vraiKïxspTr'0L Bfe\ro©(?cDo sijBgy A r; fp 4 WONEN J3S rond de 170.000 euro DE VERBOUWING Burghse Ring 17, Burgh-Haamstede 170.000 Draaibrug is eigenlijk heel dichtbij als je in Zeeland woont. Vanaf Walcheren doe je er een uurtje over om er te komen. Het dorp ligt dicht bij Aarden burg, in het smalle en platte stukje Nederland dat Zeeuws-Vlaanderen heet; de landstrook die België van de Westerschelde scheidt. Toch voelt het een beetje alsof je op vakantie gaat. De N6i leidt je steeds verder het Zeeuws-Vlaamse platte land op, tot je via een B-weg een stil, knus ogend dorpje binnenkomt: Draai brug. „Je komt hier eigenlijk al leen als je er toevallig moet zijn", lacht Iris van de Kerkhove, eigenaresse van Draai brug 6i. „De meeste mensen wonen hier al jaren en iedereen kent elkaar. Mijn man Ro bert is geboren op nummer 43, het huis waar we nu wonen, enkele meters van on ze opknapwoning vandaan. Robert doet al les in zijn vrije tijd, naast zijn werk voor zijn eigen onderneming, Aannemingsbe drijf Van de Kerkhove. Loop maar mee. We gaan achterom, dan kun je de binnenkant zien." Via een onbetegeld paadje lopen we langs historische bakstenen loodsen naar de achtertuin. „Draaibrug 61 is oorspronkelijk een arbeiderswoning van de vroegere trammaatschappij. Het personeel woonde hier." Iris wijst naar haar rijtjeshuis, vervol gens wijst ze naar de bakstenen bouwwer ken aan de andere kant van het pleintje. „In die loodsen waren de werkplaatsen. Op dit lege terrein tussen de woningen en de loodsen in lag de tramrails. Draaibrug is van oudsher een belangrijke overstap plaats, de schakel tussen Nederland en Bel gië. De tramlijn verdween rond de oorlog, maar voor de buslijnen geldt dat nog steeds." Ze opent de nieuwe blankhouten tuin schuttingdeur en laat de pas aangelegde tuin zien. „Alleen al het opknappen van de tuin was een grote klus. Het was compleet verwilderd. Het huis komt uit de negen tiende eeuw. Mijn man trok de achtergevel op uit de originele bakstenen die we uit de woning hebben gesloopt. We willen de au thentieke uitstraling zo veel mogelijk be houden. Tijdens de verbouwing kwamen we nog ergens een datum tegen; 1880, dus dat is even terug." „Toen wij het kochten, stond het al zo'n tien jaar leeg. De staat van onderhoud was verschrikkelijk. De houten vloer op de benedenverdieping was voor de helft verdwenen. Er zat iets in dat op een soort meterkast leek, maar die kon je niet meer gebruiken. De schoorsteen was onbruik baar en moest gesloopt worden. Eerst zorgden we dat de buitenkant in orde kwam. Nu zijn we nog met de binnenkant bezig." „Alles moest eruit, ook de oude meubels. Er zat een bedstee in en een onbruikbare keuken. Naast het fornuis was een gordijn tje met een douche. Onvoorstelbaar. We stortten er een nieuwe betonvloer in en isoleerden de muren. De kozijnen houden we van hout, want dat hoort bij zo'n wo ning als deze. Het houten plafond is ori gineel en willen we zo houden. De muren worden gepleisterd en er komt nog een houten vloer in. Een tijd terug vielen er een paar bomen om langs de weg, bui ten het dorp. Een van die bomen ligt nu in planken gezaagd in de werkplaats van mijn man te drogen. Die planken wil ik heel graag voor de vloer gebruiken." „Ik hoop dat de verbouwing over drie jaar klaar is, zodat ik er een vakantiewoning van kan maken. Wel allemaal op het ge makje, hoor. Verbouwen is mijn man zijn werk en hobby, maar het moet wel leuk blijven. Zelf heb ik de originele voordeur opgeknapt. De originele luiken van de voor ramen zijn ook al klaar, maar die moeten er nog in gehangen worden. Zo wordt het huis stukje bij beetje helemaal hoe we het uiteindelijk willen hebben. We gaan er straks volop van genieten, dat staat vast. En wat ik er misschien nog wel het mooiste aan vind, is het stuk geschiedenis dat we op deze manier levend houden. Aan dit huis zit echt een verhaal. Dat houden we in gedachten en komt steeds terug in alles wat we aanpakken." m De vloer maken we Tussenwoning (3 ka mers) met royale tuin met tuinhuisjes. De wo ning uit 1930 is in 1996-1997 geheel ver bouwd en aangepast. Het pand heeft muur- en dakisolatie. Celegen op een kavel van 290 m ei gen grond is dit een idea le starterswoning met al le voorzieningen op loopafstand en op korte afstand van bos, strand en natuurgebied. In houd: 190 m3, woonop- pervlakte: 62 m2. door Cecile Hubregsen Er moest veel aan het huis gebeuren. „Alles moest eruit, ook de oude meubels. We stortten er een nieuwe betonvloer in en isoleerden de muren." foto's Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 29