Digitale lessen gaan boven privacy leerling Helse pijn dementen komt door vaatfalen r" 24 Maanden 50% korting en de Samsung Galaxy Trend Plus Onderzoek naar dode baby l Moszkowiczen maken ruzie over gebruik familienaam van voor Bestel snel op: www.vodafone.nl/pzc BINNENLAND 9 Basisscholen lokken nieuwe leer lingen met digitale schoolborden en iPads. Onderwijs op een scherm is beter dan op papier, lijkt de overtuiging. Het digitale aanbod van onderwijsuitgeverij- en is echter mager. Lang loonde het niet om te investeren in het maken van digitale lesstof, omdat veel scholen alleen beschikten over verouderde apparatuur. Nu daar verandering in komt, zijn uitgeverijen hard aan de slag om online lesmodules te ontwikke len. Daarvoor willen ze kunnen beschikken over de resultaten van de oefeningen die kinderen doen. Daaraan kunnen ze zien waarmee de leerlingen problemen hebben en wat er anders of beter moet. De scholen staan die gegevens on der licht protest af: liever niet, maar oké. Willen we digitaal on derwijs aanbieden, dan nemen we voor lief dat de privacy van on ze leerlingen terzijde wordt ge schoven, is de overweging. Wel hebben scholen de uitgeverijen op het hart gedrukt ouders niet te benaderen met een aanbod van extra reken- of taalmodules als hun kind daarop slecht scoort. Basisscholenkoepel PO-Raad er kent: die afspraken zijn niet ge noeg. Uiteindelijk moeten alleen scholen over de resultaten per leerling beschikken en mag een uitgeverij die niet kunnen herlei den tot één persoon. Het is niet gemakkelijk een vuist daartegen te maken, omdat er maar vier on derwij suitgevers zijn en een be perkt aanbod van digitale modu les, stelt de PO-raad. De maat schappelijke verontwaardiging maakt het nu waarschijnlijk ge makkelijker uitgeverijen erop aan te spreken, denken de scholen. Volgens de uitgevers zijn zij al lang bezig met het anoniem ma ken van de resultaten, waardoor alleen de school de scores kan her leiden tot de leerling. Waarom ze dat niet hebben geregeld vóór ze de digitale lesmodules introdu ceerden, kunnen ze niet zeggen. Afschermen van resultaten vergt ook inspanning van scholen, klinkt het van uitgeverszijde. Ook staatssecretaris van Onder wijs Sander Dekker legt de bal bij de scholen: zij moeten zorgen dat het in orde komt. De Tweede Ka mer vindt dat te gemakkelijk en vraagt experts advies. Oudervereniging Ouders van Waarde is razend: als het zou gaan om de privacy van patiënten in ziekenhuizen, zou de wereld te klein zijn. De vraag is: waarom vonden we collectief dat het elek tronisch patiëntendossier er koste wat kost niet moest komen, en is de schending van privacygege- vens in het onderwijs al een feit. Digitaal onderwijs is blijkbaar be langrijker dan de privacy van leer lingen. De resultaten van hun jarenlange onderzoek worden begin 2015 ge publiceerd in het wetenschappe lijk tijdschrift Pain Medicine. Volgens hoogleraar Scherder is het resultaat een internationale doorbraak in het dementie-onder- zoek. Het is de eerste keer dat bij dementiepatiënten met ernstig vaatfalen een link kan worden ge legd met hun pijnbeleving. „Voor de bejegening van ouderen met dementie door verzorgend en ver plegend personeel en mantelzor- gers, is dit van groot belang. Pijn verklaart nu voor een groot deel de ellende die mensen kunnen uitstralen naar hun omgeving. We zullen hen anders moeten gaan benaderen", aldus Scherder. Door hersenscans en pijnmetin- gen bij patiënten van het VUmc is nu vastgesteld dat het systeem in het brein dat bij gezonde men sen pijn registreert - en (ten dele) onderdrukt-, bij mensen met langdurig vaatlijden ernstig is aan getast. Tot nu toe werd de oor zaak van de heftige pijnreacties bij mensen die zich door demen tie niet goed kunnen uiten, vooral gezocht in hun depressieve stem ming. Vaak zijn ouderen neer slachtig door lichamelijke achter uitgang of eenzaamheid. Vaatproblemen ontstaan onder meer door hoge bloeddruk, hart ziekten en diabetes. Honderddui zenden oudere Nederlanders heb ben er last van. Snel verbod op gratis plastic tas Binnen een jaar komt er een verbod op gratis plastic