Vloeken moet kunnen Agent raakt gewond bij aanhouding verdachte Preventief fouilleren na schietpartij in Terneuzen vooralsnog niet nodig 28 ZEEUWS-VLAANDEREN ZEEUWS-VLAANDEREN IN ACTIE i Elise en John van Doorn uit Groede gaan ijzige kou trotseren voor 3FM Serious Request. W" Schoolplein "W" esse Bosman uit Terneuzen, Thomas te Lintelo uit Philip pine en Charlotte van der Pe- E ijl uit Zaamslag doen zich met roomser dan de paus voor. Zij schelden wel eens, en af en toe nog behoorlijk grof ook. 'Fuck' en 'kut' zijn woorden die vaak onge merkt over hun lippen rollen. De drie leerlingen uit atheneum 4 van het Zeldenrust-Steelantcollege in Terneuzen zijn helemaal geen uitzondering. De Bond tegen het vloeken weet dat als geen ander. Op middelbare scholen in het hele land wordt er heel wat afgeschol- den. Daarom voert de bond cam pagnes. Deze week werden er gast lessen verzorgd over grof taalge bruik en respect op de Terneuzen- se school. Daarbij werd andermaal duidelijk dat jongeren vaak schel den, maar eigenlijk geen moment stilstaan bij wat ze zeggen. Vooral ziektes als kanker, tering, tyfus en sinds kort ook ebola worden ge bruikt om ongenoegens kracht bij te zetten. „Ik scheld ook met ziek tes", geeft Jesse (15) eerlijk toe. „Ik vind dat je je niet teveel moet aan trekken van woorden. Het zijn maar woorden, meer niet. Pas als je heel bewust een scheldwoord ge bruikt om iemand te kwetsen, dan vind ik het erg. Ik roep bijvoor beeld wel eens 'kanker'. Maar dat wil echt niet zeggen dat ik deze ziekte niet erg vind. Ik zie het op dat moment als een scheldwoord, niet als een ziekte." Charlotte (16) probeert wel te voorkomen dat ze 'kanker' als scheldwoord gebruikt. „Maar gek is eigenlijk dat er met tyfus en te ring niet over nadenk. Misschien heeft dat er toch mee te maken dat kanker dichter bij onze maatschap pij staat. Ik probeer echt wel op te letten wat ik zeg in welk gezel schap. Als er bijvoorbeeld christe nen bij zijn, ga ik echt niet met schelden met verwijzingen naar God." Thomas denkt dat van de tien scheldwoorden er gemiddeld ne gen niet gemeend zijn. Neem bij voorbeeld het woord 'homo', dat Jesse en hij weieens gebruiken als een andere jongen 'wat flauwtjes' doet. „Dan roep ik weieens homo, maar ik heb écht helemaal geen problemen met mensen die homo fiel zijn. Taal is overigens ook veel na-aperij. Als iemand een woord vaak gebruikt, gaan anderen in zijn omgeving dat vaak ongemerkt ook doen." De drie denken dat de campagne van de Bond tegen het Vloeken niet veel zin heeft. Jesse: „Na zo'n les denk je er misschien even meer bij na, maar dat duurt echt niet lang. En dat komt volgens mij ook omdat je die scheldwoorden gebruikt, maar absoluut niet bele digend bedoelt." Surveillerende agenten kwamen de man rond 22.30 uur tegen op de Iepenlaan. Hij had geen licht op zijn fiets en kreeg daarvoor een bekeuring. De politiemensen stelden een nader onderzoek in en vonden enkele flesjes parfum en een geprepareerde tas in zijn fietstas. De fietser werd vervolgens gear resteerd op verdenking van dief stal en/of heling. De verdachte zette het meteen op een lopen. Na een korte achtervolging kon hij door een agent naar de grond worden gebracht. De agent liep tij dens de buiteling met de verdach te een open wond aan zijn arm op. Hij moest voor behandeling langs bij de huisartsenpost. De verdachte Terneuzenaar is ge boeid overgebracht naar een poli tiecel. Hij wordt nog verhoord. terneuzen - In twaalf dagen naar de Noordkaap en terug. Over glad de wegen, met weinig daglicht en in de bittere kou. Elise van Doorn en haar man John gaan het avon tuur vol enthousiasme aan en ver trekken op 8 december. De Noordkaap Challenge wordt voor de vierde keer gehouden en heeft dit jaar zesendertig deelne mende teams. Het grootste aantal tot nu toe. John en Elise zijn de enige Zeeuws-Vlamingen en heb ben er enorm veel zin in. „We wil den al lang eens naar de Noord kaap. We waren daarom op inter net aan het kijken en toen we toe vallig de actie van Serious Re quest tegen kwamen, was het snel besloten", vertelt Elise. Voor deze barre tocht hebben ze sponsors gevonden die geld done ren en hen onderweg opdrachten geven. „We hebben nog geen idee wat die opdrachten zijn, we mo gen de enveloppen onderweg pas openen." Naast de sponsors wordt iedereen uitgenodigd om een donatie te doen én een pas sende opdracht te