mogelijke sanctie Rechtbank: Syriëganger voorlopig vrij, hoofdverdachten ronselen vast IN HET NIEUWS 5 Russen: 'Het zijn stuk voor stuk leugens' CAPELLE AAN DEN IJSSEL - De Duit se televisiezender ARD onthulde woensdagavond in een opzienba rende documentaire dat Rusland een door de overheid gesteund do- pingprogramma heeft. Veelal met verborgen camera's werd corrup tie en gesjoemel met positieve plasjes vastgelegd. Klokkenluiders vertelden hoe trainers het ge bruik er bij atleten inhameren. Volgens Herman Ram van de Ne derlandse Dopingautoriteit is het gat dat de Russen hebben gesla gen in de internationale dopingbe- strijding lastig te repareren. „Om dat de bestrijding vooral een taak is van de nationale bonden en do- pingautoriteiten. Daarvoor moet je een land hervormen. En dat lijkt me te hoog gegrepen." Ram staat niet eens te kijken van wat de documentaire aan het licht bracht. „Liegen is in mijn vak immers de norm." Het roept de vraag op of het inter nationale systeem daarmee tekort schiet of wellicht zelfs is opgebla zen. De ironie is volgens Ram dat de huidige manier van dopingbe- strijding in de sport te goed is ge worden. „De enige manier om het systeem te kunnen omzeilen, is dopinggebruik binnen een land goed te organiseren." Iets anders kan er volgens Ram na het zien van de documentaire niet aan de hand zijn in Rusland. Alle betrokken instanties als sportbonden, dopingautoriteit en overheid spannen volgens hem sa men om positieve plasjes weg te moffelen. Met een enkele corrup te link naar de internationale atle- tiekfederatie kunnen Russische at leten eventueel ook buiten de grenzen ongestoord hun gang gaan. „Maar je ziet wat dat laatste betreft dat het ook vaak fout gaat", stelt Ram. Dopingbestrijding is op te split sen in twee delen: de training en de wedstrijden. In vroeger tijden werden sporters alleen getest vlak na een wedstrijd. Toen die contro les almaar beter werden, schakel den veel atleten over naar het ge bruik van doping tijdens de trai ning. Zo konden ze harder en lan ger werken in de aanloop naar de wedstrijd. Dat voordeel betaalde zich uit in de wedstrijden, die clean werden afgewerkt. Out-of-competition controles en biologische paspoorten waren het antwoord op die ontwikkeling, die begin deze eeuw inzette. Maar de controles op de trainin gen zijn primair in handen van de nationale bonden en dopingauto- riteiten. „Binnen de landsgrenzen kun je met een georganiseerd sys teem in die fase dus alles doen", aldus Ram. Het biologisch pas poort is ook afhankelijk van de controles die nationale instanties uitvoeren. De Russen kunnen dat systeem volgens hem frustreren door slechts spaarzaam resultaten door te sturen. Compleet opblazen lukt niet. Het is volgens Ram een kwestie van geduld om valsspelers via hun paspoort te ontmaskeren. „Uitein delijk heb je door de tijd heen ge noeg resultaten om een afwijking te kunnen constateren. Zo zijn Russische atleten ook betrapt." Desalniettemin zitten de doping- bestrijders in hun maag met een land dat de wetten van de sport en het Wereldantidopingagent- schap (WADA) georganiseerd om zeilt. Er is weinig tegen te doen. „De link met het IAAF kun je on derzoeken. Maar dat wordt waar schijnlijk geen onafhankelijk on derzoek door een andere instantie dan de IAAF zelf. Bonden willen geen inmenging. Zoals het ook las tig is om buitenlandse contro leurs naar een land te sturen om sporters te testen binnen het na tionale systeem. Politiek gezien zit niemand daar op te wachten." Daar komt volgens hem bij dat Rusland binnen het Wereldanti- dopingagentschap wordt gezien als een vooraanstaand land in de dopingbestrijding. „Ze betalen per jaar miljoenen voor de ont wikkeling van dopingbestrijding in kleinere landen." Het is vanwe ge deze paradox dat je volgens Ram ook kunt spreken van een cy nisch dopingsysteem. Het Russische dopingprogramma doet denken aan dat van de DDR in de jaren tachtig. Het is niet toe vallig dat het opnieuw opduikt in een Oostblokland. „In een meer open cultuur is het veel lastiger zo'n landelijke samenzwering op te zetten. Je moet ook controle hebben over de pers en zo." In de westerse wereld heeft do pingbestrijding daarnaast veel meer een ethische kant. In Rus land ontbreekt die kennelijk. Het resultaat is daar belangrijker dan de vraag of dopinggebruik moreel