Minima meer geld kwijt aan aanvullende polis Veere streeft geleidelijke afbouw Vlissingen krijgt geen van de huishoudelijke hulp na vuurwerkvrije zones 28 WALCHEREN ACCOMMODATIES Gemeente Vlissingen heeft lijst met accommodaties compleet. Nu nog bepalen wat ze ermee doet. De drie Walcherse gemeenten bie den via zorgverzekeraar CZ een aanvullende Collectieve Zorgver zekering Gemeenten aan. De ge meenten nemen een deel van de premie voor de aanvullende verze kering voor hun rekening. Men sen met een inkomen tot 110 pro cent van de bijstandsnorm kun nen zo een aanvullende zorgverze kering afsluiten. Tot nu toe was er op Walcheren één pakket waar mensen voor konden intekenen. Vanaf 1 januari zijn er twee keuzes: gemeenten Start en gemeenten Extra Uitge breid. Het eerste pakket is 4 euro per persoon goedkoper dan de huidige aanvullende verzekering voor minima, de polis Extra Uitge breid is 13 euro duurder. Wie er wat vergoedingen betreft niet op achteruit wil gaan moet de dure variant kiezen, leerde Tommie van Dorst uit Middelburg. „Ik kreeg op 1 december een nieuwe polis voor 2015. Die zou 4 euro goedkoper zijn. Dat vonden we su per. Maar op 3 december ontvin gen we een brief van CZ waarin stond dat de aanvullende pakket ten zouden wijzigen." Het Startpakket is een uitgeklede versie van het oude. De compensa tie voor eigen risico is ongunsti ger en de vergoedingen voor be handelingen die buiten het basis pakket vallen aanzienlijk lager. Het Extra Uitgebreid is royaler dan het oude pakket van 2014. Zo dekt het Startpakket bijvoor beeld fysiotherapie tot een be drag van 250 euro, het Extra Uitge- breidpakket kent een vergoeding van 850 euro, bij tandheelkunde zijn die bedragen 250 en 570 euro. Wie meer kwijt is kan bij de socia le dienst aankloppen om een ver goeding voor bijzonder medische kosten. Hier zit een adder onder het gras. Orionis Walcheren waar schuwt 'dat bij het beoordelen van een aanvraag voor bijzondere medische kosten wij rekening houden met de CZG Extra Uitge breid." De hoogte van de bijzon dere bijstand wordt verminderd met de vergoeding op grond van de polis Extra Uitgebreid, of men die nu heeft of niet. Mensen met een Startpakket lopen dus een gro ter financieel risico. Wat Van Dorst mede stoort is het gebrek aan voorlichting. „Je wordt automatisch in het Startpakket ge zet, met alle financiële risico's van dien. Als je je huidige voor waarden wil behouden moet je je aanmelden voor Uitgebreid, maar dan ben je wel 156 euro per per soon per jaar meer kwijt." Dat mensen zonder tegenbericht in het Startpakket terechtkomen is een misverstand volgens Orio nis Walcheren. Haar cliënten krij gen een kaart waarop ze kunnen aangeven welk aanvullend pakket ze kiezen. Voor advies verwijst Orionis mensen naar CZ. Van Dorst heeft de zaak aange kaart bij de gemeenteraad. Bij CZ in Goes komen inmiddels veel vragen binnen van verzekerden. Mensen hebben tot 12 december de tijd om hun pakket voor 2015 vast te laten leggen. De meeste andere Zeeuwse ge meenten bieden alleen het pakket Extra Uitgebreid aan. Schou- wen-Duiveland had in het verle den ook een goedkopere variant, maar is daarmee gestopt. Er zijn meer verschillen tussen de ge meenten. Zo is de inkomensnorm voor het in aanmerking komen van de collectieve verzekering bij voorbeeld in de gemeente Goes 130 procent van de bijstands norm. Daardoor komen mensen dus eerder in aanmerking voor de collectieve verzekering dan op Walcheren. Minima op Walcheren kun nen kiezen uit een uitgekle de of uitgebreidere aanvul lende zorgverzekering vlissingen - Een paar weken gele den deed wethouder Dick Ver boom een opmerkelijke oproep tij dens de Vlissingse raadsvergade ring. „Weet u misschien nog pan den die van de gemeente Vlissin gen zijn? Meld het mij!" De wethouder maakt de balans op: drie reacties zijn er gekomen. „Allemaal panden die al op onze lijst stonden, of niet van ons zijn. Ofwel: onze lijst klopte." Daar bestond binnen het stadhuis onzekerheid over. Er was immers nooit een duidelijke lijst van ge meentelijk onroerend goed opge steld. En daar wilde Verboom nou net beleid op formuleren. „Er was geen systeem waarin alle accom modaties stonden, verschillende afdelingen hielde zich ermee be zig en dan waren er nog de perso nele mutaties naar aanleiding van de kwestie in de Dr Gallandat- straat, om het zo maar te zeggen, (de gemeente ontsloeg een ambte naar na vermeend gesjoemel rond de verkoop van het voormalige kantoor van de sociale dienst, red.) En dan kwamen er steeds mensen tegen die zeiden: dat en dat is ook van jullie." Even intikken bij het Kadaster zat er niet in. „Niet alle panden staan op onze naam. De bibliotheek bij voorbeeld, die te koop staat, is in een stichting ondergebracht." Maar, de lijst is nu compleet. Alle gemeentelijke accommodaties staan erop, variërend van scholen, kantoren, kerktorens, welzijnsge bouwen tot het clubhuis van de plaatselijke postduivenvereniging. Honderdachttien in totaal. „Een niet gering aantal", oordeelt Verboom. „Bij de meeste geldt het