Officier: 24 maanden voor overval Slogan en logo voor de promotie van Tholen Eiland Tholen BEVELANDEN en THOLEN 31 Goes reserveert geld voor inburgeraars IJzerdieven in de kraag gegrepen MIDDELBURG - Officier van justitie Gunnar van der Hofstede hield Jan H. gisteren voor dat voor een overval een celstraf van twee jaar staat, volgens de normen van het Openbaar Ministerie. Als het om een gewapende overval gaat, komt er nog wat bij. En als er daadwerkelijk geweld is gebruikt, wordt de eis nog hoger. Maar er zijn volgens de officier ook ver zachtende omstandigheden. Bij voorbeeld een volledige bekente nis afleggen en oprecht berouw tonen. Al met al vindt de officier dat de 21-jarige inwoner van 's Graven polder bestraft moet worden met een celstraf van 24 maanden waar van de helft voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Ook moet H. na afloop van zijn cel straf opgenomen worden in een kliniek om ervoor te zorgen dat hij leert om te gaan met zijn ver slaving. Want hoewel de verdach te vertelde dat hij inmiddels 'clean is', verslaafd ben je je hele leven, aldus de officier. Ook moet de verdachte, zo eiste de officier, na het uitzitten van zijn celstraf alles doen wat de re classering zegt. „Daar valt dan niet aan te ontkomen." En tot slot moet H. ook de immateriële scha de vergoeden die hij heeft aange richt. Hij wees er ook op dat de impact van de daad van H. heel groot. Een overval op een dorpswinkel zorgt volgens de officier voor angstgevoelens bij velen. „Dat maakt diepe indruk." Ook het be stelen van de eigen familie noem de de officier iets heel ingrij pends. „Er is veel reparatiewerk te verrichten." Maar hij noemde het ook opvallend dat het strafblad van H. nog betrekkelijk weinig fei ten bevat Raadsman Eduard Smit kon zich vinden in de eis van de officier van justitie. Volgens de advocaat is de verdachte 'eigenlijk een hart stikke goede knul die zich vrese lijk schaamt voor wat hij heeft ge daan'. Volgens hem wil de ver dachte graag dat hij na het uitzit ten van zijn straf wordt opgeno men in een verslavingskliniek. H. heeft zich al eens eerder vrijwillig laten opnemen, maar dat werkte niet. De raadsman zei ook dat een begeleid wonen-project uiteinde lijk iets voor H. kan zijn om zo te leren hoe hij weer normaal kan functioneren. Uitspraak 18 december. Goes heeft daarom maar zelf 250.000 euro gereserveerd. „We hebben wat over en dat houden we hier even voor vast", zegt wet houder Jo-Annes de Bat. Het gaat om een taakstelling van uit het Rijk en naar verluidt zou het aantal inburgeraars verdubbe len, maar het budget verdwijnen. Gemeenten moeten in de eerste helft van volgend jaar naar ver wachting 14.000 personen huis vesten, meer dan twee keer zo veel als nu. Niet duidelijk is om hoeveel personen het per gemeen te „Het is nog heel onzeker alle maal en dat is vervelend", zegt De Bat. „Maar als je ze niet helpt naar werk, zitten ze straks in een uitke ring." De taakstelling is al op 1 ok tober kenbaar gemaakt, maar voor alsnog tasten gemeenten in het duister over het hoe en wat. HEINKENSZAND - De politie heeft donderdagmiddag twee mannen uit Hattem aangehouden. Ze worden verdacht van diefstal van ijzer bij een bedrijf in Hein- kenszand. Een oplettende mede werker van een bedrijf aan de Schouwersweg zag het tweetal rond 13.00 uur een diefstal plegen en belde de politie. Kort daarna reed het duo met ho ge snelheid weg van het bedrijfs terrein met in hun aanhangwa gen een aantal lichtmetalen vel gen. Agenten gingen op zoek naar de mannen en zagen ze op de Nieu we Rijksweg (N664) in 's-Heer Hendrikskinderen rijden. Ze kon den direct worden gearresteerd. De verdachten zijn overgebracht naar een politiecel. De huisstijl, die deze week is ge presenteerd, is het eerste concrete resultaat van het project 'Tholen beter bekend', waarvoor de ge meente Sandra Dekker heeft aan gesteld als coördinator. Zij hoopt dat het logo en de slogan breed zullen worden ingezet. „Het is niet alleen bedoeld voor de toeris tische sector", benadrukt ze. „Ie dereen die Tholen een warm hart toedraagt en het logo op een posi tieve manier wil gebruiken, bij voorbeeld op een website, mag dat doen. Graag zelfs. We willen dat zoveel mogelijk mensen het te zien krijgen." De komende tijd zal de aandacht van Dekker onder meer gericht zijn op het opzetten van een fonds van waaruit projecten kun nen worden betaald die Tholen meer naamsbekendheid moeten geven. Het is de bedoeling dat (re- creatie-)ondernemers en de ge meente hier geld in stoppen. De coördinator benadrukt dat het fonds niet alleen bedoeld is voor toeristische ontwikkelingen. „Ik kan me voorstellen dat er ook pro jecten komen die specifiek voor de woonsector zijn bedoeld of voor het stimuleren van de werk gelegenheid. Het gaat om de pro motie en ontwikkeling van Tho len in zijn totaliteit." Het is overigens wel zo dat het fonds, in de opzet die er nu ligt, voor een groot deel wordt gevuld door de toeristische sector. Die krijgt daarmee logischerwijs veel invloed. Het ligt dus voor de hand dat een groot deel van het geld zal worden besteed aan projecten op het gebied van toerisme. Het is de bedoeling dat in de toekomst ook andere ondernemers gaan bijdra gen aan het fonds. Volgens Dekker vormt het fonds de financiële basis voor het verde re project. Daarom heeft het nu prioriteit. Dat wil niet zeggen dat op dit moment geen andere initia tieven lopen. Zo hebben twee on derneemsters het plan opgevat om een Thools Oerol-festival op te zetten. „Dat begint serieuze vor men aan te nemen", stelt Dekker. „Het kan in 2016 misschien al wor den gehouden." Ook wordt onderzocht of Tholen wellicht mee gaan kan doen met de Zeelandpas. Met zo'n pas - die al is ingevoerd in onder meer de gemeenten Schouwen-Duiveland en Noord-Beveland - kunnen toe risten onder meer korting krijgen bij allerlei bedrijven. „We bekij ken of er draagvlak is voor zo'n pas", legt Dekker uit. „Het heeft natuurlijk geen zin om ermee te beginnen als maar twee onderne mers mee willen doen." Verder zal de komende tijd wor den gewerkt aan het opzetten van een Thools internetportaal. VRIJDAG 5 DECEMBER 2014 De overval op haar winkel heeft grote gevolgen voor Maria Koole (75). Sinds ze te maken kreeg met het misdrijf slaapt ze slecht, zo blijkt uit haar slachtof ferverklaring. foto Mechteld Jansen door Luc Oggel goes - Goes krijgt, net als andere gemeenten, mogelijk te maken met een verdubbeling van het aan tal inburgeraars, asielzoekers die de Nederlandse nationaliteit krij gen en hier een bestaan opbou wen. Het is alleen volstrekt ondui delijk of er geld beschikbaar komt om hen te begeleiden naar bijvoor beeld een baan. door Rob Paardekam THOLEN - Met de slogan 'Eiland Tholen, duik in onze natuuf en een bijbehorend logo moet Tholen be ter op de kaart worden gezet. djóJt LM. OM-e HOjfoLMf!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4