tasjes. Dat kondigde staatssecretaris Wilma Mansveld (Milieu) giste ren aan in de Tweede Kamer. Mansveld zei eerder zo'n ver bod het liefst via Europa te re gelen. Dat duurt haar eigen PvdA te lang. Die wil snel een verbod op plastic tasjes voor eenmalig gebruik.Welke tasjes zullen worden verboden, gaat Mansveld nog bekijken. Heroïnetesten te koop voor 2 euro In zeker dertig smartshops in Amsterdam zijn vanaf vandaag testen te koop die kunnen aan tonen of gekochte drugs witte heroïne bevatten. Dit moet voorkomen dat er nog meer slachtoffers vallen door het ge bruik van de harddrugs. Dat kondigde burgemeester Eber- hard van der Laan gisteren aan. Ook zijn er speciale teams op straat die de testen, a 2 euro per stuk, bij zich hebben. Half jaar cel geëist tegen broer Badr Hari Tegen de jongere broer van vechtsporter Badr Hari, Yassi- ne, is gisteren een halfjaar ge vangenisstraf geëist Volgens het Amsterdamse OM heeft Yassine als getuige onder ede gelogen in de strafzaak tegen Badr en daarmee meineed ge pleegd. Ook is volgens het OM bewezen dat Yassine actief heeft deelgenomen aan een vechtpartij in een nachtclub. De bekende advocatenfamilie Moszkowicz is al twee jaar ver wikkeld in een ruzie over het ge bruik van de familienaam. Yehu- di Moszkowicz (33), een neef van David, Bram en Max, heeft een punt gescoord nu het Bene lux Bureau voor Intellectueel Ei gendom alle aanspraken van zijn ooms op alleengebruik van de bekende naam heeft afgewezen. „Hopelijk is dit het einde, maar mijn ooms kunnen in beroep gaan. Ik weet niet of ze het hier bij laten", aldus de Utrechtse ad vocaat gisteren. Yehudi Moszkowicz, een zoon van Robert die al heel lang ruzie heeft met zijn broers, stuurde zijn ooms twee jaar geleden een uitnodiging voor de opening van zijn eigen advocatenkantoor in Utrecht. Als antwoord kreeg hij een sommatie om onmiddel lijk te stoppen met het gebrui ken van de familienaam. De ooms vinden dat het gelijknami ge kantoor in Utrecht 'hun zake lijke positie ondermijnt'. De neef zou onterecht meeprofite ren van de bekende naam. „Ik heet gewoon zo en ik draag mijn naam met trots. Ik wil er al les aan doen om de familienaam juist weer in ere te herstellen", aldus neef Moszkowicz. 60MIN 40SMS 200MB Vodafone Voordeel Web VRIJDAG 5 DECEMBER 2014 ACHTERGROND BASISONDERWIJS door Francine Wildenborg DEN haag - Ouders zijn boos dat basisscholen zomaar toetsresulta- ten van hun kinderen aan uitgevers verstrekken. De scholen zien het privacyprobleem wel, maar doen er vooralsnog weinig aan. Staatsse cretaris Sander Dekker (OCW, WD) is niet van plan in te grijpen. Als het zou gaan om de privacy van patiënten in ziekenhuizen, zou de wereld te klein zijn door Paulus Smits AMSTERDAM - De extreem heftige reacties op de geringste aanraking of beweging bij dementiepatiën ten, zijn vaak het gevolg van ernsti ge vaatproblemen. Door een daar door veroorzaakte verstoring van het pijnsysteem in de hersenen, kan een aai of het neerzetten op een stoel, helse pijnen veroorza ken. Dat concludeert de onder zoeksgroep van neuropsycholoog Erik Scherder van het VU medisch centrum. DEN HAAG AMSTERDAM AMSTERDAM ALKMAAR - De politie deed gisteren uitgebreid onderzoek op de plaats in Alkmaar waar een dode baby is gevonden. Het kind werd woensdagavond gevonden in het Rekerhoutpark door een voorbijganger. Het was toen al overleden. De politie heeft twintig rechercheurs op de zaak gezet. Het park bevindt zich in een buitenwijk van Alkmaar, foto Patrick Harderwijk/HH UTRECHT Speciale aanbieding van Vodafone voor de lezers van deze krant e~5S5=5 SAMSUNG nu met €15.- MIN SMS INTERNET VAN VOOR 60MIN 40SMS 200MB £30C- €15.- 120MIN 80SMS 200MB £35> £17.50 180MIN 120SMS 300MB £40> £20.- Ander toestel of abonnement? Kijk op de website! Voor vragen en meer informatie bel: 0900-0603 <e 0,45 per gesprek) Een actieabonnement heeft een contractduur van 2 jaar. De aansluitkosten bedragen ê30,- en de bezorgkosten zijn gratis. Actie geldig tot minimaal 10-12-2014 en alleen online verkrijgbaar. Typ-, druk- of zetfouten voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 68