Janssen hielp Middelkamp aan trui BeNe Ladies Tour breidt meteen uit 38 SPORT Derde poging om team rond sterspeler te bouwen mislukt bij de legendarische kampioensploeg. LOS anceles - Het favoriete bas ketbalteam van Amerika en ver daarbuiten. Maar voor het tweede seizoen op rij staan de Los Ange les Lakers troosteloos onderaan. Met de oude superster Kobe Bryant nog altijd als kapitein. Van een snel zinkend schip. Een bescheiden feestje in Staples Center, thuishaven van de Los An geles Lakers zondagavond. De La- kers versloegen Toronto Raptors na overtime: 129-122. Onderweg naar die zege noteerde de 36-jari- ge Kobe Bryant de twintigste 'tri ple-double' (31 punten, 12 assists, 11 rebound) van zijn loopbaan. Met de negende assist van de avond richtte Bryant en passant een nieuw eliteclubje op waarvan hij nog wel enige tijd het enige lid zal zijn: spelers met minimaal 30.000 punten en 6000 assists. „Een grote eer. Dat betekent dat ik de bal veel vaker pass dan men sen zeggen", reageerde de leider van de Lakers pinnig. Die verbale faux pas zij Bryant vergeven. Ga maar na. In de win ter van zijn indrukwekkende car rière krijgt de beste basketballer Een grote eer. Dat betekent dat ik de bal veel vaker pass dan mensen zeggen van de 21e eeuw nu al meer dan een jaar bakken met kritiek over zich heen. Kobe Bryant als 2ie-eeuwse Atlas, die de ellende van het ingestorte Lakers-impe- rium - vorig seizoen een record van 27 overwinningen en 55 ne derlagen, dit seizoen al dertien ne derlagen na zeventien duels - al leen op zijn schouders moet dra gen. Het invloedrijke ESPN deed wat dat betreft zijn duit in het zakje. De tv-zender waagde zich ruim een maand geleden aan een in middels beruchte analyse van het imploderen van de Lakers-dynas- tie. Kort gezegd kwam het hierop neer: 'Blame Kobe', oftewel geef Kobe maar de schuld. Met zijn narcistische en egoïstische gedrag zou Bryant er onder meer voor zorgen dat andere sterspelers op de markt niet naar Los Angeles willen komen om daar tweede viool te komen spelen voor 'diva' Bryant. En de enige andere echt grote ster die naast Bryant nog speelde in LA, Dwight Howard, zou Kobe vorig jaar hebben weg gejaagd. Dat laatste staat niet on omstotelijk vast, maar dat de twee elkaar geen kerstkaarten stu ren, is duidelijk. Maar er is meer dan dat. Aan het begin van de 21e eeuw wonnen de Lakers aan de hand van Bryant en Shaquille O'Neal drie keer de NBA-titel. Daarna volgde een fase van het bouwen aan een nieuwe ploeg om Bryant heen. Met de Spanjaard Pau Gasol als luitenant schotelden de Lakers in 2009 en 2010 het verwende publiek in LA vervolgens de titels vier en vijf in het Bryant-tijdperk voor. In een poging een derde ploeg om Bryant heen te bouwen die de ge vestigde orde op dat moment - Miami Heat en San Antonio Spurs - omver moest zien te wer pen, zagen de Lakers zich in 2011 gedwarsboomd op een manier die nog nooit was voorgekomen. Da vid Stern, de hoogste NBA-baas op dat moment, vetoode hoogst persoonlijk een spelersruil die Chris Paul naar de Lakers zou heb ben gebracht. Paul was de speler die LA in staat had gesteld het gat tussen verleden en toekomst te overbruggen, de eerste stap op weg naar een nieuwe dynastie te zetten. Door de controversiële actie van Stern belandde Chris Paul uitein delijk - 0, ironie - bij de Los Ange les Clippers. Medebespeler van Staples Center, buurman en vroe ger de vaste voetveeg van de NBA. Maar met Paul in de rangen zijn de Clippers nu al een tijdlang de talk of the town en een serieu ze titelkandidaat. En de Lakers? Ze zitten met een dure, blessuregevoelige kapitein op leeftijd die ondanks zijn hel dendaden van zondag over zijn top heen is. Omringd door water dragers die gaan strijden met Utah om de rode lantaarn in de Western Conference. LA Lakers, legendarisch basketbal team met een mooie toekomst achter zich. KOBE BRYANT Inmiddels is het schema voor 2015 bekend. Op vrijdag 17 juli voert