"TWintig jaar cel voor spectaculaire smokkel Vakbond: Klijnsma chanteert Toekomst IN HET NIEUWS 5 ZATERDAG 6 DECEMBER 2014 RENOVATION TOMMY WIERINGA Zef Hemel, bijzonder hoogleraar grootste delijke problematiek, vindt dat Amster dam twee keer zo groot moet worden om econo misch te kunnen overleven. He mel zet de toekomst uiteen in Vrij Nederland, een toekomst waarin alleen de megapolis ga ranties biedt voor een econo misch sterk woonwerkklimaat. Het platteland zal verder leeglo pen, kleinere steden zullen weg kwijnen. De megapolis van Hemel wordt bevolkt door een klasse van creatieven, waartoe hij niet al leen designers, kunstenaars en mediamensen rekent, maar ook architecten, juristen en soft- wareontwikkelaars. In hun spoor volgt een dienstverlenen de groep die hun permanente staat van creatieve opwinding en overspannenheid kalmeert met hatha yoga en mindfulness. Het is gemakkelijk om je deze strikt egocentrische creatieve elite voor te stellen, die alleen het eigen welzijn nastreeft maar tegelijk doordrongen is van gewetensvolle begrippen als 'duurzaamheid', 'kleinscha ligheid' en 'klimaatneutraliteit'. Waar Zef Hemel de financiële klasse situeert in zijn verdubbel de stad, de bankiers en de verze keraars, blijft in het midden. Over het lot van mensen met eenvoudige beroepen als schoonmaker of taxichauffeur kunnen we kort zijn: zij zullen het leven in de megapolis niet meer kunnen betalen en reizen dagelijks vanuit omliggende ker nen zoals Alkmaar en Purme- rend naar de grootstad waar zij hun brood verdienen. We zullen het leven van de crea tieve klasse kunnen bestuderen in broedplaatsen en espressobar retjes, zoals nu al enigszins het geval is - maar tegen die tijd zul len ze alle beschikbare ruimte hebben gekoloniseerd met hun laptops en smartphones, of in welke aantrekkelijke vorm de software dan ook verpakt zal zijn. Als illustratie van de leegloop van het platteland en de trek naar de stad, bracht NRC Han delsblad afgelopen dinsdag een aangrijpende reportage uit Wan- De megapolis wordt bevolkt door creatieven Keivin Milano Leerdam Koenders naamse Voetbal Bond (SVB) peil de de Wooter Academy in Neder land het animo onder (met name) in Nederland spelende voetballers van Surinaamse afkomst. Nordin Wooter heeft een voetbalschool, is bij Ajax trainer van de jongste jeugd en geeft regelmatig clinics in Suriname. Wooter constateer de dat 'een overweldigend aantal spelers zich zeer gemotiveerd toonde gebruik te maken van de eventuele mo gelijkheid om voor Suriname uit te komen." Er is een lijst met bijna too potentiële in ternationals. Velen kregen echter geen toestemming van hun club voor de eerste officieuze wed strijd. Keivin Leerdam (Vitesse) en Darryl Lachman (FC Twente) moeten bijvoorbeeld thuis blij ven, hun clubs vinden dat ze in de winterstop ook echt moeten uitrusten. Mocht de wet er in Suri name daadwerkelijk doorkomen, dan moeten clubs hen wel vrijge ven voor WK-kwalificatieduels. leeds - Een Nederlandse drugsba ron is in Groot-Brittannië veroor deeld tot twintig jaar cel. Een hand langer moet zestien jaar de cel in. Ze werden schuldig bevonden aan een spectaculaire poging om meer dan 100 kilo cocaïne te smokkelen. De drugs zaten verstopt bij de schroef van een vrachtschip. Dui kers hadden die daar midden in de nacht moeten weghalen met een onderwaterscooter. „Het was als iets uit een film van James Bond", aldus de de Britse Natio nal Crime Agency gisteren. De lading cocaïne was volgens jus titie tientallen miljoenen waard. De zwaarste straf is voor de 68-ja- rige Henri van D. uit Aalsmeer. Zijn zoon en kleinzoon stonden ook terecht, maar werden vrijge sproken. Mededader Arnold van M. werd veroordeeld tot zestien jaar cel. De Britse autoriteiten hadden in mei 108 kilo cocaïne gevonden bij het schip Cape Maria, dat uit Co lombia kwam. Het schip lag voor anker in een baai aan de westkust