f "Doe de deur dicht, anders tocht het zo! Voorstel voor komst Decathlon ingetrokken (Eierkoeken 2de zak GRATI Schot in bouwplannen Hazenburg Arnemuiden 30 WALCHEREN OVERVAL Verdachte overval buurtwinkel 's-Gravenpolder pleegde misdrijf onder invloed van een groot aantal harddrugs. Barcodes DE SNAAK VAN TOEN Horeca op Walcheren Toegegeven: je kunt de ge schiedenis van een stad of dorp niet reconstrue ren op basis van oude krantenartikelen alleen, maar de nieuwsberichten, columns en ad vertenties van toen zetten je vaak wel op het spoor van de personen en voorvallen die een hoofdrol speelden in de mooie verhalen van decennia terug. Zo kwamen wij ook op het spoor van Middel burger Piet Vogel, die zich tijdens de Tweede Wereldoorlog vestigde in een café met biljart in de Zeeuwse hoofdstad. Het houten pand van die kroeg kreeg in de zo mer van 1940 een horecabestem- ming, toen Gerrit Entink zijn café Bodega in de Lange Delft ver woest zag worden en hij aan de Londensekaai een noodcafé mocht openen van de gemeente. Piet Vogel nam de zaak in februa ri 1941 over. Hij maakte van het ca fé-biljart annex sigarenmagazijn geleidelijk een café-restaurant waarvan de advertenties in de krant je doen vermoeden dat de zaak niet al te sjiek was. Vogel ad verteerde weliswaar met de slo gan 'zij die het weten, gaan bij Piet Vogel eten' maar in die adver tenties noemt hij vooral sand wiches, warme worstjes, kroket ten en bitterballen en omschrijft hij zijn zaak als een 'Café-Restau- rant-Automatiek'. Later leerden we dat Vogel toch wel meer in zijn mars had, toen Peter Carol, een kleinzoon van de exploitant, ons een oude menukaart van de zaak gaf. Vogel verkocht ook diver se soorten vis, gevogelte en ander vlees, maar ook uitsmijters, soe pen, pannenkoeken en kaviaar op brood. Uit de advertenties van de zaak blijkt ook dat Vogel er veel aan deed om het toch maar een beetje gezellig te maken tijdens de oorlogsjaren. Er zijn in de pe riode 1943/1944 regelmatig aan kondigingen van muziekoptre- dens, onder meer van Marlies Bur- kunk, een zangeres 'met een stem als Zarah Leander'. Het noodcafé van Piet Vogel be staat tot 1950. In dat jaar moeten alle ondernemers in de noodpan- den langs de kaaien van de stad verhuizen naar zogenoemde we- deropbouwpanden elders in het centrum, zodat de noodvoorzie ningen kunnen worden afgebro ken. Vogel ziet daar echter weinig brood in en kiest voor een verhui zing naar Goes. Hij verkoopt zijn herbouwplicht aan een andere on dernemer, en vraagt de gemeente om een paar maanden uitstel van de sloop van het pand. Dat uitstel krijgt hij niet. Wat er vervolgens gebeurt is even grappig als grim mig. In een artikel in de PZC van 3 augustus 1950, lezen we dat hon derden mensen toekeken op de kaai "hoe arbeiders van het nood- pand een houten skelet maakten, terwijl de eigenaar voortging zijn klanten te bedienen als stond hij in de bar van een Grand Hotel." Er was geen dak meer, en ook de ramen waren al verdwenen en tot overmaat van ramp regende het. Maar er waren die dag nog steeds klanten, en Piet ging door tot het bittere eind. Het mooiste is dat hij ondanks alles zijn humor niet verloor. Klanten die vertrokken gaf hij het advies mee "Doe de deur dicht, anders tocht het zo!". MIDDELBURG - Het voorstel om de komst van de Franse sportketen Decathlon naar Middelburg moge lijk te maken is door B en W van de agenda van de komende ge meenteraadsvergadering gehaald. Reden: de cijfers kloppen niet in het rapport dat een bouwsteen is van het voorstel. De Rekenkamer, een adviesor gaan voor de gemeenteraad, heeft het rapport van het bureau Rho over de gevolgen van de vestiging van Decathlon op het Zep-terrein onder de loep genomen. De Re kenkamer heeft fouten in het rap port ontdekt. Volgens wethouder Johan Aalberts zijn omzetcijfers in- en exclusief BTW door elkaar gehaald. Rho concludeerde dat er nog genoeg vraag is in de consu- middelburg - Enkele jaren gele den kwam hij nog wel eens als klant bij Treffer Textiel aan de Os- seweide in 's-Gravenpolder. Op 20 augustus van dit jaar stapte Jan H. (21) het buurtwinkeltje van Ma ria Koole-Huizes (75) binnen met een alarmpistool op zak. Want hij had geld nodig, zo zei hij gisteren tegen de Middelburgse rechters. H. was vijf dagen daarvoor door zijn vader uit het ouderlijk huis in 's-Gravenpolder gezet omdat hij verslaafd bleef aan drugs. Hij had al verschillende pogingen ge daan om te stoppen, maar dat leid de steeds tot niets. Hij was op zijn veertiende begonnen met het gebruik van drugs en op zijn vijf tiende ontdekte hij cocaïne. De namiddag van die bewuste 20e au gustus was hij onder invloed van alcohol, XTC, speed, cocaïne en wiet. Hij hoopte, zo vertelde hij, dat het hem zou lukken om onge zien de kassa te legen. Maar Maria Koole zag hem al snel toen ze van uit de woonkamer de winkel be trad. Ze stapte op hem af en toen ze een meter van hem verwijderd was, richtte hij het wapen en eis te dat ze de kassa zou openen. Zij draaide zich om, liep richting kas sa en vluchtte vervolgens via haar