de eerste rit, met vertrek en aan komst in Philippine, door Zeeuws-Vlaanderen. Op zaterdag 18 juli staat er 's morgens een tijdrit en in de vooravond een rit in lijn geprogrammeerd, beide in en rondom Sint-Laureins. Op zon dag 19 juli is vervolgens de finale- rit door het Waasland en het Meetjesland. Deze slotrit zal star ten en finishen in Zelzate. Met de drie plaatsen Philippine, Sint-Laureins en Zelzate is inmid dels een overeenkomst getekend voor drie jaar. Dit betekent dat de BeNe Ladies Tour alvast bestaans recht heeft verworven tot en met 2017. De eerste editie werd dit jaar ge wonnen door de Zweedse wiel- renster Emma Johansson, vorig jaar nog tweede op het WK. De BeNe Ladies Tour, een etappekoers voor vrouwen, rijdt in 2015 de eerste rit door Zeeuws-Vlaanderen. De wielerheld uit Elsloo fietste in een tijdperk waarin het woord 'ontbering' nog echte betekenis had, maar ondanks de pijn en opofferingen die hij heeft moeten doorstaan om als renner boven het maaiveld uit te komen, lijkt het alsof de tijd geen vat had op hem heeft gehad. Zelfs als hij de kaap van tachtig jaar ruim is gepasseerd, helpt Jans sen nog dagelijks mee in de fiet- senzaak die hij na zijn carrière heeft opgericht en in 1979 door zijn zoon Jo is overgenomen. Tot op hoge leeftijd kruipt hij in het zadel voor zijn dagelijkse ritje op de Zuid-Limburgse wegen. 'Een karaktermannetje', zo typeert zoon Jo zijn vader. „Mijn vader was iemand van weinig poespas. Het was een rustige man die lie ver niet op de voorgrond trad", zegt Jo Janssen, die trots is op de sportieve erelijst die zijn vader achterlaat. Zijn voornaamste successen boekt de kleine renner kort na de Tweede Wereldoorlog. Zowel in 1947 als 1949 kroont Janssen zich op de Cauberg in Valkenburg tot Nederlands kampioen op de weg. In 1947 beleeft Sjefke Janssen zijn topjaar. Behalve de Nederlandse ti tel, wint hij ook brons op het WK in Reims, waar Janssen zich in een loodzware finale - slechts ze ven renners halen de finish - vol ledig wegcijfert voor landgenoot Theo Middelkamp, die de regen boogtrui pakt. Op 27-jarige leeftijd debuteert Janssen in 1947 in de Tour de Fran ce. Na acht dagen is hij nog de eni ge landgenoot in koers. Zonder steun en begeleiding knokt Jans sen zich over de Alpen en de Pyre neeën om in het algemeen klasse ment uiteindelijk als 32e te eindi gen. Janssen start daarna nog drie keer in de Tour, maar alleen in 1948 (36e) haalt hij Parijs. Sjefke Janssen laat drie zonen ach ter: Jo, Hai en Sjef. Laatstgenoem de is getrouwd met dressuurkam- pioene Anky van Grunsven en is bekend als voormalig bondscoach van de Nederlandse dressuur- ploeg. De moeder van het gezin, Mia, overleed eerder dit jaar. Bryant verval Lakers met bolwerk in door Peter Leijsten Kobe Bryant Geboren: 23 augustus 1978. Debuut NBA: 1996, als jongste speler in de NBA tot dat moment. Club: Los Angeles Lakers, van 1996 tot heden. Positie: Shooting guard. Lengte: 1.98 meter. Belangrijkste wapenfeiten: Vijf keer NBA-kampioen (2000, 2001,2002,2009 en 2010). Laat ste twee zeges was hij MVP. Zestien keer NBA All Star. Tweevoudig olympisch kam pioen met de Verenigde Staten (in 2008 en 2012). Kobe Bryant in een symbolische pose, want 'zijn' Los Angeles Lakers moes ten dit seizoen al heel vaak het hoofd buigen, foto Jon S00H00/VI Images door Patrick Delait PHILIPPINE - De BeNe Ladies Tour, een internationale etappekoers voor vrouwen, bestrijkt in 2015 drie dagen. Bij de eerste editie in 2014 werd er nog op twee dagen door Zeeuws-Vlaanderen en België gereden. Philippine was toen op de tweede dag (20 juli) zowel start als finishplaats. ELSLOO - De oudste Limburgse wie- lerheld Sjefke Janssen is woensdag in zijn woonplaats Elsloo op 95-jari- ge leeftijd overleden. De tweevou dige Nederlandse kampioen op de weg was een man van weinig woor den, maar karakter en doorzettings vermogen had hij des te meer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 41