Waterschap kiest voor extra stijging tarieven Kennis is onmacht Oud-wethouder Stan Lauret blikt terug op zijn vertrek bij de gemeente Sluis. VERTREK STAN LAURET 26 ZEELAND zaterdag Als medewerker van een universiteit heb ik toegang tot een enorme hoeveelheid wetenschappelijke informatie. Meestal is dat een zegen: als ik echt iets wens te weten en niet wil vertrouwen op Wikipedia, kan ik de meest recente weten schappelijke publicaties raad plegen. Soms is het echter ook een vloek. Het probleem met we tenschap is namelijk dat onder zoek op het eerste gezicht objec tief en eenduidig kan lijken, maar hoe langer je zoekt, hoe meer versplinterd de stellingna- mes van wetenschappers blij ken. Binnenkort moet ik naar het ziekenhuis voor een chirur gische ingreep. Eigenlijk zou ik vroeg naar bed moeten om met een gepantserde weerstand de operatie te trotseren, maar al drie nachten struin ik de acade mische databases af naar infor matie over wat mij te wachten staat Bij mijn zoektochten op het 'ge wone' internet kwam ik al veel tegenstrijdige informatie tegen, maar in de wetenschappelijke informatiebanken is het hele maal een feest van contradic ties. En waar je op het internet nog kan twijfelen aan de be trouwbaarheid van een bron, zijn dit allemaal verantwoorde academische publicaties! In het ene artikel staat dat een echo genoeg is om het probleem vast te stellen, in het andere dat je echt een MRI nodig hebt De ene wetenschapper stelt dat een operatie de enige oplossing is, terwijl de ander geheel ver trouwt op het nut van medicij nen. En waar het ene onder zoek als uitkomst heeft dat bijna alle patiënten chronische ongemakken overhouden, meldt het andere een zeer hoog slagingspercentage. Ik lees dat deze ingreep maar in 60 procent van de gevallen suc cesvol is. Ik walg bij de horror verslagen van mislukte opera ties. Ik knijp mijn ogen dicht als een wetenschapper bloede rige foto's in plaats van klini sche diagrammen gebruikt. Bij elk artikel dat ik lees verandert het ziekenhuis meer in een slachthuis of een gokhol met als chirurgen vermomde crou piers. Werkte ik maar bij de bakker... middelburg - De tarieven van wa terschap Scheldestromen gaan vol gend jaar meer omhoog dan ver wacht. Het dagelijks bestuur wilde de stijging beperken tot een kleine twee procent. De algemene verga dering koos gisteren echter voor bijna drie procent. Het waterschapsbestuur heeft de afgelopen jaren nadrukkelijk inge zet op het matigen van de belas tingen. Uitgangspunt is dat alleen de inflatiecorrectie wordt toege past. Dat is steeds lastiger doordat het waterschap met diverse grote financiële tegenvallers te kampen heeft gehad. Dankzij een ingrij pende interne bezuinigingsopera tie kon tot nu toe de stijging van de tarieven toch beperkt blijven. Voor komend jaar was dat - met een verhoging van bijna twee pro cent - ook gelukt, zo vond het da gelijks bestuur. De algemene vergadering bleek er gisteren anders over te denken. Een meerderheid, onder aanvoe ring van SGP, was van mening dat het dagelijks bestuur te veel wilde bezuinigen op oeverherstel waterlopen en onderhoud stu wen, om de waterschapsbelastin gen niet al te zeer te laten stijgen. Bovendien was er in de begroting voor volgend jaar nauwelijks nog ruimte om onvoorziene zaken en tegenvallers op te vangen. Om gro tere problemen in de toekomst te voorkomen, achtten de fracties een extra tariefsverhoging noodza kelijk en onvermijdelijk. De fracties van SGP, Christen- Unie, natuurterreinen, onge bouwd, bedrijven, Water Natuur lijk, Algemene Waterschapspartij en Kees Hanse van