Een pootaardappel mag niet te groot zijn Overtollig machinepark Ontwikkeling naast groenvoorziening te koop campings van de baan 30 SCHOUWEN-DUIVELAND OVERVAL Verdachte overval buurtwinkel 's-Gravenpolder pleegde misdrijf onder invloed van een groot aantal harddrugs. Gemeente heeft crediteuren goed op orde „Overzee leveren is allemaal tot Nieuwjaar en daarna leveren we vooral voor de Europese markt", zegt Lauran Bovée die samen met zijn vader het bedrijf runt. Pootgoed is verreweg de grootste tak binnen het bedrijf. „Daarnaast hebben we nog wat plantuien, blauwmaanzaad en graszaad. Maar 85 tot 90 procent is poot goed. We telen ongeveer acht ras sen en proberen toch elk jaar wat te vernieuwen." Ondanks dat alle aardappelen al geruime tijd van het land zijn, is het beslist niet rustig op het be drijf. Het is nu de tijd van sorte ren en leveren. De aardappelen worden gesorteerd op formaat. Ze worden daarvoor allemaal over een lopende band geleid en te gro te of kapotte exemplaren worden er uit gehaald. Die zijn niet ge schikt als pootgoed. Vervolgens worden de aardappelen opgesla gen in gekoelde schuren in af wachting van de levering. Bovée levert niet rechtstreeks aan afnemers, maar doet zaken met handelshuizen en dat is een vrij gecontroleerde manier van wer ken. Rond deze tijd bepalen de ZIERIKZEE - De gemeente Schou- wen-Duiveland blijkt haar credi teurenadministratie goed op orde te hebben. Dat is de conclusie van een onderzoek dat de gemeente door een extern bureau heeft la ten uitvoeren. Dit bureau heeft bijna 72.000 facturen geanaly seerd over de jaren 2008 t/m 2012 met een totaalwaarde van 354 mil joen euro. Het onderzoek wijst uit dat er nauwelijks facturen dub bel zijn betaald of creditnota's niet zijn verrekend. Wel wordt ge adviseerd de betalingstermijn van 30 dagen beter te bewaken en de naam- en adresgegevens van leve ranciers eens goed na te lopen. Op de akker handelshuizen en de boeren hoe veel hectares van welke rassen vol gend jaar worden geteeld. Dat gaat op basis van wensen van de boer in combinatie met inschat tingen van het handelshuis hoe veel pootgoed ze denken af te kun nen afzetten van een bepaald ras. Dat betekent dat de boer zeker weet dat hij het pootgoed kan le veren. Alleen is niet bekend wan neer. Dat hoort Bovée een paar da gen voor de leverdatum. „We krijgen een mail waarin staat wanneer en hoe we moeten leveren." Moeten de aardappelen bijvoorbeeld in big bags of juist in 25 kilo-zakken. Het verpakken ge beurt op de boerderij en op de le verdatum komt een vrachtwagen het pootgoed halen. Als de aardappelen ver weg moe ten, gaat dat vaak per schip. „Dan worden ze vervoerd in een gekoel de zeecontainer. Daarin hangt een zendertje waarmee precies is af te lezen hoe de temperatuur on derweg was. Dat is gelijk een con trolemiddel voor het handelshuis om te kijken of tijdens het ver voer alles goed is gegaan", aldus Bovée. „Het is voor derde maal dat wij na mens deze gemeente onderdelen uit het machinepark van de groen voorziening veilen. Schaalvergro ting heeft veelal tot gevolg dat er machines overblijven", zegt land- bouwspecialist Stef Hooijman van Troostwijk. Volgens hem kan de gemeente de machines in de garage laten staan of veilen. „Door ze online aan te bieden, ver wachten wij voor de inwoners middelburg - Enkele jaren gele den kwam hij nog wel eens als klant bij Treffer Textiel aan de Os- seweide in 's-Gravenpolder. Op 20 augustus van dit jaar stapte Jan H. (21) het buurtwinkeltje van Ma ria Koole-Huizes (75) binnen met een alarmpistool op zak. Want hij had geld nodig, zo zei hij gisteren tegen de Middelburgse rechters. H. was vijf dagen daarvoor door zijn vader uit het ouderlijk huis in 's-Gravenpolder gezet omdat hij verslaafd bleef aan drugs. Hij had al verschillende pogingen ge daan om te stoppen, maar dat leid de steeds tot niets. Hij was op zijn veertiende begonnen met het gebruik van drugs en op zijn vijf tiende ontdekte hij cocaïne. De namiddag van die bewuste 20e au gustus was hij onder invloed van alcohol, XTC, speed, cocaïne en wiet. Hij hoopte, zo vertelde hij, dat het hem zou lukken om onge zien de kassa te legen. Maar Maria Koole zag hem al snel toen ze van uit de woonkamer de winkel be trad. Ze stapte op hem af en toen ze een meter van hem verwijderd was, richtte hij het wapen en eis te dat ze de kassa zou openen. Zij draaide zich om, liep richting kas sa en vluchtte vervolgens via haar woonkamer naar buiten. Op dat bewuste moment vreesde ze voor haar leven. Ze dacht, zo vertelde de rechters, dat ze in haar rug zou worden geschoten. H. probeerde van de gemeente een betere prijs te krijgen dan bij onderhandse verkoping. Opvallende stukken zijn onder meer John Deere en New Holland