INTERVIEW Op zijn 20e verdwijnt Kamal achter de tralies. Nu is hij vrij, maar zo voelt hij zich niet. Door een strafblad, geldproble men en Vernederende politiecontroles' heeft hij moeite om op het rechte pad te blijven. „Wanneer houdt dit op?" 66 Twee bewakers hielden me in de gaten als ik onder de douche stond VERDIEPING 13 Duizend euro uitgeven tij dens een avondje stap pen? Heel normaal, in het luxeleventje van een overvaller. Onbeperkt geld, drank en vrouwen: Kamal (26) had het alle maal. „Bij mij was het zuipen, zuipen, zui pen. Eerst neem je een paar glaasjes en dat worden vanzelf flessen. Dan ben je aan het feesten in een club en heb je niet door dat je zoveel geld uitgeeft." Kamal begint op zijn 14e als vakkenvuller bij de C1000 in Den Haag. Hij klimt snel op tot assistent-fdiaalmanager. Iedereen is trots op hem als hij, amper 18 jaar, zijn ei gen supermarktvestiging mag runnen. Dan gaat het mis. Vrienden halen hem over om mee te doen aan een gewapende overval. Het doelwit is een waardetrans port. „Dan proefje het grote geld. Binnen een minuut verdiende ik wat ik normaal in een jaar zou verdienen. Daarna werd het een soort routine." Aan het overvallersbestaan van Kamal komt na een jaar abrupt een einde. Hij wordt opgepakt en veroordeeld tot vier jaar cel. Met hulp van Exodus, een stichting die zich inzet voor ex-gedetineerden, probeert hij zijn leven nu op de rails te krijgen. Maar dat gaat niet vanzelf. „Ik verdien een tweede kans, maar die wordt mij niet door iedereen gegund." Waarom werd je overvaller? „Het ging vanzelf. Op een dag had ik zoiets van: ik ga kijken hoe het is. Ik wilde die spanning voelen. Ik was goed in plannen, dus dat werd gelijk mijn taak. Ik werkte overdag in de supermarkt en 's avonds draaide ik mee in de beveiliging van een ca sino. Dat vonden mijn vrienden natuurlijk handig. Na die eerste overval op het waar detransport raakte ik verblind door geld. Ik had schijt aan alles. Ik heb nooit iemand neergeschoten. Ik dacht: als ze me nu pak ken en ik krijg twintig jaar cel, dan heb ik daar schijt aan. Ik gaf veel geld uit, te veel. Een observatieteam van de politie volgde mij de laatste twee maanden. Ze hadden een dossier gemaakt. Daarin stond dat ik in die maanden 36.000 euro had uitgegeven. Toen ik dat later zag, dacht ik: shit, wat veel." Heb je spijt? „Ja, natuurlijk. Ik had een stopteken nodig. Als ik was doorgegaan, had de politie mij zeker een keer doodgeschoten. Na mijn ar restatie zat ik drie maanden vast in beper kingen. Ik mocht niemand spreken, behal ve mijn advocaat. Die maanden waren lood zwaar. Ik snakte ernaar om mijn ouders te zien. Ik had mijn kop kaalgeschoren, om dat ik toch alleen was. Ze sleepten me van de ene naar de andere gevangenis om te voorkomen dat ik in contact zou komen met de jongens met wie ik had samenge werkt. Per dag mocht ik tien minuten douchen en twintig minuten luchten. Al tijd onder toezicht. Twee bewakers hielden me in de gaten als ik onder de douche stond. In die maanden besef je wat je hebt gedaan. Ik kwam erachter dat dit het alle maal niet waard was." Het laatste jaar van je straf kon je terecht in een Exodushuis in Rotterdam. Hoe was dat? „Het is een gewoon huis, niet zoals in de gevangenis. Na elf uur 's avonds moet je binnen zijn, maar niemand doet je deur op slot. Er is kamercontrole. Maar als je weg wil, kun je weg. Overdag gaf ik voorlich ting op scholen in Rotterdam. Ik wil niet dat die scholieren dezelfde fout maken als ik. Jongeren van 14 jaar kunnen vervelend doen in de klas, maar ze worden rustig als ze mij horen praten. Vaak willen ze weten hoe het leven in de gevangenis is. Is het een hotel, vragen ze dan. Ik leg uit dat dat niet zo is, omdat je in een hotel altijd naar buiten mag. Op mijn