van Schotland. In een nabijgele gen hotel werden drie Nederlan ders opgepakt. De politie nam daarbij duikmate riaal, een opblaasboot en een on derwaterscooter in beslag. Van D. werd een dag later gearresteerd in Aalsmeer. Hij had het schip van uit huis gevolgd. In augustus werd hij uitgeleverd aan Groot-Brittannië. Uit onderzoek bleek dat het Co lombiaanse schip dit jaar twee keer eerder in Groot-Brittannië was. Bij het tweede bezoek, in maart, sliepen de vier verdachten ook in een hotel in de buurt. Het is niet bekend of ze toen ook drugs wilden smokkelen. Op de computer van Van D. in Ne derland werd ook informatie ge vonden over twee andere sche pen. Bij een daarvan werd in april 148 kilo cocaïne gevonden bij de schroef. Dat was in de haven van Rotterdam. Dat schip voer door naar Engeland. Wederom sliepen de verdachten daar in de buurt. Bij het andere schip vond de Ne derlandse douane in maart 123 ki lo cocaïne. Van D. was rond de eeuwwisse ling hoofdverdachte in een grote drugszaak. Hij werd ervan ver dacht van maart 1995 tot juni 1999 betrokken te zijn geweest bij de export van 500 kilo synthe tische drugs met een straatwaar de van 170 miljoen gulden. De pil len werden volgens justitie afge zet op de Britse markt. De man werd echter vrijgesproken, mede door fouten van justitie. De aangetroffen cocaïne was volgens justitie tientallen miljoenen euro's waard De hoofdverdachte zou eerder betrokken zijn geweest bij de smokkel van 500 kilo synthetische drugs neperveen, een dorp in Overijs sel. Ze begint met de verwijde ring van de pinautomaat uit het dorp. Te weinig transacties. Acht kilometer verderop, in Meppel, is pas de eerste moge lijkheid om geld te halen. De sla ger van Wanneperveen voorziet soms in kleine financiële trans acties en verkoopt sinds de slui ting van de supermarkt ook tandpasta, omdat anders de dor pelingen straks zijn biefstuk niet meer weg krijgen. Alleen mevrouw Van der Veen zag nog toekomst voor de pinautomaat: „Er werd genoeg gepind, 's Mor gens stond er soms een rij." Waarna ze besluit met de mooi ste en eenzaamste zin van het artikel: „En als je 's nachts uit het raam keek, kon je nog wel eens een pinner zien." Er zullen nog talloze petities en handtekeningenacties volgen voor het behoud van pinautoma ten, dorpsscholen en postagent schappen, hier en daar zal mis schien zelfs een succesje ge boekt worden, maar de tijd is onmiskenbaar in het nadeel van het achterland. Alleen de kanslo zen en de romantici blijven ach ter, misschien is er zelfs een ech te toekomst voor de wolfin de leeggelopen gebieden. door Chris van Alem DEN haag - Pensioenfondsen die op 31 december een te lage dek kingsgraad hebben, worden moge lijk gedwongen volgend jaar alsnog hun pensioenen te verlagen. Dat kan gebeuren als de Eerste Ka mer niet meer dit, maar pas vol gend jaar de nieuwe financiële spelregels voor pensioenfondsen goedkeurt. De Eerste Kamer heeft zoveel kritiek op die regels, dat uitstel dreigt. Om dat te voorko men zegt de voor pensioenen ver antwoordelijke staatssecretaris Klijnsma dat De Nederlandse Bank (DNB) pensioenfondsen die onder de dekkingsgraad zitten, zal dwingen hun premie te verho gen. Deze fondsen worden ver plicht een herstelplan in te die nen bij DNB. Dat plan kan, net zo als in 2013 is gebeurd, leiden tot af stempeling van pensioenen. „Klijnsma zegt eigenlijk tegen de Kamer: u moet doen wat ik wil, anders gaan de premies omhoog", zegt directeur Gerard Riemen van de Pensioenfederatie. „Dit is een vorm van chantage, waarvan je weet dat het niet werkt", zegt Gijs van Dijk, lid van het dage lijks bestuur van de FNV. Zowel de Pensioenfederatie als de FNV delen de kritiek op de pensioenre- gels van Klijnsma. Fondsen zou den te veel beperkt worden bij be leggingen, waardoor onvoldoende rendement wordt behaald. I Evander Sno

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10