'Steeds daar waar het gevaar was' Gijs Tuinman kreeg gisteren de hoogste militaire on derscheiding. Hij zou zo weer naar het front gaan. „Dat heeft met opvoeding te maken." 6 BINNENLAND MILITAIRE WILLEMS-ORDE Majoor Gijs Tuinman ging in oorlogsgebied als koel bloedig en doortastend leider door het vuur voor zijn ka meraden. „Uw eenheid slaagde er in de Taliban diep in vijandelijk gebied steeds weer uit evenwicht te brengen." Dat zei koning Wil lem-Alexander gisteren in zijn toespraak tijdens de militaire ce remonie op het Binnenhof. „Met uw uitzonderlijke leidinggeven de capaciteiten wist u in korte tijd het vertrouwen te winnen van uw team. U gaf ruimte aan emoties en bewaarde toch de rust. U was steeds daar aanwezig waar het gevaar was." Premier Mark Rutte, defensiemi nister Jeanine Hennis, koningin Maxima, familieleden en een paar honderd militairen keken toe hoe Tuinman de eed aflegde. Daarna gaf de koning hem een klap op zijn schouder waarmee Willem-Alexander hem tot Rid der der Militaire Willems-Orde der vierde klasse sloeg. Tuinman krijgt de onderschei ding voor operaties in het najaar van 2009. Hij gaf toen leiding aan enkele tientallen commando's en mariniers van Taskforce 55 in Uruzgan. Zo slaagde zijn eenheid erin een belangrijke verbindings weg naar Kandahar veilig te stel len. Ook leidde Tuinman de red ding van de zwaargewonde kor poraal Kevin van de Rijdt, die de missie niet overleefde. Familie van Van de Rijdt was gisteren bij de plechtigheid aanwezig. Tuinman was zichtbaar emotio neel toen Hennis zijn vrouw en drie kinderen bedankte voor hun cruciale steun. De majoor vond het een ongelooflijke dag. „De emoties gieren nog steeds door mijn hoofd. Het weerzien met al le kameraden van vroeger, het is onbeschrijflijk", zei hij na afloop. „Al die jongens met wie ik mis sies heb gedaan, zitten op de tri bune. Dat is misschien wel het be langrijkste." De Willems-Orde werd in 2009 voor het laatst uitge reikt aan Marco Kroon. Hij, en een van de drie andere nog leven de ridders, de Brit Ken Mayhew, waren bij de uitreiking aanwezig. W* ijs Tuinman (35) is populair deze dagen. Er stro men telefoontjes binnen van RTL Late Night, De Wereld Draait Door, Pauw, lokale media. Iedereen wil iets van de nuchtere Heerle naar nu hij - gisteren - is onder scheiden met de hoogst mogelijke militaire onderscheiding: de Wil lems-Orde. Zijn leven is een gek kenhuis. „Maar ik overleef het", lacht hij. „Ik heb voor hetere vuren gestaan." Op 6 september 2009 bijvoorbeeld, als Tuinman en zijn eenheid onder vuur worden genomen in het Af ghaanse dorp Deh Rawod. Venray- naar Kevin van de Rijdt overleeft de aanval niet. De militairen gaan met gevaar voor eigen leven terug om zijn lichaam te halen. Het voorval wordt tijdens de cere monie op het Binnenhof door ko ning Willem-Alexander genoemd als een belangrijke reden voor de onderscheiding die Tuinman krijgt. De koning noemt het optre den van de militair met Taskforce 55 'creatief tactisch weloverwogen en altijd op resultaat gericht'. Tussen 2001 en 2010 is Tuinman meerdere keren op missie geweest, onder meer in Afghanistan en Mauritanië. Tegenwoordig bevindt hij zich vooral op de Kromhoutka zerne in Utrecht. Hij is er strate gisch adviseur van de landmacht. Hij zou direct naar het front gaan, als de plicht roept. „Dat heeft met mijn opvoeding te maken", zegt Tuinman. „Ik ben opgegroeid in een omgeving waar iedereen el kaar helpt zonder er zelf beter van te worden. Mijn vader is vijf maan den geleden overleden en we wil den graag een ceremonie houden in de tuin van het huis van mijn ouders. Het gras stond een halve meter hoog, dus ik moest met een bosmaaier aan de slag. Plots kwa men er mensen aangelopen, puur om mij te helpen. Ik had er niet om gevraagd, maar toch stonden we met vier man in die tuin te wer ken. Geweldig." Diezelfde mentaliteit vindt hij te rug in de eenheden waarmee hij ja ren op pad is geweest. „In dit be roep moet je met zijn allen één doel hebben, een stip aan de hori zon. Dat is het belangrijkste. Alle maal doen ze dingen die je niet van hen kan verwachten. Die ik als leider niet van hen kan vragen. Kijk maar naar de dapperheidson derscheidingen die de jongens door de jaren hebben ontvangen." Tuinman is fanatiek, praat enthou siast. En doet dat haast zonder Lim burgse tongval. „]e hoort niet meer zo goed dat ik uit Limburg kom. Al zeggen ze hier dat ze het nog merken. Ik praat zachter, heb nog altijd een zachte g en praat 'zangerig'." De tijd van Limburg- grappen is zo goed als voorbij. „Na tuurlijk is er gelachen als ik een presentatie gaf. Dat irriteert op dat moment. Als Limburger moet je soms een stapje extra doen. Ik ben er sterker door geworden." De overgebleven Limburgse klan ken worden hem eigen in Heerlen. Op zijn negende verhuist de fami lie Tuinman naar Valkenburg, waar een deel van een oude boer derij op de Emmaberg wordt be trokken. „De buren hadden in de Tweede Wereldoorlog twee Engel se piloten verborgen. In die onder grondse hut speelden mijn broer loost en ik vaak. Er grensde een bos aan ons huis. Het was fantas tisch daar." Hij gaat in Heerlen naar de middelbare school. Samen met broer Joost legt hij zes jaar ie dere dag 20 kilometer af om van de Emmaberg naar het Bernardi- nuscollege te fietsen en terug. „In Heerlen lagen mijn roots. Mijn vrienden gingen ook naar het Ber- nardinus. Daarnaast staat de school hoog aangeschreven in de regio; je krijgt het daar niet ca deau." Na zes jaar Bernardinuscol- lege kiest hij voor het militaire pad. Hij werpt zich op als een na tuurlijk leider, die taken uit han den durft te geven. Die kwalitei ten brengen hem uiteindelijk als commandant naar Afghanistan. Daar leert hij harde levenslessen. „Het temperatuurverschil was soms 45 graden. Dan sneeuwde het, hadden wij een dikke jas aan en kwam de plaatselijke bevolking op teenslippers langs fietsen. Kin deren voetbalden gewoon op straat, ongeacht de temperatuur. Ik heb daar echt respect gekregen voor de bevolking. En het is een schitterend land. Het is niet alleen woestijn daar." Hij ziet ook de andere kant. In Af ghanistan sneuvelt collega en vriend Kevin van de Rijdt. „Dat is pijnlijk. Dat is het verschil tussen het militaire beroep en andere pro fessies. Wij kennen het ultieme of fer. Ga je failliet met je bedrijf, dan begin je opnieuw. Wij kunnen een fout niet navertellen." 'In dit vak moet je samen door Bas Dingemanse Gijs Tuinman kreeg gisteren de Willems-Orde uitgereikt. Marco Kroon (links) was erbij aanwezig, foto's Frank van Beek/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 9