bedenken. Al leen doneren mag natuurlijk ook, maar de voorbeelden van opdrach ten die John en Elise geven, zijn te leuk om het niet te doen: bouw een iglo, maak een selfie met een rendier, zwaai de Zeeuws-Vlaam- se vlag op de Noordkaap of stuur een kerstkaart vanuit Lapland. De voorbereiding voor de rit is eenvoudig: neem een auto, zet er winterhanden onder en met nog een paar kleine aanpassingen, kun je de baan op. „We rijden in een Toyota Landcruiser en we hebben naast de winterhanden nog wel een LED-lichtbalk moe ten bevestigen omdat je groten deels in het donker rijdt", vertelt Elise. Op de Noordkaap komt de zon niet eens op en blijft het scheme ren, wat de tocht ook uitdagend maakt. 3FM moedigt dit initiatief van harte aan en en heeft zelfs een Serious Team samengesteld dat meerijdt. Presentator en ver slaggever Lex Uiting, acteur Ferri Somogyi en actrice Kimberly Kla ver delen een auto naar de Noord kaap en doen naar eigen zeggen 'alles voor geld.'. Presentator Giel Beelen van 3FM zwaait alle auto's uit vanaf het Mediapark op 8 de cember. De tocht zal hen door Scandinavische bossen, ijsmeren, langs de Botnische Golf en geberg ten voeren. Voorgaande jaren zijn er temperaturen tot -35 gemeten; bovendien kan het lelijk stormen onderweg. „We hebben van alles ingepakt om warm te blijven", zegt Elise. Na de schietpartij in de Brouwerij straat, waarbij de 23-jarige Gideon Verhelst zondagochtend om het leven kwam, is volgens Lonink geen zware maatschappelijke on rust ontstaan. Het is daarom op dit moment niet nodig om de po litie de mogelijkheid te geven om mensen preventief te fouilleren. Lonink had gistermiddag overleg met politie en justitie. Dat heeft de 'lokale driehoek' regelmatig, ook specifiek over een langlopend conflict tussen twee grillige groe pen in Terneuzen. Daarbij is aan dacht voor de repressieve kant (mensen die zich schuldig maken aan een delict) en preventieve kant. Zo wordt in de gaten gehou den of het invloed heeft op kinde ren, maar ook wat de gevolgen kunnen zijn van gerechtelijke uit spraken, die zijn gelieerd aan het conflict. Meerdere schiet- en steekpartijen (denk aan het Arse naalplein in 2011, de Larixstraat in 2012 en Axelsestraat in 2013) de den Lonink al eens eerder beslui ten om delen van Terneuzen tijde lijk aan te wijzen als veiligheidsri sicogebied. Nu doet hij dat niet. Lonink: „Het slachtoffer en de twee aangehouden verdachten (27 en 25 jaar) komen voort uit groe pen en kennen elkaar, maar we hebben toch het vermoeden dat dit een incident was. Er zijn bij voorbeeld geen concrete aanwij zingen dat het om een afrekening ging. We achten maatregelen daar om nu niet nodig. Verandert er iets, dan is het overigens binnen een paar minuten geregeld." Bij het straatmonumentje in de Brou werijstraat worden nog steeds bloemen en tekeningen gelegd. Verhelst wordt vandaag begraven. door Raymond de Frel In de rubriek Schoolplein leggen we actuele kwesties voor aan leerlin gen van de vier middelbare scholen in Zeeuws-Vlaanderen. Vandaag: grof taalgebruik. I Jesse I Thomas I Charlotte TERNEUZEN - Bij aanhouding we gens heling van een 32-jarige inwo ner van Terneuzen is woensdaga vond een agent gewond geraakt. Uit het exploot d.d. 02-12-2014 van gerechtsdeurwaarder A.A.A.M.G. van Damme te Terneuzen, blijkt dat ten verzoeke van Thierry Edmond Emma Teirbrood, wonend te 4566 AJ Heikant, aan Michael Bernard, thans zonder bekende woon- of verblijfplaats binnen noch buiten Nederland, is betekend het proces-verbaal d.d. 27-11 -2014 waarbij ten verzoeke van requirant ten laste van gerequireerde beslag werd gelegd onder de daarin gemelde derde. Van dit exploot kan belanghebbende afschrift verkrijgen op onderstaand adres: VAN DAMME C.S. GERECHTSDEURWAARDERS Alvarezlaan 1 Saai van Zwanenbergweg 11 4536 BA Terneuzen 5026 RM Tilburg T: 0115 613651 E: deurwaarders@vandamme-holland.nl Selfïe met een rendier voor het goede doel door Sophie Stockman Volg hun trip via face- book.com/teamjest. Doneren kan via www.kominactie.nl/teamjest. I Burgemeester Annemiek Jetten van Sluis en directeur Frank Neefs van het Zwin College verwelkomen de drie dj's in 2013. archieffoto Peter Nicolai door Raymond de Frel TERNEUZEN - Burgemeester Jan Lo- nink van Terneuzen wijst delen van Terneuzen vooralsnog niet aan als veiligheidsrisicogebied.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 74