66 18 DIZZIE Dizzieni De kat de bel aanbinden interview Hij is de buitenstaander met de slechte boodschap. Rafael Chirbes beschrijft in Aan de oever waar het mis gaat met Spanje. I IGCd PJJOS Meer Keef 0^1 Jie De mooiste boeken ontdek je samen! THEO HAKKERT Floortje Zwigtman bond maandag de kat de bel aan. En omdat het beestje vervol gens flink met de staart begon te zwaaien, was het olijke gerinkel in stad en land te horen. Alleen, zo olijk was het alle maal niet Ze dreigde te stop pen met schrijven. Floortje Zwigtman nog wel, een van de grootste jeugdboekenschrijvers van deze tijd. Op haar face- book-pagina reageerde ze op het verdwijnen van de Lees- welp, een Vlaams periodiek over jeugdliteratuur. „De terug lopende aandacht voor het kin- der- en jeugdboek is hartver scheurend", schreef ze in een brief waarvan de aanhef luid de: 'Een literaire suicide note'. Dat viel nogal op. Opeens wisten ook de media, waar ze zo zelden toegang toe heeft, haar te vinden. Hoogte punt vond ik de uitzending van woensdagochtend op Ra dio waarin ze wel twintig mi nuten op badinerende toon werd ondervraagd over haar motieven. Of'mevrouw Zwigtman' wel 'De teruglopende aandacht voor het kinder- en jeugdboek is hartverscheurend' besefte dat ze niks te klagen heeft. Toen haar recente roman Vlam verscheen, werd ze door tal van kranten geinterviewd. En of'mevrouw Zwigtman' wel besefte dat het geen pas geeft te stoppen met schrijven, want schrijven doe je niet voor de aandacht in de krant, maar omdat je vanuit jezelf iets aan de lezer wilt overbrengen. Zo als bovenmeester Arjan Peters, van de Volkskrant, in een vooraf opgenomen, vaderlijke reactie liet weten: 'Het begint bij de schrijver'. Dat weet Floortje Zwigtman al lemaal wel. Daarom schrijft ze ook. Daarom zal ze ook heus wel blijven schrijven. Ze is be zig, zei ze. Maar mag er mis schien in de breedte wat meer aandacht zijn voor jeugdlitera tuur? Voor haar collega's vroeg ze het, collega's die met dezelf de inzet hun jeugdboeken schrijven en merken dat het na publicatie oorverdovend stil blijft Als de kwaliteit maar hoog genoeg is, komt de aan dacht vanzelf, zo werd op de radio geredeneerd. Maar dat is niet zo. Reflectie op jeugdboe ken is er amper nog. Gaandeweg de uitzending be gon de ironie uit mijn autora dio te stromen. Floortje Zwigt man had een mediaprobleem aangekaart waar de radioma kers zich allengs schuldiger over gingen voelen. Had ze op Facebook geroepen dat ze een geweldig goed boek had ge schreven, dan had de radio haar niet gebeld. Punt ge maakt. Mooie actie. Win 'Mees Kees op de planken' Varen en praten met schrijvers Later zal hij zeggen dat hij niet zo'n prater is. Maar als er iets opvalt aan Rafael Chirbes (75) is dat hij zelden stil valt. Zijn antwoord begint meestal al voordat de vraag is gesteld. „Dit zal wel komen omdat ik niet zo vaak in een stad kom en nu mijn kans grijp." Chirbes leeft in een Spaans dorp, treft weinig mensen. Sowieso is hij een buitenstaander, benadrukt hij. „Ik heb altijd overal een pas buiten gestaan." Het is vanuit die positie dat hij, als kritisch observator, zijn vaderland heeft aan schouwd en beschreven. Aan wat gerust als een reeks romans mag worden be schouwd, heeft hij zojuist Aan de oever toe gevoegd. Een grote roman over het Spanje van de laatste jaren, de tijd van de econo mische crisis. Maar in het boek schrijft Chirbes ook over thema's als armoede, ter rorisme, immigratie en xenofobie. Voor Aan de oever ontving hij de Premio Natio nal de Narrativa, de prijs voor de beste Spaanse roman van het jaar. De roman is het verhaal van Esteban, een man van 70 jaar die te laat in onroerend goed aan de Spaanse kust heeft geïnves teerd. Hij verliest alles: zijn geld, zijn be drijf, zijn zelfvertrouwen en zijn waardig heid. Zijn vader moet worden verzorgd. Esteban kan de verpleegster niet meer beta len en neemt zelf de zorg op zich. Hij broedt op een oplossing, maar dan ligt een wanhoopsdaad op de loer. Het is niet een vrolijk of optimistisch beeld dat Chirbes van Spanje schetst, be paald niet. Dat gold ook voor zijn eerdere romans. Met een minzaam lachje merkt hij op: „Er zit wel een zekere logica in hoe Boeken lijken op je. Genoeg reden om er een hekel aan te hebben Pc ntcmtvc Mirjam Oldenhave het leufrte c4zj!c4u Voot de feeXtdta^en! Dizzie is hét online boekenplatform van deze krant en staat vol nieuws, re censies, interviews en informatie over boeken en schrijvers. Dizzie ver bindt enthousiaste lezers. Deel je me ning en koop er je boeken online. Ca naar Dizzie.nl ACTIE BOOTTOCHT Dizzie.nl geeft vijf exemplaren van Mees Kees op de planken van Mirjam Oldenhave weg. In dit deel beleeft zijn klas avonturen in een bejaar dentehuis. De gelijknamige film draait nu in de bioscoop. 'Alle wij sheid is pijnlijk' De Pannenboekenboot maakt op 7 december vanaf Nijmegen een literai re vaartocht over de Waal. Dizzie-re- dacteur Merel Dado houdt er inter views met auteurs. In 2015 stappen veel bekende namen aan boord. door Theo Hakkert ploegsma 7+ kinder-^ jeugdboeken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 20