8 WONEN Clivia Medinilla Oxalis VRAAG ANTWOORD Zonnepanelen op huizen zijn binnen afzienbare tijd heel gebruikelijk. Dus verkoopt Ikea ze nu ook. Zónder inbussleutel. ENERGIEHUISHOUDBOEKJE Afwaskwast, Zweedse gehakt balletjes, boekenkast én een paar zonnepanelen in je win kelwagen: het kan. Vorig jaar introduceerde Ikea in Enge land het eerste verkooppunt van zonnepanelen, dit jaar volgde Nederland. De vestiging in Haarlem had in oktober de primeur. „Nee, je krijgt er geen handleiding met inbussleutel bij", zegt Lisen Wirén, duurzaamheidsmanager Nederland. Maar een zonnepaneelinstal latie is geen Billykast of Klippanbank. „We zorgen voor een alles-in-één-pakket. De in stallatie wordt door vakmensen gedaan." Volgens Steve Howard, sustainabilitymana- ger van de Ikea Group, is de verkoop van zonnepanelen bij Ikea een logische stap. „Duurzaamheid wordt steeds vanzelfspre kender. Niet alleen vanuit ideëel oogpunt, ook vanuit economisch opzicht. De markt voor zonnepanelen staat nu op een keer punt. Het is rendabel geworden in zonnepa nelen te investeren. Daarom denken wij dat het binnen tien jaar de normaalste zaak van de wereld is dat een huis zonnepane len heeft. Sterker: het is zelfs een nadeel wanneer een huis ze dan niet heeft." Ikea werkt voor de introductie in Neder land samen met het Chinese Hanergy dat verantwoordelijk was voor installatie van 700.000 zonnepanelen op diverse Ikea-ves- tigingen wereldwijd. Dit bedrijf neemt de verkoop aan de consument voor zijn reke ning. Hanergy maakt in Duitsland zoge noemde dunnefdmzonnepanelen. De Ikea-panelen zijn goedkoper dan de in Nederland gangbare poly- of monozonne cellen en zien eruit als een tv-scherm. „Wij vinden ze mooier om te zien", zegt Wirén. Maar aan de Hanergypanelen kle ven ook nadelen. Zo is bekend dat de ge bruikte monofdmtechniek minder energie oplevert per vierkante meter en zelfs rela tief duur is, als je de investering afzet tegen de energieopbrengst. Marcel Blauw rekent het op zijn site zonne- panelen.net door en constateert dat je met de 4400 euro van Ikea voor een gemiddel de woning relatief duur uit bent. Een verge lijkbare installatie met dezelfde opbrengst zou 500 tot 8oo euro goedkoper moeten kunnen, al krijgen Ikea Familyleden 15 pro cent korting. Daar staat tegenover dat, volgens Hanergy, de dunne fdmpanelen juist onder minder ideale omstandigheden, zoals bijvoorbeeld bewolking, weer een hoger rendement heb ben. Opvallend is dat amper wordt gespro ken over rendement en energieopbrengst. Bij Ikea draait het om gemak. Dat is slim. Want wie zelf op zoek gaat naar zonnepa nelen, komt terecht in een woud van inge wikkelde rendementsberekeningen. En op internet vind je tientallen verhalen van consumenten die met slecht renderende zonnepanelen zitten. Ikea houdt het sim pel: de goedkoopste installatie kost 3200 eu ro, exclusief btw. Je krijgt de garantie dat de panelen daadwerkelijk vijf jaar lang mi nimaal 80 procent van de beloofde energie opbrengen. Daarnaast geeft Ikea 25 jaar ga rantie op de apparatuur zelf. Hoewel de meeste experts stellen dat de pa nelen van de Ikea eigenlijk vooral op grote daken tot hun recht komen en daarom wat minder geschikt zijn voor de particuliere markt, zijn ze toch blij met de stap van Ikea. Zonne-energie wordt normaal en dat is goed. Verder benadrukken ze dat je je als klant goed moet laten informeren én advi seren. Een succesvolle installatie van zon nepanelen is afhankelijk van zo veel ver schillende factoren, dat een eenduidig alge meen advies nagenoeg onmogelijk is. In deze wekelijkse rubriek, onder redactie van Jan van Mullem en Bauke Boersma, geven experts op het gebied van klussen, tuinieren, interieur en huishouden advies aan lezers. Het deskundigenpanel van deze week: Romke van de Kaa is voormalig kweker, auteur van tal van tuin- boeken en 'groencolumnist' voor dagbladen en vakbladen. C. van Ravenstein heeft al jaren een 'bepaalde' plant: „Die wordt alsmaar groter. Er komen nieuwe scheuten bij. Maar er komen nooit bloemen in. Mijn moeder heeft hier al verschillen de keren plantenkenners over aange sproken, maar niemand weet de naam. Wellicht u wel?" „Het lijkt mij een clivia", zegt Romke van Kaa, „maar het is vreemd dat de kenners de naam niet weten. Clivia's zijn niet echt zeldzaam. Als het een clivia is en als hij nooit bloeit, dan komt dat waarschijnlijk doordat hij geen periode van kou krijgt. Die heb ben ze nodig om bloemknoppen te ontwikkelen. Zet de plant 's winters koud, maar wel licht en vorstvrij. Haal hem in maart weer in de warmte." Medinilla. C. de Vries geniet al maanden van een medinilla in de kamer. „En dat wil ik graag zo houden. Maar er verschijnen witte spinsels onder het blad en aan de bloemen; ze voelen heel plakkerig. Waardoor komen die spinsels en wat kan ik doen om ze weg te krijgen? En welke samenstelling van meststof zou deze plant moeten hebben?" „Als de bladeren plakkerig voelen, zal het om luis gaan", stelt Romke van de Kaa. „Bestrijd die met zeepsop en spi ritus. Geef elke week wat vloeibare mest in het gietwater, maar liever te weinig dan te veel. Hetzelfde geldt voor water. Behandel een medinilla als een tropische orchidee: veel warm te, geen direct zonlicht en een zo hoog mogelijke luchtvochtigheid." E. Mendel heeft al jaren een oxalis als kamerplant. „Hij is groot en heeft paarse bladeren. Maar eigenlijk wordt de plant té groot. Wat kan ik doen? Kan ik de plant scheuren of stekken?" „Het zal hier om Oxalis triangularis gaan", weet Romke van de Kaa. „Die maakt knolletjes en is daardoor heel gemakkelijk te vermeerderen. Van een pol kun je, als je hem uit elkaar trekt, wel tien planten maken." Zelf een vraag? Stuur een e-mail (indien mogelijk met een foto) naar wonen@depersdienst.nl Zonnepaneel tussen Billy en Klippan beeld De Persdienst door Cor-Peter Pasma Een gemiddeld Nederlands gezin verbruikt 3500 tot 4000 kilowattuur per jaar. De door Ikea genoemde minimale stan daardinstallatie van 3200 euro levert een geschatte opbrengst van 1450 kw/uur per jaar op. Daarmee hoefje dan ongeveer 40 procent minder stroom in te kopen bij traditionele energieleveranciers. Het gemiddelde systeem kost volgens Ikea 4400 euro exclusief btw, heeft 2500 watt- piek vermogen en een geschatte opbrengst van 2410 kilowattuur per jaar. foto DesignPress www.ikea.nl;www.z24.nl;www.milieucentraal.nl www.groenecourant.nl;www.zonnepanelen.net reageren? wonen@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 32