bekende huisvestingsverhaal: het voormalige schooltje dat nu in gebruik is bij de fanfare. Maar niet van elk pand is duidelijk in welke mate ze maatschappelijk worden benut. Dat is in de loop der jaren ad hoe besloten, en dus niet altijd eerlijk verlopen." Verboom wil 'uniform en transpa rant' beleid. „Sommige verenigin gen zitten om niet in een pand en dat is fijn, want dan kruipen er Waarom zou je de duivenvereniging wél subsidiëren en de konijnenfokkers niet? ten minste geen junkies in die de boel afbreken, maar als wij verze kering en belasting betalen, geef je zo'n vereniging feitelijk subsi die. En waarom zou je de postdui venvereniging wél subsidiëren en de konijnenfokkers, die hun pand zelf wel regelen, niet?" Samen met een ambtenaar is Ver boom in twee middagen alle ac commodaties af gegaan. Hij stond versteld. „Het ene is om door een ringetje te halen, zoals Het Palet, bij het andere geldt het tegenover gestelde. We willen als gemeente weten of we onze accommodaties efficiënter kunnen invullen, of de rest misschien nog wat oplevert. Dat laatste lukt niet altijd, is geble ken bij de schooltjes in het Mid dengebied. Maar MicMec is on langs wel verkocht, aan iemand die er wil wonen." Verder staat nog een loodsje in de Van Doornlaan te koop, net als het voormalige verenigingsge bouw van de korfbal. En binnen kort wellicht het Open Hof in Paauwenburg. „Dat pand willen we op termijn leegmaken. Het is te groot, er zijn genoeg alternatie ve accommodaties in de buurt en dit is nou typisch zo'n pand waar van we denken dat het wel wat kan opleveren. Net als de accom modatie van de zeeverkenners; dat ene pandje staat toch leeg. Op een prachtplek!" Andere accommodaties die ter dis cussie staan zijn die van het ar chief, de bibliotheek en het Mu- zeeum. Verboom zucht. „Dat wordt een uitdaging. Er zijn veel scenario's denkbaar, om dat op te lossen. Het worden interessante tijden voor de raad. Die is hier uit eindelijk de baas." Voor 250 Veerenaren van de in to taal 400 inwoners met een indica tie voor huishoudelijke hulp, loopt die op 1 januari af. Zij moe ten dan zelf hulp inkopen. Vol gens welzijnswethouder Cris Maas heeft zestig procent van hen in gesprekken met de gemeente laten weten nog geen oplossing te hebben. „Zo'n driekwart daarvan denkt een te hoog inkomen te hebben om in aanmerking te ko men voor inkomensondersteu ning via de bijzondere bijstand. De overige veertig procent van die 250 Veerenaren heeft inmid dels een oplossing gevonden." Veere krijgt volgend jaar en in 2016 van het Rijk 135.348 euro om die overgang te verzachten. Dat geld komt uit de 1.8 miljoen die staatssecretaris Martin van Rijn beschikbaar stelt aan de Walcher se gemeenten en zorgverleners om dienstencheques in het leven te roepen. Maas: „Die kunnen van af 1 januari tot eind 2016 aange schaft worden voor huishoudelij ke hulp. De cheque zal ongeveer een tientje kosten en is ongeveer 22.50 euro waard; een uur aan huishoudelijke hulp. Zij zijn straks ook beschikbaar voor man- telzorgers die overbelast zijn of dreigen te raken. De verdere de tails worden nu uitgewerkt." Op Walcheren moeten enkele dui zenden mensen straks hun huis houdelijke hulp zelf regelen. Uit gangspunt is dat zij dat zoveel mo gelijk regelen vanuit 'eigen kracht' of 'eigen netwerk', dan wel inkopen bij instanties als Zorgstroom, Facilitas en Orionis. In het wekelijkse overleg met poli tie en brandweer met de burge meester is besloten geen gebie den in de gemeente uit te zonde ren van vuurwerk, zegt Dem mers. „Als je dat doet, moet je die beperking ook kunnen handha ven. Vlissingen kent geen echt aanwijsbare plaatsen waar vuur- werkoverlast zich concentreert." Er zijn bij de gemeente ook geen verzoeken binnengekomen van in stellingen zoals zorgcentra voor vrijwaring van vuurwerk in de omgeving. Als inwoners daar om vragen, bijvoorbeeld via een peti tie, zal de gemeente met hun in gesprek gaan, zegt Demmers. „We stellen geen zone in omdat iemand een hekel heeft aan vuur werk." Als de Eerste Kamer de regeling nog voor het kerstreces goed keurt, mag dit Oudjaar pas vanaf 18.00 uur vuurwerk worden afge stoken. Voorheen kon dat vanaf 10.00 uur. De gemeente weet eindelijk wat ze bezit door Theo Giele middelburg - Mensen met een laag inkomen zijn volgend jaar op Walcheren meer kwijt aan hun aan vullende ziektekostenverzekering die ze via hun gemeente kunnen af sluiten. Tenminste als ze geen lage re vergoedingen wensen. door Wendy Wagenmakers Wethouder Dick Verboom door Annemarie Zevenbergen domburg - Veere zal de lopende in dicaties voor huishoudelijke hulp niet stopzetten of op het laatste moment aanpassen. Op deze ma nier wil de gemeente het afschaf fen van die hulp per 1 januari 2015 geleidelijk laten verlopen. door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Vlissingen krijgt geen vuurwerkvrije zones. Er zijn geen specifieke 'haarden' van grote vuur- werkoverlast aan te wijzen in de ge meente, stelt burgemeester Letty Demmers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 44