Bruin 6 WONEN GROENE VINGERS Romke van de Kaa Zou het boek Vijftig tinten grijs ook een bestseller zijn geweest als het 'Vijf tig tinten bruin' had gehe ten? Ik weet het niet. Ik denk bij grijs aan tamelijk neutrale zaken, zoals mijnenvegers. Of de zee op een bewolkte dag. Bij bruin denk je al snel aan remsporen in de wc. Toch kan bruin een mooie kleur zijn. Nu, met de winter in zicht, ligt veel tuinwerk stil. Ik weet het: de tuingoeroes vertellen ons op dwingende toon dat we nu het ge reedschap moeten oliën, de appel bomen moeten snoeien en dat we vooral niet moeten vergeten dat er vaste planten zijn die nog steeds gescheurd kunnen worden. Het zal wel, maar voor mij ligt het tuinwerk stil. De dahlia's zijn op- gerooid en liggen veilig in de schuur. Ik geniet nu van de vogels die allengs minder schuw worden en vanuit de huiskamer bekeken kunnen worden. Schijnt de zon, dan maak ik een ommetje door de tuin en geniet van vijftig - wat zeg ik, van vijfhonderd - tinten bruin. Om te beginnen heb je het bruin dat nog een herinnering van de oorspronkelijke bloemkleur in zich draagt. Zo zijn de hemelsleu tels zo langzamerhand wel ver dord, maar de bloemhoofdjes blij ven pront overeind. In het donke re bruin kun je nog een paarse gloed ontdekken. Hortensia's zijn uitgebloeid en verbleekt, maar een rode hortensia verkleurt toch naar een andere tint bruin dan een blauwe. En de hortensiabloe- men die eens wit waren, zijn nu heel licht perkament. Varens blijven de hele winter inte ressant. Zo zijn er groenblijvers die aan de winterse tuin nog ca chet verlenen, vooral als ze na een koude nacht met rijp bedekt zijn. Ik denk niet dat ik ooit nog een Elfstedentocht zal meemaken, maar decoratieve nachtvorstjes zullen we voorlopig nog wel krij gen. Ook afgestorven varens kun nen heel boeiend zijn. Je hebt va rens die sporen maken aan de ach terkant van het blad en er zijn va rens met aparte sporendragers, zo als de struisvaren. Het blad is al lang verdord, maar die sporendra gers blijven 's winters overeind. Ze hebben niets plantaardigs en lijken op groeisels die zijn wegge lopen uit een sciencefictionfilm. Of op handen die boven het graf uitgroeien. Ze zijn sinister donker bruin, op het zwarte af. Heel mooi bruin kunnen de uitge bloeide pluimen van de vlinder struik zijn. De vertakte pluimen van Buddleja 'Dartmoor' zijn bijna nog mooier dan de bloemen: ze zijn roodbruin en glimmend - als oud mahoniehout - en gloeien in de laagstaande winterzon. Bijna vrolijk word je van het war me bruin van een beukenhaag, dat in de loop van de winter wel wat verbleekt, maar waarvan je 'Wij vieren vier dagen kerst' Zodra de kerstshows zijn opgebouwd in de tuincentra en woonwinkels, stromen de liefhebbers massaal toe om de nieuwste trends te spotten én hun mandjes te vullen. Wat kopen zij? Culdenroede in december. Behoedzaam pakt Liet van Beuningen een roze vlinder. „Eigenlijk gebruik ik die niet als kerstversiering, maar voor de nieuwe slaapkamer van mijn dochter." Liet en haar gezin wonen pas in Neder land. „We verruilden the Big Apple on langs voor het kleine Appel, een buurt schap in de bossen", vertelt Liet. Het ge zin viert maar liefst vier dagen kerst. „De eerste dag bouwen we zelf een rook- oven en bereiden daar lekkere dingen op. Op 25 december gaan we in black tie, de andere dagen komt familie naar ons nieuwe huis." De kerstboom is ge vuld met echte kaarsjes, herinneringen van reizen en ornamenten met een ver haal. „Ik ga voor een natuurlijke kerst, met groen uit eigen tuin en lichtjes." Daarom stopt Liet ook een aantal stevi ge kaarsen en een kaarsenhoudertje in haar mandje. Kerst ioppen door Suzanne Dijkstra foto's Bram Petraeus/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 31