UberPOP breidt uit ondanks Haagse spelletjes Geen kikkerbillen meer te koop bij Emté vanwege dierenwelzijn 4 IN HET NIEUWS Russen omzeilen met een nationaal systeem de internationale dopingbestrijding. Intussen financieren ze, heel cynisch, dopingbestrijding in het buitenland. FERRY PvdA-leider Diederik Samsom was in het eerste grote klimaat debat in de Tweede Kamer helemaal in zijn element Soms leek het zelfs of hij college gaf aan zijn collega-fractievoorzitters en premier Rutte. Samsom heeft het de laatste tijd niet gemakkelijk door het vertrek van de twee Turkse PvdA-Kamerleden en de dra matisch lage peilingen, maar als het om het klimaat gaat, veert hij op. Zelfverzekerd en met passie schetste hij de enorme op dracht om verdere opwarming van de aarde te voorkomen. „Wij stoken als wereldgemeen schap een hoeveelheid olie op zonder weerga. Vul deze zaal tot de nok toe met vette, dikke, zwarte olie; wij stoken zo'n zaal per seconde weg. En dan nog één, elke keer weer", zei hij in een bevlogen, maar breed uitwaaierend betoog. Zijn collega-fractievoorzitters werden wat onrustig. Ook Samsom had maar vijf minu ten spreektijd, het dagelijkse weerbericht duurt langer. Zou hij nog aan concrete maatrege len toekomen? De linkse frac ties en D66 hadden hun hoop op hem gevestigd. Uit alle stu dies blijkt dat het tempo waar mee men poogt die dikke zwar te olie uit de vergaderzaal te krijgen, te laag is. Extra maatre gelen zijn nodig. Maar het be vlogen verhaal van Samsom eindigde teleurstellend. Extra maatregelen zitten er niet in. Samsom heeft zich met rege ringspartner WD gebonden aan een energieakkoord dat uit eindelijk in 2023 de hoeveel- Rutte was niet happy. Samsom doorbrak plompverloren een afspraak met de WD heid duurzame energie, zon, wind, van 4 procent nu naar 16 procent moet opvoeren. Dat wordt al een hele opgaaf. Pre mier Rutte waarschuwde de Kamer dat het energieakkoord niet na elk nieuw alarm kan worden aangepast. Geen verras sing allemaal. PvdA en VVD hadden binnenskamers al afge sproken dat ze niet aan dit energieakkoord zouden gaan tornen, anders krijgen ze ruzie. Een mager resultaat dus van zo'n speciaal klimaatdebat. Dat gevoel moet Samsom ook hebben gevoeld. Daarom zorg de hij voor enig politieke vuur werk. Per motie sprak hij zich onverwacht uit tegen het bo ren naar schaliegas, omdat dat onveilig zou zijn en slecht voor het milieu. Premier Rutte was niet happy. Samsom doorbrak plompverlo ren een eerdere afspraak met de WD om eerst onderzoek te doen en pas volgende zomer verder te besluiten. Rutte hield daaraan vast. De PvdA-fractie heeft recht op haar eigen stand punt, maar het kabinet houdt, afhankelijk van het onderzoek, alle opties open, deelde hij kort weg mee. Dat kan Rutte wel zeggen, maar wat doet het kabinet als de Kamer de motie Samsom aanneemt. Wat moeten de PvdA-ministers? Staan zij ach ter Samsom? Gaan oppositiepar tijen CDA en D66 de motie Samsom steunen om het kabi net in problemen te brengen? Kortom: veel politiek beraad achter de schermen de komen de dagen. Samsom ergert zich aan die typisch Haagse spelle tjes, liet hij zich gisteren ont vallen. Maar hij is nu zelf de aanstichter. Hij verkleinde het hoofdlijnendebat van de we reldgemeenschap naar Bra bant, een van de provincies waar het schaliegas in de grond zit De mensen daar zul len hem dankbaar zijn, en dat komt goed uit bij de verkiezin gen voor de Provinciale Staten in maart 2015. Met duurzame energie, waar Samsom zo ge passioneerd over spreekt, heeft schaliegas weinig te maken. VECHEL - Supermarkt