Vrijwilligster hoopt dat vinder geld voor aidswezen zich meldt Voor het eerst afschot damherten Oude tankstations Mol op eiland Haringvreter Veerse Meer begin 2015 gesloopt 44 Er is momenteel zoveel aan de hand in de wereld dat mensen minder vrijgevig zijn 28 SCHOUWEN-DUIVELAND VERANDERING ZORGBELEID Een brief van de gemeente over de veranderingen in de WMO zorgt voor onrust onder de ontvangers. Martens schat dat er zo'n too a 130 euro aan opbrengsten in het tasje zaten, toen ze opmerkte dat ze het niet meer bij zich had. Mar tens: „Ik weet zeker dat ik het in Boeijesbosch verloren ben. Een man heeft me daar ook zien wor stelen met het tasje. Ik droeg het eerst onder mijn jas, maar dat was te koud. Er overheen ging ook niet, want de gesp wilde niet vast- klikken. Toen heb ik het maar aan mijn arm gehangen en daar is het misgegaan. Ik denk dat een fietser of wandelaar het van straat heeft opgepakt toen ik ergens bij ie mand in de gang stond. Ik ben mijn gangen nog nagegaan toen ik erachter kwam, maar dat was helaas tevergeefs." Martens ging langs de deuren met oliebollen om geld op te halen voor de Pola van der Donckstichting. Een van de bij zonderste projecten van deze stichting is de opvang voor aids wezen in het zogenoemde Palaba- nakinderdorp in Zambia. Martens: „Ik vind het heel erg voor de kinderen. Er zijn momen teel zoveel andere rampen, waar door mensen wat minder vrijge vig zijn. Dat begrijp ik wel, maar de aidswezen mogen ook niet ver geten worden. Ik hoop op een eer lijke vinder." Martens hoopt dat degene die het tasje heeft gevonden, het geld wil terugstorten op bankrekening nummer NL92 INGB 0007 295771 t.n.v. Aidsweeskind - Burgh- Haamstede. ZIERIKZEE - 'Iedereen wil een fijn leven. Daar staan we samen voor'. Met die vrolijke regels begint de brief die de gemeente Schou- wen-Duiveland kort geleden stuurde aan mensen die tot nu toe recht hebben op hulp bij het huishouden. Na die beginregels houdt de vro lijkheid snel op. De brief bevat op merkelijke passages en lijkt 'zon der aanziens des persoons' te zijn rond gestuurd. „Wat moet ik nou met kinderopvang of een honden- uitlaatservice", dacht Mina Claris- se-de Valk (92) uit Nieuwerkerk toen ze brief voor het eerst las. Ze hoopte maar dat het een foutje was van een ambtenaar bij de ge meente en legde de brief op een stapeltje waar ze voorlopig maar niet naar keek. Totdat haar (ex) - schoondochter Rianne de Mun- nik-de Waal er specifiek naar vroeg. Zij is nou eenmaal de meest beschikbare en bereidwil lige mantelzorgster en verleent heel wat uurtjes per week hulp aan zowel moeder als voormalige schoonmoeder. „Mijn eigen moe der is 84 en woont in het com plex Bruville in Bruinisse. Zij rea geerde wat emotioneler op die brief. 'Moet ik soms aan buur vrouw Geluk van 92 vragen of ze mijn huis komt schoonmaken?', vroeg mijn moeder zich af. Toen ik haar zei dat ze die 2,5 uur huis houdelijke hulp misschien zelf moest gaan betalen, zei ze dat dit met haar aow-tje natuurlijk nooit zou kunnen", schetst De Munnik de emoties die zo'n brief teweeg kan brengen. Mina Clarisse is de brief nu nog een paar keer gaan lezen. „Ze schrijven dat ik met een droger en een uitschuifbare stofafnemer misschien zelf het huis weer kan schoonmaken. Dat geloof ik niet hoor. Over de was maak ik me geen zorgen, want die doet Rian ne elke week voor me, maar voor het schoonmaken in huis heb ik al 23 jaar een paar uur hulp per week. Ik heb ook in het zieken huis gelegen en ik ben drie keer geopereerd wegens kanker. Maar ja, ik ben er nog en woon graag hier zelfstandig in mijn huisje. De buren zorgen dat ik elke dag een warme maaltijd heb. De men sen zijn allemaal goed voor me." Toch begint mevrouw Clarisse zich wat zorgen te maken. Zeker nu ze ook van Allévo een brief heeft ontvangen: weer onrust en voorlopig geen duidelijkheid: De overheid gaat steeds meer uit van wat mensen zelf kunnen. En als er ondersteuning nodig is, wordt aller eerst gekeken naar wie er in de omge ving kan ondersteunen. „Elkaar helpen is natuurlijk altijd goed", vindt Mina Clarisse. Zij heeft haar eigen rollator dan ook voorlopig aan buurvrouw Leuntje uitgeleend. Die loopt immers nog slechter dan zijzelf. Nieuwe