tractoren, maar ook vele kleine tuin- en parkmachi nes waaronder kettingzagen en dergelijke." De veilingwebsite vermeldt ver der bijvoorbeeld ook een prik- snoer van 35 meter met een 3-poli- ge stekker en 35 fittingen met een openingsbod van 5, maar ook 18 stuks kopjes en schoteltjes met hetzelfde openingsbod. Belangstellenden kunnen tot 9 de cember hun bod uitbrengen via: www.troostwijkauctions.com vervolgens zelf de kassa te ope nen. „Maar dat lukte niet." Hij liep naar buiten en probeerde zo rustig mogelijk weg te komen. Dat lukte, ondanks dat Maria Koole hem van een afstand toe riep dat hij zich moest omdraaien zodat ze kon zien wie zich ver borg onder die grote capuchon en achter die donkere zonnebril. Enkele uren later verspreidde de politie via Burgernet een alarmbe- richt. De familie van H. hoorde daarvan en wist dat Jan mogelijk de overvaller was. Zijn vader alar meerde de politie en zijn oom spoorde hem op. Samen reden ze de 21e augustus naar Goes, met een zak kleren, waar zijn oom hem aangaf Tegenover de politie legde H. vervolgens een volledige bekentenis af en vertelde ook dat hij het alarmpistool gestolen had uit het huis van een oom. Want nadat hij uit de ouderlijke wo ning was gezet, had hij enkele nachten geslapen in de schuur bij Ik had die dag van de overval alcohol, XTC, speed, cocaïne en weed gebruikt Een brief met deze mededeling viel vorige week bij Gerard Cobus- sen, eigenaar van Duin en Strand, op de mat. Het besluit verwon dert hem niet. „Ik heb ooit zelf zijn oom, zonder dat deze daar iets van wist. De rechter hield hem voor dat hij verdacht wordt van een gewapende overval. Maar ze stelde ook dat hij wel een uit zonderlijke verdachte is, omdat hij slechts een beperkt strafblad heeft. De meeste mensen die ver dacht worden van zo'n misdrijf zijn al veel vaker in contact ge weest met politie en justitie. Ook bijzonder, H. heeft altijd gewerkt. „Hard gewerkt", constateerde de rechter. Ze was verbaasd dat ie mand die zoveel drugs en alcohol gebruikt ook nog zo hard kan wer ken. En ze toonde zich ook heel verbaasd over de hoeveelheid drank die de man kan wegwer ken. Volgens de verklaring dronk hij regelmatig tussen de 18 en 36 flesjes bier. Ter verontschuldiging zei hij dat hij die 36 dronk toen hij veel cocaïne gebruikte. „Maar dan blijft het toch nog meer dan tien liter", aldus officier van justi tie Gunnar van der Hofstede. „Waar laat je dat?" De overval op haar winkel heeft grote gevolgen voor Maria Koole. Sinds ze te ma ken kreeg met het misdrijf slaapt ze slecht, zo blijkt uit haar slacht offerverklaring. Ook is ze wan trouwend geworden tegenover klanten en vertrouwt ze mensen van de leeftijd van H. nauwelijks nog. H. zelf zei tegen de rechters dat hij vreselijk veel spijt heeft van wat hij heeft gedaan. Ook ge bruikt hij geen drugs meer, hoe wel hij weet hoe hij daar aan moet komen nu hij in Torentijd zit. „Ik ben clean." Dat stoppen met drugs en volhouden is vol gens hem wel heel erg zwaar. „Maar ik ben dat verslaafd zijn beu. Ik ga er honderd procent voor, ik kan het aan en ik probeer op het rechte spoor te blijven." het plan gehad om een deel van het perceel te gebruiken als cam- perveld. Daar heb ik inmiddels geen belangstelling meer voor, maar na mij zijn nog wat mensen met ideeën gekomen. De kans van slagen op die plannen achtte ik echter klein." Cobussen heeft zich toen alleen verzet tegen de komst van een parkeerterrein waar mensen illegaal zouden kun nen overnachten, maar inmiddels heeft hij andere kopzorgen. „Door de invoering van de Drank- en Horecawet dit jaar hebben ik en andere ondernemers het erg moei lijk. Daar hebben we dringend hulp bij nodig." Dorpsgenoot (21) pleegde overval op Treffer Textiel door Melita Lanting OUWERKERK - Ze gaan de hele we reld over: de pootaardappelen van Lauran en Kees Bovée uit Ouwer- kerk. Onlangs is nog een partij ver scheept naar Pakistan en naar Egyp te. Daar worden de Ouwerkerkse pootaardappelen opgekweekt tot consumptieaardappelen. We rijden er langs, maar wat groeit er nou eigenlijk op de akkers? ZIERIKZEE - Overtollige apparatuur van het machinepark voor groen voorziening bij de gemeente Schou- wen-Duiveland wordt online ge veild door Troostrijk Veilingen. door Emile Calon Verdachte overval Jan H. door Wendy de Jong scharendijke - De gronden gele gen tussen de campings Duin en Strand en de Strandloper in Scha rendijke worden niet verder ont wikkeld. De partijen die eerder be langstelling toonden voor dagre creatie in het gebied hebben geen offerte meer ingediend bij de ge meente. Daarom wordt het project nu beëindigd. I Lauran en Kees Bovée verbouwen pootaardappelen die over de hele we reld gaan. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 38