Mkb in Zeeland vindt zich innovatief 300.000 ECB schroeft verwachtingen economie eurozone flink terug ECONOMIE 15 Op een beurs wil Türkije laten zien hoe vernieuwend het is. Subsidies trekken buitenlandse firma's, ook uit Nederland. Boeing voor Arke ISTANBUL - Pijnbestrijdende kle ding. Het is een idee waar studen ten in het nieuwe Protype Lab van de Yildiz Universiteit in Istan bul aan werken, vertelt coördina tor Faith Ayhan. Hij vertegenwoor digt vandaag zijn universiteit op de Innovatie Beurs in Istanbul. Op de beurs laat Turkije zien dat het niet meer alleen het land is van de productie en lage lonen. 'Turkije: Ontdek het potentieel' en 'Innovatief Turkije rent naar de toekomst" zijn de slogans. Het land heeft haast. De ambities zijn groot. President Erdogan wil dat Turkije in 2023 - wanneer de Turkse republiek honderd jaar be staat - bij de tien grootste econo mieën van de wereld hoort. Dat is vooralsnog een enorme klus. Een van de zwaktes van de Turkse economie is de scheve han delsbalans. Het land importeert veel meer dan het exporteert. Ook bijna alle energie komt uit het buitenland. De behoefte naar goede innovatie ve producten van eigen bodem is dan ook groot. Het aantal paten ten is nu nog bedroevend laag. Maar de uitgaven voor onderzoek zijn wel explosief gegroeid. Tübitak, de Onderzoeks- en We- tenschapsraad, staat voor een gro te uitdaging. In 2023 moeten er 300.000 onderzoekers zijn, nu zijn dat er nog 112.000. Nieuwe on derzoekscentra en technoparks ko men in aanmerking voor belas tingvoordelen en subsidies. De aanpak lokt ook buitenlandse on dernemers. Zo werken op het ontwikkelings centrum van Ford in Bursa inmid dels ruim duizend ingenieurs. Het is daarmee het derde grootste R&D-centrum van het automerk ter wereld. Vodafone heeft de afgelopen jaren ook veel geïnvesteerd in het tech nologisch centrum Oksijen in Istanbul, waar ingenieurs niet al leen voor Turkije maar voor de he le Vodafone-groep werken. En Ge neral Electrics gaat er een high tech gezondheidslab openen. Ook Nederland ziet kansen. Niet voor niets is het dit jaar het part- nerland van de Turkse Innovatie- week. 'Think Innovation, Think Holland' is de boodschap aan de beursbezoekers. Nederlandse ex perts op het gebied van gezond heidszorg, water en bio-energie geven workshops. Industrieel designer Gerbrand Bas van Yard 9 ziet het potentieel. „Turkse ondernemers zijn veel meer van het 'doen' dan wij in Ne derland. Wij hebben goede idee ën, maar blijven daarna maar pol deren." Voor Jan Michiel Meeuwsen van TNO is de week geslaagd. Hij heeft net een convenant onderte kend met de Turkse partner Tübi tak. De twee instellingen gaan in de toekomst meer samenwerken. Ook mode-ontwerpster Pauline van Dongen heeft vandaag over aandacht niet te klagen. Zij laat de Turken kennismaken met haar jurk met zonnecellen, die een mo biele telefoon kunnen opladen. De belangstelling voor haar ont werp is groot. Mobieltjes schieten in de lucht om een foto van het lachende mo del te maken. Dat blijkt uit de MKB Marktmoni- tor van uitzendbureau Unique en TNO, de bekende organisatie voor toegepast onderzoek. Hierin zijn 1585 mkb-bedrijven (tot 500 me dewerkers) ondervraagd over de bedrijfseconomische ontwikkelin gen en het innovatief vermogen van hun bedrijf. Qua innovatie staat Zeeland aan kop in de monitor, wat opmerke lijk is omdat in andere onderzoe ken naar innovatiekracht Zeeland onderaan de ranglijst hangt. Zeeland zit in de middenmoot als het gaat om de ontwikkeling van de omzet. Ondernemers in Flevo land verwachten het vaakst eeen omzetstijging in 2014: 67 procent voorziet groei. Friezen zijn pessi mistisch. Bijna 20 procent ver wacht dat de omzet krimpt. Overrijssel is kampioen omzet groei in 2013, waar Drenthe de rijen moet sluiten. Het mkb in de provincie Utrecht scoort hoog als het gaat om te verwachten banen groei: 37 procent van de onderne mers denkt personeel aan te gaan nemen. RIJSWIJK - Arkefly ontvangt op 12 december