Russische president Poetin speelt paniekvoetbal Vermoedens van betrokkenheid van wethouder bij aanleg parking. Verder vandaag VRIJDAG 5 DECEMBER 2014 200 jaar Zeeuws-Vlaanderen pagina 6/7: 'In dit vak moet je samen een doel hebben' oostburc - De Sluise burgemees ter Annemiek Jetten heeft de ge meentesecretaris onderzoek laten doen naar vermeende belangen van oud-wethouder Stan Lauret bij de Ontwikkelings Maatschap pij Sluis, die bij Sluis een nieuwe parkeerplaats liet aanleggen. Dat blijkt uit documenten die bij deze krant zijn bezorgd. Stan Lauret stapte op 19 oktober uit het Sluise college, naar eigen zeggen omdat hij zich daar niet langer thuis voelde. Al snel bleek dat er meer speelde en zijn ver trek niet louter vrijwillig was. Zo werd gefluisterd over misdragin gen van Lauret tijdens een perso neelsbijeenkomst, de maandag er vóór. Lauret ontkent die aantijgin gen grotendeels. Uit de documenten blijkt dat WD-fractievoorzitter Conny Al- mekinders vlak vóór het vertrek van Lauret bij de Ontwikkelings Maatschappij Sluis (OMS) polste of de wethouder daar belangen had. De OMS liet op dat moment een parking aanleggen in de Maria- en Havenpolder bij Sluis. De ge meente stond voor de keuze om die parking wel of niet te huren, en was dus een betrokken partij. Almekinders werd geraadpleegd door de gemeentesecretaris, die op pad was gestuurd door burge meester Jetten. Almekinders belde vervolgens naar OMS-betrokkenen en vroeg onder meer of Lauret daar aande len had. Van die investeerders hoorde Lauret uiteindelijk wat er speelde. OMS'ers wijzen betrokkenheid van Lauret bij hun club resoluut van de hand. In een mail aan Almekinders geeft één van hen een paar dagen later aan dat hij 'de insinuaties vanuit het stadhuis als een steek onder de gordel ervaart'. De be trokkene spreekt over 'waanbeel den' en dringt er bij Almekinders op aan de zaak met Lauret zelf te bespreken. Uit de papieren blijkt ook dat in augustus een teamcoach werd aan getrokken om de verhoudingen binnen het Sluise college te verbe teren. Meerdere wethouders zagen daar het nut niet van in. Ze constateer den dat de burgemeester klaarblij kelijk zelf meer grip wenste te hebben op de besluitvorming bin nen het college. Almekinders belde vervol gens naar OMS-betrokke- nen en vroeg onder meer of Lauret daar aandelen had MOSKOU - Een kapitaalvlucht van zo'n 120 miljard dollar door ver trekkende investeerders, een roe bel die in vrije val is geraakt en Russische bedrijven die door de sancties geen geld meer kunnen lenen in het Westen. Het gaat een zwaar jaar worden, waarschuwde de Russische president Poetin gis teren in zijn jaarlijkse toespraak voor beide kamers van het parle ment. Het water staat Rusland aan de lippen en dat noopt tot ex treme maatregelen om het tij te keren. Poetin kondigde er meteen een aan: Russen die 'verdacht' geld op buitenlandse rekeningen hebben staan, kunnen dat naar Rusland terugsluizen zonder ge vaar te lopen door de overheid te worden lastig gevallen over de her komst ervan. Poetin: „Als iemand zijn middelen en eigendom legali seert in Rusland, dan krijgt hij de stevige garantie dat de rechtsorga- nen niet vragen waar het geld van daan komt. Ook zal hij niet aanlo pen tegen juridische of admini stratieve vervolging." De maatregel tekent volgens waar nemers de paniek in het Kremlin. Alle economische signalen staan op rood, het land raakt internatio naal steeds geïsoleerder, en de pre sident volhardt in zijn eigen ge lijk. Geen verzoenende woorden richting het Westen gisteren om een versoepeling van de relatie mogelijk te maken. Integendeel. Eerst verheerlijkte hij de annexa tie van de Krim, 'van heilige bete kenis, nu en voor altijd', daarna ging hij in de aanval. Maar het Westen is niet Poetins enige vijand. Misschien veel erger is de lage olieprijs. De Russische economie drijft op de export van olie en gas en het inzakken van de olieprijs slaat een groot gat in de begroting van Moskou. Dat zet de president het mes op de keel. Poe tin heeft al laten zien een onbere kenbare, oorlogszuchtige speler op het wereldtoneel te zijn. Een in het nauw gedreven speler kan nog onberekenbaarder worden. Heerlenaar Gij's Tuinman (35) ontvangt op het Binnenhof in Den Haag de Militaire Willems-Orde uit handen van koning Willem-Alexander. Tuinman is benoemd tot Ridder der Militaire Willems-Orde der vierde klasse vanwe ge zijn voortdurend en onder alle omstandigheden heldhaftig, beleidvol en moedig optreden tijdens een uitzending in Afghanistan, foto Frank van Beek/HH 2/3 Geloof bepaalt hoe we over homo's denken 4/5 Russisch doping- systeem moeilijk te bestrijden 38 Lakers met Bryant basketbalbolwerk in verval Word OOk 3bonnGGlwWW.bndeStem.nl/abonneren Dagblad voor Zuidwest-Nederland, 153e jaargang Prijs: 1,95; abonneeprijs: 1,07 Editie: ZEEUWS-VLAANDEREN BN Wat regen 5°C V DeStem Al eerder onderzoek naar Lauret door Martijn de Koning pagina 26/27 'Tja, dit is politiek...' ANALYSE door onze redactie buitenland Ridderslag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 47