zijn hele koningschap' 44 Tranen in mijn ogen; zo'n raar gevoel dat iemand die altijd daar was er niet meer is 44 Fabiola en 44 RIP koningin Fabiola, eeuwige koningin; die appel zei alles; sterkte aan de familie 44 'Koningin Fabiola dweepte met Abba', weet graaf Paul Buysse. #nokidding 44 Mozart op begrafenis Fabiola? Die stierf exact 223 jaar eerder in 1791 IN HET NIEUWS 3 AANG^WBRUG van huis uit oog voor de sociaal en geestelijk zwakkeren en min derbedeelden. Voor hen richt ze zelfs een eigen secretariaat in om alle verzoeken om hulp in goede banen te leiden. „Ik zal er met de koning over spreken", is een ge vleugeld gezegde bij bezoeken in het land. Muziek heeft ook haar warme be langstelling. Vanaf 1965 is Fabiola beschermvrouw van het presti gieuze internationale muziekcon cours 'Koningin Elisabeth'. Voor deze zaken blijft ze zich in zetten, ook nadat Boudewijn op 31 juli 1993 in het Spaanse Motril onverwacht overlijdt aan een hart aanval. De in het wit geklede Fa biola maakt van de rouwdienst een 'feestmis', omdat ze gelooft in de wederopstanding en een toe komstig weerzien. „Hij blijft voor mij een uniek geschenk, vandaag, morgen en voor eeuwig", schrijft Fabiola tien jaar later. Fabiola moet een stap terugdoen en met tegenzin maakt ze plaats voor Paola. De twee zijn 'water en vuur': de 'heilige' Spaanse versus de 'wereldse' Italiaanse. „In haar ogen is Paola niks: een dure jurk met een diadeem; een vrouw die mannen heeft achternagelopen", aldus een ingewijde. Maar de rol len aan het hof zijn voortaan om gedraaid. Fabiola moet voortaan genoegen nemen met een plaats op het tweede plan. Ze wil eerst nog wel in het paleis blijven wo nen, maar wijkt dan uit naar Stuy- venberg, in de parken van het ko ninklijk paleis van Laken. Fabiola kan het beter vinden met de volgende en huidige koningin Mathilde. Zij ontkomt echter niet aan de afkalvende belangstelling en waardering voor de Belgische monarchie. Zij wordt door de Bel gen daarbij vooral gezien als ie mand die hoort bij het verleden, een andere tijd. In de Vlaamse dis cussies over nut en noodzaak van de monarchie wordt in het parle ment herhaaldelijk gevraagd haar uitkering af te schaffen. De laatste jaren kampt Fabiola met gezondheidsproblemen en na juli 2013 verschijnt ze niet meer in het openbaar. Boudewijn bleven Franco bezoeken tot de dood van de dictator in 1975 In Nederland dompelt De Efte- ling, waar het door Fabiola ge schreven sprookje De Indische Wa terlelies is uitgebeeld, zich in rouw. „Ze was de eerste koningin wier sprookje in het Sprookjesbos terecht kwam", aldus een woord voerder van het attractiepark. Dat was in 1967, ter gelegenheid van de vijftiende verjaardag van het at tractiepark in Kaatsheuvel. „Het is een permanent eerbetoon. Het past daar ontzettend goed, omdat het enerzijds over het leven gaat als koningin en anderzijds het zich afspeelt in een sprookjesach tige wereld." Twitter liep ook vol met allerlei 'grappen', zoals „Deze besparings regering gaat drastisch te werk", een verwijzing naar de miljoenen die Fabiola de schatkist kostte. erg te zeggen, haar functie was te zorgen voor een troonopvolger. Daarin is ze niet geslaagd." Nieuwslezeres Goedele Wachters twitterde: „RIP Fabiola, koningin met fruitig gevoel voor humor." „Koningin Fabiola heeft ons land decennialang met grote waardig heid vertegenwoordigd, met haar krachtige persoonlijkheid", rea geerde Kris Peeters, christen-de mocraat en federaal minister van Werk en Economie, daarvoor ze ven jaar premier van Vlaanderen. Afscheid van een sterke vrouw met een bijzonder gevoel voor humor Caljouw Rademaker VERHUIZINGEN Wasmachine, droger of vaatwasser kapot? BêL: 0112 -SflAIJ- ZATERDAG 6 DECEMBER 2014 het geloof gedreven Sanneke Dejaegher Thierry Debels Annemie Turtelboom Hans Vandendriessche Mare Coppens Het eerste publieke optreden van Boudewijn en Fabiola na hun huwelijk: een bezoek aan het gala van de pers in Brussel in januari 1961. foto HH Gwendolyn Rutten, politica Middelburg Burgh-Haamstede Goes Terneuzen 0118-626 649 www.caljouw-rademaker.nl www.aangeenbrugelectro.nl www.datrepareerikzelfwel.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 105