zijn tweede Boeing 787 Dreamliner op Schiphol. De lucht vaartmaatschappij van reisorgani satie TUI Nederland voegde in mei de eerste Dreamliner aan de vloot toe en in maart 2015 wordt het derde toestel verwacht. Arke was de eerste Nederlandse luchtvaartmaatschappij die dit toestel in gebruik nam. Het toe stel met 307 stoelen is lichter, stil ler, zuiniger en comfortabeler dan de huidige generatie vliegtuigen. Nederlandse bazen relatief slecht betaald Nederlandse bedrijven zijn het zuinigst voor hun directeuren (CEO's) in vergelijking met vier andere Europese landen. Britse ondernemingen betalen duidelijk de hoogste salarissen. Daarna zitten de bestbetaalde CEO's in Duitsland, België en Frankrijk. Dat blijkt uit een on derzoek door Vlerick Business School in de Belgische plaats Gent bij 512 beursgenoteerde bedrijven. Volgens de onder zoekers heeft zich de afgelopen drie jaar in Europa een mati ging van de topsalarissen doorgezet die in 2007 is begonnen. Garanties leveren Staat winst van 1,3 miljard op Een garantiepot van 200 miljard euro die het kabinet in 2008 in stelde, heeft de Staat 1,3 miljard aan premies opgebracht. Met de af lossing door NIBC Bank van gega randeerde obligaties is de garantieregeling beëindigd. Die re geling werd op het dieptepunt van de kredietcrisis in 2008 door minister Wouter Bos van Financi ën ingesteld. Zij was bedoeld om de kapitaalmarkt beter te laten functioneren. Banken kregen staatsgaranties waarmee ze elkaar weer geld uit konden lenen. Zes instellingen deden een beroep op de regeling: ING, Fortis, SNS, NIBC, Leaseplan en Achmea. De economie van de eurozone groeit volgend jaar minder sterk dan gedacht, terwijl de inflatie lager blijft dan verwacht. Dat voorspelde de Europese Centrale Bank (ECB) gisteren. De ECB gaat nu uit van een econo mische groei van 1 procent in 2015, waar eerder nog werd gere kend op een plus van 1,6 procent. Voor 2016 wordt een vooruitgang met 1,3 procent ingetekend, in plaats van 1,4 procent zoals eerder voorspeld. De inflatie blijft vol gend jaar naar verwachting ste ken op 0,7 procent. ECB-president Mario Draghi zei dat de centrale bank bereid blijft extra maatregelen te nemen om de inflatie in de eurozone aan te jagen. Die noodzaak wordt 'begin volgend jaar' verder bekeken. Daarbij wordt scherp gelet op de gevolgen van de scherpe daling van de olieprijzen. Draghi benadrukte dat de ECB de afgelopen maanden al veel stap pen heeft gezet. De effecten daar van zijn volgens hem nog niet vol ledig in te schatten. Daarom is het volgens hem het beste die effec ten nu af te wachten. Verbieden genplant wordt gemakkelijker De lidstaten van de Europese Unie kunnen de teelt van gen- planten op hun grondgebied gemakkelijker gaan verbieden of beperken. Zij mogen dat voortaan wegens politieke of morele bezwaren, zelfs als het gewas op Europees niveau is goedgekeurd. Nu mag een ver bod alleen na wetenschappe lijk onderzoek dat aantoont dat de genetisch gemanipuleerde plant schadelijk is voor het mi lieu. De EU-landen en het Euro pees Parlement bereikten na ja ren deze doorbraak, die giste ren door de Europese Commis sie in Brussel is verwelkomd. VRIJDAG 5 DECEMBER 2014 Bezoekers van de Innovatie Beurs in Istanbul. Het aantal patenten is nu nog laag in Turkije, maar de uitgaven voor onderzoek groeien wel explosief. foto Agata Skowronek TUrkije wil innovatief zijn om economie aan te jagen door onze correspondent Jessica Maas In 2023 - wanneer de Turkse repu bliek honderd jaar bestaat - moet Turkije 300.000 onderzoekers heb ben. Op dit moment telt het land er nog 112.000. MIDDELBURG - Het Zeeuwse mid den- en kleinbedrijf vindt zichzelf bovengemiddeld vernieuwend. Van de mkb'ers in Zeeland zegt 55 pro cent innovatief bezig te zijn. Die groep antwoordt met een volmon dig ja op de stelling Onze organisa tie is vaak één van de eerste met nieuwe producten of diensten'. DEN HAAG FRANKFURT GENT BRUSSEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 15