gezien verantwoord is. De Russen kunnen zich niet vinden in het beeld dat uit de Duitse docu mentaire naar voren komt. „Het zijn stuk voor stuk leugens", zegt directeur Valentin Balch- nitsjev van de Russische atletiekbond. „Ik kan er dieper op ingaan als we de situatie later beter hebben onderzocht." Het Russisch antidoping- bureau RUSADA, dat wordt beschuldigd van het wegmoffelen van po sitieve tests, weer spreekt de beschuldigin gen ook. „Ze hebben geen enkel feit of docu ment dat de beschuldi gingen ondersteunt", al dus directeur Nikita Ka- majev. De verklaring die het wereldantidoping- agentschap WADA op zijn website heeft gezet noemt Kamajev 'onge fundeerd'. Het agentschap stelt in formatie te hebben ont vangen die de documen taire ondersteunt, en de beschuldigingen volle dig uit te zoeken en in dien nodig maatregelen te nemen. De verkregen informatie wordt boven dien doorgestuurd naar de internationale atle tiekbond IAAF. Saillant daar aan is dat die bond in de ARD-documentai- re zelf ook wordt be schuldigd van corruptie. ben taxiondernemers daar ook baat bij. Ondernemers zijn van na ture voor het afschaffen van over bodige regels", zegt Hubert Ande- la. Als voorbeeld geeft hij de ver plichte jaarlijkse ijking van de taximeter. „Die is achterhaald door de gebruikte software en kost vervoerders wel geld." Andela betwijfelt of UberPOP in zijn huidige vorm legaal zal wor den, maar de uitbreiding van de dienst leidt niet tot protesten van taxichauffeurs. „Zij vertrouwen er op dat de overheid haar eigen re gels handhaaft. Bovendien is de sector al gewend aan concurren tie door de liberalisering van de taximarkt in 2002." Hij vindt het echter ongepast dat Uber niet heeft gewacht met uitbreiden tot de rechter uitspraak heeft gedaan. Het zou hem verbazen als de rech ter de dwangsom opheft. „Regels moeten voor iedereen gelden." El O. (29) wordt ervan verdacht zes maanden in Syrië te hebben gestreden. In oktober 2013 kwam hij terug naar Nederland. Daar naast verdenkt het Openbaar Mi nisterie (OM) hem ervan deel uit te maken van een criminele terro ristische organisatie in Den Haag, die zich bezighield met ronselen voor de strijd in Syrië. El O. werd op 5 september opgepakt. Zijn advocaat vroeg de rechter maandag de voorlopige hechtenis te schorsen. Het Openbaar Minis terie wilde hem langer vasthou den. De rechtbank laat hem nu vrij, omdat hij zich na zijn terug komst 'heeft teruggetrokken uit de jihadistische scene'. Daarnaast zou hij een relatief klei ne rol spelen in de Haagse ronsel- club en heeft hij ernstige psychi sche problemen. Hij was al van de terreurafdeling overgeplaatst naar het Pieter Baan Centrum. Volgens zijn advocaat is er bij El O. 'nul komma nul nul' kans dat hij weer naar Syrië gaat als strijder voor de Islamitische Staat. „Hij rookt, drinkt en gokt. Dat klinkt niet echt als recidivegevaar." De beslissing is opmerkelijk om dat dezelfde rechtbank maandag een teruggekeerde Syriëganger tot drie jaar cel veroordeelde. Ook in Frankrijk (zeven jaar) en Enge land (vier, vijf en drie jaar) zijn te ruggekeerde jihadisten veroor deeld. „De voorlopige vrijlating van El O. zegt niets over zijn uit eindelijke veroordeling", aldus een woordvoerder van de recht bank. Dat proces wordt na de zo mer verwacht. Tot die tijd mag El O. Nederland niet verlaten. Drie andere vermeende leden van de ronselgroep (Azzedine C. (32), Rudolph H. (24) en Oussama C. (18)) blijven wel in de terreurafde- lingen van de gevangenissen in Rotterdam en Vught zitten. Zij zijn voor het OM de hoofdver dachten van de groep en worden behalve van ronselen, ook ver dacht van opruien. De rechter vreest dat zij 'hun activiteiten weer voortzetten' als ze vrij zijn. „De maatschappij zou het niet be grijpen als zulke verdachten op vrije voeten worden gesteld." VRIJDAG 5 DECEMBER 2014 'Russisch dopingsysteem is lastig te bestrij den' door Ad Pertijs Niek van Leeuwen, directeur van Uber. foto Peter Boer/HH door Cyril Rosman DEN HAAG - Syriëganger Hicham el O. hoeft van de rechtbank in Den Haag niet te worden vastgehouden op de terreurafdeling van de gevan genis. Hij mag zijn rechtszaak thuis afwachten. Drie ronselverdachten blijven wel vastzitten. „De maat schappij zou hun vrijlating niet be grijpen", aldus de rechter gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6