Emté is ge stopt met de verkoop van kikker- billen. De dochteronderneming van supermarktketen Sligro uit Veghel maakte reclame voor de delicatesse in de kerstfolder, waar na een flinke discussie onstond op sociale media. Daarin ging het onder meer over de manier waar op het product wordt vergaard. De Indonesische leverancier zou de pootjes van levende kikkers af scheuren en -knippen. „Wij zijn naar aanleiding van die discussie het een en ander uit gaan zoeken. Daaruit bleek dat we niet kunnen garanderen dat alles rondom die renwelzijn in orde is", verklaart woordvoerder Wilco Jansen. Emté besloot gisteren om het pro duct definitief niet te verkopen. Het is volgens Jansen niet zo dat de kikkerbillen nu 'uit de schap pen' worden gehaald. „Nee, want het product heeft niet eens in de schappen gelegen. Je kon in onze kerstfolder een gerecht bestellen waar kikkerbillen in zaten. Alleen hebben we nog geen gerecht gele verd aan onze klanten. Dat maak te voor ons de keuze makkelijker om het product helemaal uit de verkoop te halen", zegt Jansen. Volgens hem is het onmogelijk om alle leveranciers te controle ren. „Het gaat om duizenden leve ranciers. Je gaat er vanuit dat zij zich aan de regels houden." door Marieke Serruys DEN HAAG - Taxidienst UberPOP, waarbij particuliere chauffeurs hun diensten aanbieden, is sinds giste ren ook actief in Den Haag en Rot terdam. De uitbreiding komt op een opmerkelijk moment. Maandag beslist de rechter of het terecht is dat het bedrijf Uber een dwangsom kreeg opgelegd voor het mogelijk maken van taxiver voer zonder vergunning. Uber spande die zaak aan nadat de In spectie voor Leefomgeving en Mi lieu in oktober boetes van 1500 eu ro aan vier chauffeurs van Uber POP had uitgedeeld en Uber een dwangsom had opgelegd van maximaal 100.000 euro. Dat weer houdt het bedrijf er niet van om uit te breiden, nog voor de uit spraak van de rechter. In Amsterdam bestaat UberPOP sinds de zomer. Precieze aantal len wil Uber-directeur Niek van Leeuwen niet geven, maar in Den Haag en Rotterdam zijn 'tiental len' chauffeurs te bestellen voor een taxirit met hun eigen auto. In Amsterdam zijn er 'enkele honder den chauffeurs die maandelijks duizenden passagiers vervoeren'. Een ritje met UberPOP boek je via een app en kost een stuk min der dan een reguliere taxi. In ons land is UberPOP een 'legi tieme vervoersoplossing', zegt Van Leeuwen. Maar de Wet perso nenvervoer uit 2000 is duidelijk: als je vervoer aanbiedt, heb je een vergunning nodig. En die hebben de particuliere chauffeurs van UberPOP niet. „Die wet is achter haald", vindt Van Leeuwen. „Er wordt geen rekening gehouden met de innovatieve en technische mogelijkheden van nu. Daarnaast geeft Uber invulling aan de hoofd doelstellingen van de wet: meer concurrentie, betere kwaliteit en een lagere prijs." Een evaluatie van de Taxiwet, die deel uitmaakt van de Wet perso nenvervoer, is in volle gang. Staatssecretaris Wilma Mansveld van Infrastructuur antwoordde eind augustus op Kamervragen over UberPOP dat op basis van die evaluatie kan worden beoor deeld of de regels moeten worden veranderd of versoepeld. Werkge versorganisatie Koninklijk Neder lands Vervoer zou een verande ring van de regels niet erg vinden. „Als de regels versoepelen, heb- De Wet personenvervoer uit 2000 is duidelijk: als je vervoer aanbiedt, heb je een vergunning nodig MINGELEN De Russische schaatser Pavel Kulizhnikov op de 1500 meter tijdens het WK Schaatsen vorige maand in Zuid-Korea. foto VI Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7