Hulp voor vrijgelaten criminelen in gedrang 12 VERDIEPING EX-GEDETINEERDEN ^1 I mÊÊ& LEIDEN - De nazorg voor ex-gedeti neerden staat op de tocht. Door veranderende regelgeving is het aantal opvangplekken voor vrijge laten criminelen fors teruggelo pen. Dat zegt Rien Timmer, direc teur van Exodus Nederland. Exodus behoort tot de grootste op- vangorganisaties voor ex-gedeti neerden en gevangenen die in de laatste fase van hun straf zitten. Ze wonen in elf Exodushuizen, verspreid door het land en kun nen terecht bij 1.850 vrijwilligers die hulp en begeleiding bieden. „Gebrekkige opvang van ex-gede tineerden kost de samenleving uiteindelijk meer geld", stelt Tim mer. „Het stomste wat je kunt doen is iemand na zijn vrijlating isoleren en uitkotsen. Van ie mand die wordt uitgekotst, weet je vrijwel zeker dat hij opnieuw de fout in zal gaan." Exodus heeft 180 bedden beschik baar voor veroordeelde crimine len die de gevangenis mogen ver laten. Dat zijn er vijftig minder dan voorheen. „We hebben ge woon geen geld om iedereen op te vangen", zegt Timmer. Exodus krijgt jaarlijks 8 miljoen euro subsidie van het Rijk en ge meenten. Daarnaast komt een kleine 2 miljoen euro van dona teurs en fondsen. „Sinds 1 januari wordt onze zorg ingekocht als forensische zorg. Dat betekent dat iemand geeste lijk of lichamelijk niet in orde moet zijn, wil die persoon in aan merking komen voor opvang. Het lastige is: veel gevangenen manke ren niks, maar ze hebben wel be geleiding nodig om op het rechte pad te blijven." Sinds een paar jaar wil het Rijk dat gemeenten de nazorg voor ex-gedetineerden op zich nemen. Een zorgelijke ontwikkeling, vindt Timmer. „Gemeenten krij gen al ontzettend veel op hun bordje. Als ze moeten kiezen tus sen hulp voor een ex-gedetineer- de of een traplift voor een zorgbe hoevende inwoner, kiezen ze steeds vaker voor het laatste." te vf: ,;A Ex-overvaller Kamal uit Rotterdam is nu bijna een jaar vrij. Hij heeft moeite om een baan te vinden. foto Taco van der Eb/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 14