werkwijze De dieren, met name de manne tjesherten, zwemmen daardoor over naar het 'vasteland' en gaan rondzwerven op zoek naar nieuw leefgebied, licht woordvoerder Im- ke Boerma van Staatsbosbeheer toe. Met alle gevolgen van dien, zoals aanrijdingen en gewasscha- de voor de landbouw. „Als je niets doet, groeit de populatie met zo'n 30 procent per jaar. De provincie heeft ons gevraagd de populatie op het huidige peil te houden." Het is voor het eerst dat er wordt ingegrepen in de damhertenpopu latie op Haringvreter. Ergens in de jaren tachtig verscheepte een toenmalige pachter een aantal damherten naar het eiland en dat aantal is sindsdien gestaag ge groeid. „Dit is niet iets wat we als beheerder graag doen, maar er zijn geen andere opties. We zijn hartstikke dol op die dieren. In ecologisch opzicht zijn ze belang rijk omdat ze het landschap open houden en ze geven een fantas tische meerwaarde aan de recrea tie", aldus Boerma. Het afschot van damherten vindt begin vol gend jaar plaats. Haringvreter is het grootste ei land op het Veerse Meer. De kern van het eiland wordt gevormd door een ongeveer 20 hectare groot bos. De rest is veel open vlakte. De naam Haringvreter ver wijst naar de zeehonden die ooit in groten getale lagen te rusten op de zandplaat van weleer. Nu vormen vooral damherten de gro te attractie van het eiland. Een gecertificeerd bedrijf is op dit moment in opdracht van eigenaar Mol Schuddebeurs bezig een plan van aanpak te schrijven voor de provincie. Bij het onttakelen van een tankstation komt meer kijken dan louter het slopen van de ge bouwen boven de grond. „Onder de grond ligt minstens evenveel aan opslagtanks en leidingwerk", verduidelijkt Marcel Mol van het brandstoffenbedrijf. Vanwege de aard van het bedrijf wordt het sloopwerk volgend jaar ook verricht door een gecertifi ceerd aannemer. De (schone) grond die vrij is geko men bij de bouw van de nieuwe tankstations, wordt straks ge bruikt om de gaten op de oude lo catie op te vullen. De nieuwe tankstations, die aan het stukje Deltaweg liggen dat vier rijbanen heeft, bevallen goed. „Het is lekker ruim, makkelijk op- en af te rijden en er is vooral ook goed te parkeren." Je zult maar zo'n brief in de bus krijgen Anne Martens uit Burgh-Haamstede tijdens een bezoek aan het dorp voor aidswezen in Zambia. door Wendy de Jong BURCH-HAAMSTEDE - Anne Martens is blij met de ruim achthonderd eu ro die ze zaterdag ophaalde in Burgh-Haamstede voor aidswees- kinderen in Zambia. Tegelijkertijd baalt ze ervan dat ze eerder die dag haar heuptasje met emotione le waarde en het geld dat erin zat, is kwijtgeraakt. Anne Martens door Melita Lanting en Ali Pankow Vanaf 2015 neemt uw zorgaanbieder contact met u op voor een gesprek over de nieuwe werkwijze. Dit gesprek gaat over uw mogelijkheden en wat een ander voor u kan doen. De zorgaanbieder bekijkt samen met u of er familieleden of kennissen zijn die u kunnen helpen. Eventueel kunt u zelf ook bedrijven inhuren die hun diensten aanbieden. Denk daarbij aan een glazenwasser, de kinderopvang, hondenuitlaatservice, particuliere hulp of boodschappendienst. Er zijn ook welzijn,- en kerkelijke organisaties die u willen helpen. Daarnaast bekijkt de zorgaanbieder of er hulpmiddelen zijn die het werk in uw huishouden kunnen verlichten. Misschien kunt u dan zelf de taak weer uitvoeren, met behulp van bijvoorbeeld een droger of uitschuifbare stofafnemer. Blijven er taken over die u zelf niet kunt doen en waarbij niemand u kan helpen? Dan helpt de zorgaanbieder u hierbij met huishoudelijke hulp. Over de tekst in de standaardbrief van de gemeente lijkt weinig te zijn nagedacht. door Esme Soesman veere - Om de populatie damher ten op het eiland Haringvreter in het Veerse Meer op peil te houden, is een afschotvergunning aange vraagd. Er leven rond de 120 dam herten op Haringvreter, wat fors is voor de omvang van het door Staatsbosbeheer beheerde eiland. door Esme Soesman kats - De buiten gebruik gestelde tankstations die langs de 1e Delta weg staan tussen Goes en Zierik- zee, gaan - als alles volgens plan verloopt - in het eerste kwartaal van 2015 tegen de vlakte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 36