'Een glimlach op het gezicht, dat is genoeg' Brandweergroepen Aardenburg en Sportdorp Clinge gaat IJzendijke boos over toekomstplan verder met Kriekeloop ZEEUWS-VLAANDEREN 31 Celstraffen geëist voor overval op woonbooteigenaar Schaatsvijver in Kloosterzande op tijd op diepte Daarom bracht ze onlangs Meer Graauwse Streken uit. In het 80 pa gina's tellende boek zijn verschil lende verhalen die haar vader schreef gebundeld. Désiré de Waal overleed in december 2009 op 83-jarige leeftijd. Hij werd op 16 juli 1926 geboren op een boe renhofstee in Graauw. De polder was wat hem écht trok. De verha len in het nieuwe boekje zijn dan ook doorspekt met polder en na tuur. Hij schreef ze vanaf 1986, na zijn pensionering. Dochter Jacque line besloot de verhalen, vijf jaar na zijn dood, alsnog uit te geven. „Omdat het de moeite waard is. Ze gaan over een tijd die nooit meer terugkomt." En over een na tuur die niet meer terugkomt. Dé siré de Waal laat zich er kritisch over uit. „De natuur is door men sen om zeep geholpen. Door ver vuiling is ze kapot gemaakt. Er zit een stukje maatschappijkritiek in het in het boekje. Maar het is niet zo dat vroeger alles beter was, hoor", zegt z'n dochter. Meer Graauwse Streken is de opvol ger van Graauwse Streken, dat in 2006 op de markt kwam. Geschre ven in het dialect van Oost- Zeeuws-Vlaanderen. Was het een wens van haar vader om het boek, vijfjaar na zijn overlijden, nog op de markt te brengen? Jacqueline: „Dat zou kunnen. Op zijn eerste boek kreeg hij veel positieve reac ties. Hij was een bescheiden man, hoefde niet per se op de voor grond." Désiré de Waal liet veel liever zijn pen leven. Op een hu moristische en filosofische wijze, volgens Jacqueline. Maar wat het mooiste verhaal is, wil ze niet zeg- C'oor taor verwacht, Ge leef nog voort in ouw naogeslacht gen. „In het boek staan teksten voor een breed publiek. Ik houd persoonlijk meer van de gedich ten, zoals het verhaal over Piet den Dood." Rust zag staot 'r overal geschreven, t'zal wel waor zijn, der valt taor niks meer te beleven. G'oor taor verwacht, Ge leef nog voort in ouw naoge slacht. Dat zijn de laatste vier regels van het gedicht. Désiré de Waal leeft dus ook voort via het boek. Jacque line: „Ik hoop dat het een glim lach op het gezicht tovert. Dat is genoeg." De 21-jarige Mahamed I. uit We- meldinge was op de bewuste nacht van 22 augustus 2013 dron ken geweest, dus die wist niets. Bovendien kreeg hij hoofdpijn als hij moest denken, dus dat deed hij maar niet. Het duo stond te recht voor een overval op een woonboot in Terneuzen, waar de eigenaar van portemonnee en gsm werd beroofd. Voor die overval hoorden ze een celstraf van drie jaar (I.) en drie jaar waarvan een jaar voorwaarde lijk (B.) tegen zich eisen. De twee scharrelden 's nachts rond in de buurt van de boot en keken of er gens camera's waren. Ze raakten in gesprek met de bewoner van de woonboot, die hen uitnodigde op zijn schip te komen. De mannen waren nog maar net in de kajuit, toen het slachtoffer klappen kreeg, werd bedreigd en zijn portemonnee en gsm moest afgeven. Het slachtoffer wist te vluchten en sprong overboord. Kort na de overval waren B. en I. betrokken bij een vechtpartij. Ze werden aangehouden en bleken de spullen van het slachtoffer bij zich te hebben. KLOOSTERZANDE - De schaatsvij- ver van Kloosterzande wordt op tijd onderhanden genomen, voor dat de temperatuur mogelijk echt onder nul schiet. Om de waterkwaliteit op orde te houden, moet de vijver bij de Piet Hein-, Van Speykstraat en Huls- terweg van tijd tot tijd worden uitgediept. Vanaf komende maan dag gebeurt dat met een bootje met een stuwbord. De baggerspe cie wordt