik dat met de moestuin moest doen en of hij kwam helpen. Zijn foto staat altijd op de kast en zo af en toe praat ik ook tegen hem." Het gezin van Helga is jaren met vader en moeder op vakantie geweest. Daar genoot iedereen altijd erg van. Op de vakantiefo to's zien we door de jaren heen dan ook een tevreden Sjors. Altijd met hetzelfde ge noegzame lachje. Zelfs op de laatste vakan tiefoto, toen hij al erg ziek was. Helga: „Pa heeft nooit van zijn pensioen kunnen ge nieten. Terwijl ze daar zo voor hadden ge spaard. Ze zouden samen een tandem ko pen en geregeld gaan vissen. Zo eenvoudig, maar zo bijzonder. Dat was onze pa." ZATERDAG 6 DECEMBER 2014 Sjors Soethaert (Zuiddorpe 3-3-1926 - Westdorpe 28-8-1988) Pa is onze beschermengel door Sheila van Doorsselaer I Sjors Soethaert, medio jaren '80, op vakantie in de Belgische Ardennen, foto familie De Putter-Soethaert/Peter Nicolai Hebt u ook mooie herinneringen aan een dier bare, die is overleden? We willen uw verhaal graag delen in onze ru briek 'In liefdevolle herinnering'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 0118 434003, chefnieuws@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 119