kamer stond een tele visie. Ik had altijd een hekel aan Goede Tij den Slechte Tijden, maar ik keek er elke avond naar. Alle vrouwenseries waar ik nooit naar keek, heb ik gezien. Ze moeten altijd lachen als ik dat vertel." Lukt het om een normale baan te vinden? „Dat is moeilijk. Toen ik net weer een ei gen huis had, kon ik meteen aan de slag bij een grote supermarktketen. Tijdens het sol licitatiegesprek wilden ze vooral weten hoe ik de omzet zou verhogen. Met mijn ant woorden waren ze blij, want ik mocht di rect beginnen. Ze vroegen niet of ik een strafblad had. Ik begon als assistent-filiaal- manager met een proeftijd van twee maan den. Na anderhalve maand was er een pro gramma op tv waarin ik kort voorbij kwam, toen ik nog in het Exodushuis woonde. Mijn baas zag dat en de volgende dag was ik ontslagen." Hoe voelde dat? „Oneerlijk. Ik heb anderhalve maand kei hard gewerkt. Elke week bracht ik de om zet naar de bank, soms 80.000 euro. Nooit heb ik iets gestolen. En dan hoefje opeens niet meer te komen. Als ik tijdens mijn sol licitatie had gezegd dat ik overvaller was ge weest, had ik die baan natuurlijk nooit ge kregen. Ik was boos. En ik maakte me ook zorgen, hoe moest ik de huur betalen? In een flits denk je: ik ga weer een overval ple gen." Is het lastig om rond te komen? „Ik moet 36.000 euro terugbetalen aan jus titie: elke maand 190 euro. Als ik een maand niet betaal, word ik meteen opge pakt. Soms zou ik de ene maand iets min der willen terugbetalen dan de andere maand, maar dat mag niet. Het is voor mij vrijwel onmogelijk om werk te krijgen. Als ik een Verklaring Omtrent Gedrag aan vraag voor een baan waarmee ik iets met geld zou moeten doen, heb ik een pro bleem. Ik vind het systeem nu te streng. Ik ben voor het eerst veroordeeld, waarom krijg ik geen tweede kans?" Wie helpt je om werk te vinden? „Het UWV stuurt mij naar open dagen van de marechaussee en de landmacht. Ik moet er naartoe, anders korten ze mijn uitke ring. Van tevoren heb ik gezegd dat ik daar niets te zoeken heb, want ik mag nooit meer een vuurwapen dragen. Maar ik had geen keuze. Complete onzin. Nu probeer ik zelf werk te vinden. Ik wil graag voor de gemeente Rotterdam aan de slag als jonge renwerker. Voorkomen dat straatjongeren in de criminaliteit belanden, dat is iets wat ik kan." Voel je je nu vrij? „Ik wil het beste van mijn leven maken. Maar bij de politie sta ik nog altijd als vuur wapengevaarlijk geregistreerd. Dat bete kent dat ze mijn auto aan de kant zetten als mijn kenteken wordt gescand. Soms ge beurt dat twee of drie keer per dag. Ik moet uitstappen en mijn auto wordt door zocht. Als mijn ouders in de auto zitten, moeten ze ook op straat wachten. Ik maak wel eens een grapje: dan zeg ik dat er een raketwerper in de kofferbak ligt. Toch is het niet grappig. Je wordt op straat voor schut gezet. Het is vernederend. Dan denk ik: what the fuck, wanneer houdt dit op? Mijn leven zou een stuk makkelijker wor den als de regels niet zo streng zijn en ik eenvoudiger aan nieuw werk kan komen. Als ik écht een tweede kans krijg." Veel mensen zullen zeggen dat je niet moet zeuren. Het is je eigen schuld. Had je maar geen mensen moeten overvallen. „Ja, dat is ook zo. Ik had dat niet moeten doen. Maar het helpt niet als iedereen dat blijft zeggen. In de gevangenis zag ik man nen die vrijkwamen en hun zak met kle ding bij de bewakers achterlieten. Die zei den: ik zie je over drie dagen. En ja hoor, binnen een paar dagen waren ze terug. Voor die mensen is de gevangenis hun tweede huis. Dat leven wil ik niet. Ik wil geen draaideurcrimineel worden." VRIJDAG 5 DECEMBER 2014 'De volgende dag was ik ontslagen' door Peter Winterman Kamal (26), ex-gevangene

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 13