afgevoerd in containers. De werkzaamheden duren onge veer een week. Wandelpaden zijn tijdelijk afgesloten. Tijdens die vergadering hield de Veiligheidsregio een presentatie over toekomstplannen voor de Zeeuwse brandweer. De blusgroe- pen uit Aardenburg en IJzendijke grepen die kans aan om te pleiten voor behoud van de huidige zes- manswagen. De Veiligheidsregio wil in hun kazernes een bluswa- gen neerzetten die met vier men sen kan uitrukken. Die kan snel ler weg dan een zesmanswagen. Onverantwoord, hielden Johan Tellier (Aardenburg) en Mare Cau- wels (IJzendijke) de commissiele den voor. Volgens hen kunnen vier mensen veel minder uitrich ten dan zes. „De brandweerzorg in de omgeving is daarmee in het geding. Onze mensen brengen ook zichzelf in gevaar", gaf Tellier aan. Het duo wees erop dat de zoge naamde TS4 niet aangesloten kan worden op water uit de natuur, maar alleen op een brandkraan. „Dat is onverantwoord in het bui tengebied." Bovendien mag een viermanswagen geen assistentie verlenen aan collega's. „Er komen dus minder uitrukken, en dan ook steeds met maar vier mensen. Dan kunnen er dus heel veel brandweermensen nooit meer mee. Dat gaat ten koste van de motivatie en dus van het aantal vrijwilligers", gaf Cauwels aan. Volgens directeur Gerrie Ruijs van de Veiligheidsregio gaan niet al die argumenten op. „We bekij ken of we de TS4 aan kunnen pas sen, zodat er óók met zes mensen uitgerukt kan worden, en we on derzoeken of die ook kan worden aangesloten op buitenwater." Sportdorp Clinge heeft als doel meer inwoners van het dorp aan het bewegen te krijgen. In Clinge is één op de vijf inwoners lid van een sportclub. Op het oog is die 20,9 procent een redelijk percenta ge, maar het ligt onder het Zeeuws gemiddelde. Sportimpuls Zeeland stelde eerder al 120.000 euro beschikbaar voor het project. De start van de Kriekeloop is in de kantine van de voetbalvereni ging. Deelnemers kunnen mee doen aan de vijf of tien kilometer en kunnen ervoor kiezen die af stand te wandelen of te lopen. Daarnaast staat er voor kinderen tot en met veertien jaar de Kids Run, over een afstand van 800 me ter, op het programma. De route van beide tochten gaat voor een gedeelte door de bossen van Clin ge en voor een stuk over verhard terrein. De wandelaars starten om 13.00 uur, de hardlopers om 15.00 uur. Deelnemers aan de Kids Run ho ren om 13.30 uur het startschot. In schrijving kost drie euro. VRIJDAG 5 DECEMBER 2014 Jacqueline Dellaert-de Waal met de verhalenbundel van haar vader. „Mijn vader hoefde niet per se op de voorgrond." foto Camile Schelstraete door Bob Maes HULST - Met een glimlach op haar gezicht bladert Jacqueline Dellae- rt-de Waal door het boekje. Alsof ze bij elke zin die ze leest, weer haar vader voor zich ziet. „Ik wil de herinnering aan m'n vader levend houden." Passage boek Désiré de Waal Meer Graauwse Streken van Désiré de Waal is onder meer te koop bij pavil joen 't Schor in Paal, bij restaurant No bel in Graauw en de Hulster boekhan dels. ISBN 9789055124312. TERNEUZEN - Ja, hij had wel 'vuis ten gegeven', maar dat was écht geen mishandeling geweest, zo be toogde gisteren van de Middelburg se rechtbank de 20-jarige Moha- med B. uit Terneuzen. „Het was ge woon een stomp op de kaak." door Martijn de Koning sluis - De brandweergroepen van Aardenburg en IJzendijke zien niets in een overstap naar een vier mansbrandweerwagen. Dat vertel den ze woensdag aan raadsleden tij dens een commissievergadering. door Bob Maes CLINCE - Het programma van stuur groep Sportdorp Clinge wordt uit gebreid. Op 20 december wordt in dat kader de Kriekeloop gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 75