de Partij voor Zeeland steunden de extra stij ging. Opmerkelijk was dat ook twee leden van het dagelijks be stuur ermee instemden: Luc Man- gnus (ongebouwd) en Willem Ginjaar (bedrijven). Anders dan bijvoorbeeld bij gemeenten ma ken bij het waterschap leden van het dagelijks bestuur ook deel uit van het algemeen bestuur. De overige fracties in de algeme ne vergadering reageerden ont stemd. „De inwoners van Zeeland die het toch al moeilijk hebben zijn de sluitpost van de begro ting", zei Siem Buijs (CDA). Miel de Koek van Waterschapspartij Zeeuws-Vlaanderen sprak van 'een slag in het gezicht van het da gelijks bestuur'. Cees Verloop (SGP) bespeurde bij de tegenstanders van een extra be lastingstijging vooral 'invloed van de naderende verkiezingen', die volgend jaar maart worden gehou den. Hij zei echter te kiezen voor 'verantwoord bestuur' en rekende voor dat drie in plaats van twee procent stijging voor een gemid deld huishouden een verschil be tekent van hooguit enkele euro's. Het dagelijks bestuur wilde twee procent belastingstij ging. De algemene vergade ring koos voor drie procent AARDENBURG - Medio oktober viel het doek voor Stan Lauret. De VVD'er werd aan de kant gezet als wethouder van de gemeente Sluis. In zijn woning in Aarden burg doet hij zijn verhaal. Om maar te beginnen met wat ieder een zo graag wil weten: wat is er nu eigenlijk gebeurd op die bewuste maandagavondWant u bent daar blijkbaar geen lieverdje geweest. „Dat klopt. Maar daar maak ik toch ook geen geheim van? Ik heb het al eerder uitgelegd: ik slikte pillen vanwege lichamelijke klach ten. Dat heeft invloed gehad. Ik ben fel geweest in discussies, heb iemand vrolijk opgetild. Meer niet." Niet erg handig voor een wethouder. „Dat weet ik ook wel. Maar weet je: ik heb nóóit ook maar één ver wijt gehad over mijn gedrag die avond. Niemand die daar gezegd heeft: Stan, even dimmen nu. Nie mand die naderhand naar me toe is gekomen om me verwijten te maken. Dus waar moet ik excuses over maken, wie heeft zich waar aan gestoord? Ik weet het niet." Maar in de brief van de onderne mingsraad wordt gesproken over 'zeer ongepast gedrag' en 'intimida tie'. Dat zijn harde woorden. „Dat is zo. Maar weet je: die brief kwam pas op donderdag, dus drie dagen na die bijeenkomst. Er was een dag eerder al besloten dat ik weg moest, dus die brief heeft daar geen rol bij gespeeld. Vind je dat niet een beetje vreemd?" U suggereert dat die gebeurtenissen op maandag de stok waren om mee te slaan? „Dat is me vanaf het begin duide lijk geweest. De ochtend na die maandagavond was er collegeover- leg. Er is daar niets gezegd over mijn gedrag. Niets! We hebben ge woon vergaderd! Vervolgens heb ik me die middag ziek moeten melden: het ging gewoon niet meer, ik had veel pijn door die li chamelijke klachten. Ik zat thuis, tot donderdag fractievoorzitter Conny Almekinders langskwam om me te vertellen dat ik weg moest. Maar er speelde natuurlijk veel meer, al eerder." U doelt op de vragen naar uw inte griteit in het dossier over de parkeer plaats in de Maria- en Havenpolder in Sluis „Onder meer. Ik hoorde die be wuste maandag van mensen die betrokken zijn bij die parking dat ze vragen hadden gekregen van Almekinders." Maar die vermeende betrokkenheid moet toch ergens vandaan komen „Kijk, die vraag willen ze nu juist dat je stelt. Ze willen dat mensen gaan twijfelen. Voor mij was toen duidelijk: ze willen van me af. En toen kwam die maandagavond. Dat kwam hun wel erg goed uit." Wie zijn 'ze' en 'hen'? „Met name de burgemeester." Dat de burgemeester een rol heeft in uw