woonkamer naar buiten. Op dat bewuste moment vreesde ze voor haar leven. Ze dacht, zo vertelde de rechters, dat ze in haar rug zou worden geschoten. H. probeerde mentenmarkt van vrijetijdsartike len. Decathlon zou volgens Rho geen ontwrichtende werking heb ben op de detailhandel in de stad. Dat was voor het college een van de redenen om niet tegen de komst van Decathlon te zijn. Rho heeft de fouten toegegeven en werkt aan een nieuw rapport, aldus wethouder Aalberts. Hij waagt zich niet aan het noemen van een nieuwe datum voor be handeling in de raad en al hele maal niet aan het voorspellen van de uitkomst van het nieuwe on derzoek. „Zorgvuldigheid gaat bo ven snelheid." Tegen de komst van Decathlon be staat veel weerstand bij de Middel burgse middenstand. In een brief aan de raad schrijft het college 'met ontstemming kennis te heb ben genomen' van de bevindin gen van de Rekenkamer. - weekendaanbieding - vervolgens zelf de kassa te ope nen. „Maar dat lukte niet." Hij liep naar buiten en probeerde zo rustig mogelijk weg te komen. Dat lukte, ondanks dat Maria Koole hem van een afstand toe riep dat hij zich moest omdraaien zodat ze kon zien wie zich ver borg onder die grote capuchon en achter die donkere zonnebril. Enkele uren later verspreidde de politie via Burgernet een alarmbe- richt. De familie van H. hoorde daarvan en wist dat Jan mogelijk de overvaller was. Zijn vader alar meerde de politie en zijn oom spoorde hem op. Samen reden ze de 21e augustus naar Goes, met een zak kleren, waar zijn oom hem aangaf. Tegenover de politie legde H. vervolgens een volledige bekentenis af en vertelde ook dat hij het alarmpistool gestolen had uit het huis van een oom. Want nadat hij uit de ouderlijke wo ning was gezet, had hij enkele nachten geslapen in de schuur bij Ik had die dag van de overval alcohol, XTC, speed, cocaïne en wiet gebruikt zijn oom, zonder dat deze daar iets van wist. De rechter hield hem voor dat hij verdacht wordt van een gewapende overval. Maar ze stelde ook dat hij wel een uit zonderlijke verdachte is, omdat hij slechts een beperkt strafblad heeft. De meeste mensen die ver dacht worden van zo'n misdrijf zijn al veel vaker in contact ge weest met politie en justitie. Ook bijzonder, H. heeft altijd gewerkt. „Hard gewerkt", constateerde de rechter. Ze was verbaasd dat ie mand die zoveel drugs en alcohol gebruikt ook nog zo hard kan wer ken. En ze toonde zich ook heel verbaasd over de hoeveelheid drank die de man kan wegwer ken. Volgens de verklaring dronk hij regelmatig tussen de 18 en 36 flesjes bier. Ter verontschuldiging zei hij dat hij die 36 dronk toen hij veel cocaïne gebruikte. „Maar dan blijft het toch nog meer dan tien liter", aldus officier van justi tie Gunnar van der Hofstede. „Waar laat je dat?" De overval op haar winkel heeft grote gevolgen voor Maria Koole. Sinds ze te ma ken kreeg met het misdrijf slaapt ze slecht, zo blijkt uit haar slacht offerverklaring. Ook is ze wan trouwend geworden tegenover klanten en vertrouwt ze mensen van de leeftijd van H. nauwelijks nog. H. zelf zei tegen de rechters dat hij vreselijk veel spijt heeft van wat hij heeft gedaan. Ook ge bruikt hij geen drugs meer, hoe wel hij weet hoe hij daar aan moet komen nu hij in Torentijd zit. „Ik ben clean." Dat stoppen met drugs en volhouden is vol gens hem wel heel erg zwaar. „Maar ik ben dat verslaafd zijn beu. Ik ga er honderd procent voor, ik kan het aan en ik probeer op het rechte spoor te blijven." ARNEMUIDEN - In het najaar van 2015 kan in Arnemuiden begon nen worden met het bouwrijp ma ken van het uitbreidingsplan Hazen- burg 2. In het plan is ruimte voor rijtjes- en vrijstaande woningen en voor vier kavels waarop landhuizen ge bouwd kunnen worden. Volgens de gemeente geven de projectontwikkelaar, de makelaar en kandidaatkopers aan dat ze dringend behoefte hebben aan bouwgrond voor woningen in de prijsklasse van 200.000 tot 350.000 euro. Ook de Woning bouwvereniging Arnemuiden heeft aangegeven serieuze belang stelling te hebben voor het realise ren van sociale woningbouw in dit gebied en is hier nu op aan het studeren. Voor één landhuiskavel is inmiddels een overeenkomst ge sloten, meldt het college van bur gemeester en wethouders in een voorstel aan de gemeenteraad. De raad wordt gevraagd geld beschik baar te stellen voor de voorberei ding van het bouwrijp maken van de grond. Dat gebeurt zodra het bestemmingsplan komend voor jaar wordt vastgesteld. De kosten worden volgens B en W ruim schoots terugverdiend met de grondverkoop. door Edwin Mijnsbergen Rob van Hese en Edwin Mijnsber gen van www.middelburgdronk.nl duiken elke week in het heden en verleden van de horeca op Walche ren: over alles waar alcohol geschon ken wordt. http://www.middelburg- dronk.nl/wiki/Piet_Vogel door Theo Ciele Dorpsgenoot (21 pleegde overval op Treffer Textiel door Emile Calon - ambaébtelijk puur - www.densoeteninval.nl pure produéten uit een authentieke bakkerij LANGEVIELE 67 MIDDELBURG Verdachte overval Jan H.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 46