Zeeuwse basisscholen trekken zich nauwelijks iets aan van de discussie over Zwarte Piet. Ze veranderen - op een uitzondering na - niets aan het Sinterklaasfeest. Dat blijkt uit de reacties op een vragenlijst die deze krant rondstuurde. 32 ZEELAND ZWARTE PIET Het is nog schemerig en de temperatuur komt nauw- lijks boven het vriespunt. Maar op het schoolplein van basisschool De Oude Vaart in Terneuzen is het donderdagochtend feest. Kleuters in zwartepietenpakjes dansen mee met oudere leerlingen die op een podium springen en zwaaien. Muziek schalt uit de luidsprekers. 'Sinterklaas, wie kent 'm niet. Sin terklaas, Sinterklaas en natuurlijk Zwarte Piet...' Op het schoolplein loopt ook een 'jounalisten- team' van Omroep Max, dat bestaat uit leer ling in felgele hesjes: met een camera van kar ton doen ze verslag van het bezoek van Sinter klaas. De ouders staan achter een lint te klap pertanden. Ze mogen alleen van een afstandje toekijken. Even voor half 9 is het zover. Daar komt de Sint. Het schoolplein ontploft. De kinderen gillen en staan op hun tenen om hem te zien arriveren. De goedheiligman zit - zogenaamd puffend - op een hometrainer die bovenop een aanhangwagen staat. Naast hem swingt Piet. Hij heeft een zwart gezicht, maar draagt een spierwit pak en een kleurige zonnebril. Even later rennen de twee andere pieten het schoolplein op. Net als andere jaren heeft de sintwerkgroep van de school een ludiek verhaal bedacht rond om de aankomst. Dit jaar met een subtiele knipoog naar de landelijke discussie over Zwarte Piet. Directeur Chris Dingemanse legt aan de kin deren uit dat de Pieten aan het trainen zijn voor de Colour Run. En daarom mogen de bo venbouwleerlingen ze met kleurpoeder be spuiten. En zo worden de Pieten niet alleen zwart, maar ook een beetje roze, geel, rood en groen. Op bijna alle basisscholen in Zeeland blijven de pieten zwart, net als andere jaren. Dat blijkt uit de antwoorden op de vragenlijst die de redactie van deze krant verspreidde onder alle scholen (zo'n 240 in totaal). Van de 73 scholen die reageerden, meldden er twee aan dat ze enkele aanpassingen doen in de sintvie ring. Een deel van de scholen geeft aan dat Zwarte Piet wel onderwerp is geweest van dis cussie. In sommige gevallen zijn de onderne mingsraad, het plaatselijke sinterklaascomité of de ouders geraadpleegd. Maar toch houdt de overgrote meerderheid van de scholen het sinterklaasfeest bij het oude. De argumenten zijn eenduidig. „Sinterklaas is een kinderfeest en dat willen we graag luchtig houden", schrij ven meerdere leerkrachten en directeuren. „Al leen de volwassenen zijn bezig met huids kleur en discriminatie." Of: „De landelijke dis cussie is geen item op school. Geen enkel kind legt een verbinding tussen racisme en het sinterklaasfeest." Veel scholen hechten veel waarde aan tradi ties. „Het is cultureel erfgoed. Daar moet je niets aan veranderen." Eén van de scholen vindt dat 'de historische gedachte achter zwart zijn van de schoorsteen niet verloren mag gaan.' De Oude Vaart heeft met de kwinkslag tij dens de aankomst van de Sint geprobeerd een middenweg te vinden. „Je moet als school meelaveren met de maatschappij", legt Dinge manse uit, als alle kinderen weer in de loka len zitten. Achter hem lopen de Pieten door de hal. Ze hebben hun traditionele tenue weer aangedaan en gaan met pepernoten de klassen rond. „Je kunt niet ontkennen dat Zwarte Piet ter discussie staat, maar tegelijker tijd willen we er geen heisa van maken. Na tuurlijk hebben de docenten er in de pauze over gesproken, maar Zwarte Piet was geen agendapunt in de personeelsvergadering. Het feest moet blijven zoals het is. Daarom geven we een knipoog naar de discussie, maar gaan we wel door zoals het was. Iedereen moet het leuk vinden." De school heeft niet overwogen om, net als in het sinterklaasjournaal, ook een blanke piet op te voeren. Dingemanse: „We willen vast houden aan traditie. Piet is altijd zwart ge weest, dus waarom zou je hem blank maken? Bovendien: deze discussie leeft niet bij de kin deren. Het gaat aan hen volledig voorbij." Volgens groep 8-leerkracht Marianne Hame link, die de sintviering op de Oude Vaart orga niseerde, heeft geen enkele ouder het onder werp Zwarte Piet aangekaart op de school. „En dat terwijl we toch een gemeleerde groep mensen hebben. Het speelt gewoon niet." Sinterklaasfeest op basisscholen blij ft zoals het altijd was door Cornelleke Blok Polat Durgun (7): „Ik vind Zwarte Piet leuk, omdat ik vorig jaar heel veel cadeautjes van hem heb gekregen." Elodie Verlinde (7): „Ik vind Zwarte Piet heel grappig, omdat er altijd iets met hem aan de hand is."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 60