vertrek, is duidelijk. Maar sugge reren dat ze al een poos uit was op uw val, is nogal een beschuldiging. „Ach, misschien denkt ze oprecht dat deze streek beter af is zonder wethouder Lauret. Ik vind het al leen kwalijk dat ze alles achter mijn rug om heeft gedaan. Dat ze niet heeft gezegd: Stan, heb jij be langen bij die parking? En dat ze nóóit met mij heeft gesproken over mijn vertrek. Dat zegt toch genoeg over de manier waarop er binnen het college met elkaar wordt omgegaan? Maar ze kwam wel zelf al na een paar maanden met een mediator op de proppen om de verhoudingen binnen het college te verbeteren. Waarom was zo'n teamcoach des tijds nodig? „Die was helemaal niet nodig. Punt was dat de burgemeester in het vorige college een enorme vin ger in de pap had. Blijkbaar was ze daar gewend dat ze het met al le besluiten eens moest zijn voor dat die erdoorheen gingen. Tja, zo werk ik niet. Dat leidde wel eens tot botsingen. Met die mediator wilde zij bereiken dat wij weer in de pas zouden gaan lopen. Haar pas." Maar is dat erg, een burgemeester die eenheid wil binnen het college? „Het gaat niet om eenheid. Ik zit daar toch niet voor onszelf, ik heb mijn ideeën over hoe ik in het be lang van de streek kan handelen. Als je steeds de burgemeester moet overtuigen, en vervolgens ook nog eens de gemeentesecreta ris, omdat die weer draagvlak moet vinden bij de ambtenaren, dan krijg je het ene zwakke com promis na het andere. Kijk naar het nieuwe subsidiebeleid. Dat is om die reden uitgesteld. Dat met die duivenhouder, meneer Calon uit Slijkplaat, dat kan met een beetje meer goede wil ook fat soenlijk worden opgelost." Maar met dat doorpakken hebt u zich niet bij iedereen binnen het ge meentehuis even geliefd gemaakt. „Dat begrijp ik ook wel. Maar er zijn ook genoeg ambtenaren die mij wél hoog hebben zitten, hoor. Ik heb gewoon een andere manier van leidinggeven dan veel van mijn voorgangers. Ik pak door. Maar alleen als ik zie dat dit no dig is. We hebben opeens een be groting gepresenteerd waarin din gen staan zijn die jarenlang als on mogelijk werden afgedaan. Dat is natuurlijk niet leuk voor de men sen die jarenlang zeiden dat het niet kon." U bent fel over de burgemeester. Maar uit interne mails die in het be zit zijn van de krant, blijkt dat Jetten en Almekinders samen hebben beslo ten dat u weg moet. „Of ze dat samen besloten heb ben, weet ik nog zo net niet. Ik krijg meer het idee dat de burge meester aan Conny Almekinders een decreet heeft opgelegd: jij gooit Lauret eruit, anders ga ik heibel maken. En dat zou de WD natuurlijk veel schade hebben toe gebracht. Dus Conny vond dat hij weinig keuze had. Hij had mij na tuurlijk ook kunnen steunen, en dan zien wat er was gebeurd. Maar goed, Conny en ik hebben een wat beladen verleden. Tja, dan moet je nu niet al te moeilijk doen." U klinkt best luchtig. Bent u niet ver bitterd? „Welnee. Dit is politiek. Ik heb vanaf het begin gezegd: ik ga weg omdat ik me hier niet thuisvoel. Dat is alleen maar duidelijker ge worden: ik pas niet in dat gekon kel. Maar ik ben wel blij dat ik nu kan vertellen wat er is gebeurd. Juist omdat ik altijd voor open heid in de politiek heb gepleit." Dus uw vertrouwen in de politiek is niet verdwenen? „Nee, al neem ik nu wel even af stand. Dat is beter voor iedereen. Als de WD mij nodig heeft, ben ik er. En anders: ook goed. Er zijn genoeg uitdagingen in het leven." Maan Leo Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Rolf Bosboom Tja, dit is politiek...' door Martijn de Koning

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 72