In Zeeuws water DIZZIE 17 recensie Vierhonderd jaar Doopsgezinde Gemeente Aardenburg. In het jubileum boek komt het beeld van een tolerante en betrokken geloofsgemeenschap naar voren. Carmen Sylva Intiem beeld van een gereformeerde familie Verbitterde KNIL-soldaat IJ) De Dopers zijn een goed en klein be waard geheim. In Zeeuws-Vlaanderen is Aardenburg het centrum van de ge loofsgemeenschap. Al vier eeuwen lang. Dat wordt deze maand herdacht en gevierd. André Bau- wens en Estelle Siegers Helsen schreven het jubileumboek Dopers leven. Vierhon derd jaar Doopsgezinde Gemeente Aarden burg. Met de historie en met interviews met veertien bejaarde leden en vrien den. Afgelopen zaterdag was er een presenta tie voor het historisch genootschap van de doopsgezinden. Uit heel het land ver zamelden zich leden in hotel De Roode Leeuw in Aardenburg. Het gezelschap was - voorzichtig geformuleerd - niet piep. Herman Bakker uit Aardenburg onderstreepte dat nog eens. Hij is zeven tig jaar en daarmee het op één na jong ste lid van de Doopsgezinde Gemeente in zijn regio. André Bauwens (Oostburg 1953) is een pijler van de Heemkundige Kring West- Zeeuws-Vlaanderen en publiceert met enige regelmaat over de regio. Voor de geschiedenis van de Doopsgezinde Ge meente van Aardenburg lijkt hij dan ook bij uitstek de man. In zijn hoofd stuk verhaalt hij over het ontstaan van de eerste doperse bewegingen, de Tach tigjarige Oorlog, de vestiging in de Bie zen, de onderdrukking en vervolging, hoe de Wederdopers Mennonieten wer den, de berenning van Aardenburg in 1672. Na dat jaar namen de conflicten af en raakten de dopers ingeburgerd. Voor het jaar 1792 kan worden vastgesteld: 'De doopsgezinden waren geëmanci peerd tot volwaardige burgers'. Het va kantie- en conferentieoord Van Eeghen- huis speelde van 1965 tot 1989 een bete kenisvolle rol in de gemeenschap. Het heden krijgt in het boek wat weinig aandacht. Misschien was het ook een idee geweest om de predikanten meer vlees op de botten te geven. Zij zijn - goed of slecht functionerend - het ge zicht van de geloofsgemeenschap. In de interviews van Estelle Siegers Hel sen (Mol 1965) blijken alle dopers daden boven woorden te stellen, voor een vrije invulling van hun geloof te kiezen en hun kerk als een veilig en warm thuis te beschouwen. Tini Groenhof (1923) zegt het zo: „Ik probeer naar het 'bord' te le ven: 'Dopen wat mondig is; spreken wat bondig is. Vrij in 't christelijk geloven; daden gaan woorden te boven'." Wat mij betreft: zo'n kerkgenootschap gun je jonge aanwas. ie over Zoutelande dicht, heeft onmiddel lijk mijn belangstel ling. Zoutelande, oord van mijn zomerse jeugdherinne ringen. Vandaar dat ik veel meer meen te zien dan er eigenlijk in Hans van de Waarsenburgs reeks 'Zoutelandse Zich ten' zit. We gingen naar een van de huisjes op het terrein 'Zee, bos, duin en meisjes'. Nee, dat laatste woord bouwt mijn geheugen erbij. Maar ze waren er wel, naast zee, bos en duin: meisjes. Dat ene meisje vooral, Anja, een van mijn eerste liefdes, al heeft ze van die verplet terende gevoelens nooit geweten. Ik nam me voor: volgend jaar zeg ik het. De nieuwe zomer in Zoute lande kwam, zij was er ook weer. Met aan haar zijde ineens een vriend van liefst dertien, voorzien van een kop zoals je ze verder al leen in Opsporing verzocht ziet. Ik, de kleuter van elf, zweeg voor goed. Tot vandaag dan, dankzij het weerzien met de 'Zoutelandse Zichten' uit de bundel Zeeschap pen (1981), een voor heel het oeuvre van deze dichter verhelde rende titel. Hans van de Waarsenburg, een Brabander met veel hart voor Zee land, begon zijn literaire loop baan met politieke poëzie. 'Powe- zi' noemde hij het zelf, want ook via zijn spelling toonde hij de we reld wie hij was. Met innige deel neming, uiteraard uit 1968, bevat onder meer een 'passiefisties ge dicht' waarin hij 'prinsiepiejeel' doet. Later komen dus de zee schappen, bijvoorbeeld in een mooie cyclus 'Zilt land': de dich ter zwom in zee en proefde 'het zoute zoet in zeeuws water dreef hij/ eigen dromen binnen.' De bundel Schaduwgrens (2012) be vat een reeks 'Dreischor' met dui zelingwekkende wendingen als: 'Schorblauw tuimelt uit de lucht'. Volop zee en Zeeland vinden we ook in Wie hier nog komt (2009). Zijn band met de provincie was in 1994 bekrachtigd met een uitga ve in de Slibreeks. Villa Carmen Sylva heette het boekje, ver noemd naar de Domburgse villa, ooit bewoond door een Roemeen se koningin. In Zeeschappen lazen we ook al over dit huis 'dat rust op oude adel,/ duin en wind.' De auteur heeft voorin de bundel met de 'Zoutelandse Zichten' 'voor Riët' gezet. 'En ook voor An ja', mompel ik onwillekeurig, even terug in die zinderende Zou telandse zomer, zout en zoet. VRIJDAG 5 DECEMBER 2014 ARCHIEF VAN HET KONINKLIJK ZEEUWSCH GENOOTSCHAP Het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen publiceert onder de titel 'Archief een 'wetenschappelijk jaar boek'. Onlangs verscheen het Archief 2013. De integrale weergave van het 'me moriaal' van Maria de Fraeye (1605- 1682) vormt daarin het belangrijkste on derdeel. Het Genootschap verwierf het handschrift in 2010. Maria was kleindoch tervan koopman Johan Radermacherde Oude (1538-1617) en was gehuwd met predikant Willem Thielen (1596-1638). Het memoriaal persoonlijke aantekenin gen. Zo krijgt de lezer een intiem beeld van een welvarende, gereformeerde fami lie in 17e-eeuws Middelburg. GESLOTEN KOFFERS Sylvia Pessireron (1959) schrijft Molukse romans. Ze groeide op in het Ambone- zenwoonoord De Haven in Breskens. In 2012 debuteerde ze met De verzwegen sol daat. Nu ligt er het boek Gesloten koffers (19,95 euro). Over de Molukse KNIL-sol- daat Itja Hatuopar, die zich weggestopt voelt in een barakkenkamp in de Betuwe. door Mario Molegraaf Dominee Marijn Vermet in de Doopsgezinde kerk in Aardenburg. foto Mark Neelemans Daden boven woorden door Jan van Damme André Bauwens en Estelle Siegers Helsen: Dopers leven. Vierhonderd jaar Doopsgezin de Gemeente Aardenburg - nummer 5 in Doopse Documentaire Reeks, 96 pagina's, 16 euro w Villa Carmen Sylva Zeeschappen Schaduwgrens Hans van de Waarsenburg (1943) SYLVIA PESSIRERON Dopers leven Dopers leven André Bauwens en Estelle Siegers Helsen 96 pagina's 16,- euro Doopse Documentaire Reeks, nummer 5

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 17