Familiedrama domineesgezin schokt Engeland 10 BUITENLAND Vrijuit gaan van blanke agent die Afro-Amerikaanse arrestant wurgde verbijstert Verenigde Staten. Demonstranten liggen op de grond op Times Square in New York nadat een jury in die stad besloot om een agent niet te vervolgen, foto Anadolu Agency/HH NEW YORK - Niet alleen moet poli tieagent Daniel Pantaleo zijn poli- tiewapen worden afgepakt, hij moet ontslagen worden uit het New Yorkse politiekorps. En hij mag nooit meer terugkeren als agent op straat. Dat schrijft de krant New York Ti mes naar aanleiding van het jury- besluit om de agent die de 43-jari- ge Eric Garner deze zomer liet stikken met een wurggreep niet te vervolgen. „I can't breathe", (ik kan niet ade men), zegt Garner op de video die door omstanders werd ge maakt van de fatale arrestatie. De New York Police Department nam Pantaleo zijn wapen af, maar liet hem wel op de loonlijst staan. Ook zwart leven doet er toe, stond op de spandoeken van de honderden demonstranten die gis teren in New York en overal in Amerika de straat opgingen. In New York gingen ze op Times Square liggen en herhaalden Gar ners laatste woorden: 'I can't brea the'. Het protest was overwegend vreedzaam. In de VS laait de discussie over de verschillen tussen zwart en blank steeds verder op nu voor de twee de keer in twee weken tijd een blanke agent volgens een burger jury niet hoeft te worden ver volgd voor het doden van een on gewapende Afro-Amerikaanse burger. „De beslissing van de jury onderstreept de frustratie van veel Afro-Amerikanen die gelo ven dat het systeem in dit land zich tegen hen keert", zei Obama in een reactie op de uitspraak van de jury. De president voelde zich genoodzaakt direct te reageren op de uitspraak, iets dat niet gebrui kelijk is. Maar omdat hij zijn ge zicht niet in Ferguson liet zien vo rige week (te gevaarlijk, oordeelde de staf van het Witte Huis) moest de president dit keer wel iets zeg gen. In Ferguson gingen honder den mensen de straat op nadat de blanke agent Darren Wilson vori- In de Verenigde Staten laait de discussie over de verschillen tussen zwart en blank steeds verder op ge week te horen kreeg dat hij niet wordt vervolgd voor het doodschieten van de zwarte onge wapende tiener Michael Brown. Nadat Brown in augustus stierf was Ferguson in de staat Missouri het toneel van de hevigste rassen- rellen in jaren. Andere politici lieten gisteren dui delijker blijken dat ze de uit spraak van de jury afkeuren. „Wat een justitiële misvatting is het Andere politici lieten gisteren duidelijker blijken dat ze de uitspraak van de jury afkeuren om te stellen dat deze agent niet hoeft te worden vervolgd", zei de politicus Hakeem Jeffries uit New York. „Het maakt duidelijk dat niet alle burgers op een gelijke manier worden beschermd door onze wet." „De uitspraak van vandaag is er een die veel inwoners van onze stad helemaal niet onderschrij ven", zei burgemeester van New York Bill de Blasio. De Blasio zei niet dat hij wel achter de uit spraak staat, iets dat hem op kri tiek van de politie kwam te staan. Agenten zouden daardoor het ge voel hebben dat hij hen laat val len, liet een woordvoerder van de politievakbond weten. De Amerikaanse justitieminister Eric Holder heeft laten weten dat zijn ministerie een eigen onder zoek naar de dood van Garner start. De 43-jarige Garner, vader van zes kinderen, stond op 17 juli van dit jaar voor een winkel op Staten Island toen een groep politieagen ten op hem afkwam. Ze vroegen hem of hij losse sigaretten ver kocht, iets wat illegaal is in New York. Daarna is op de video te zien dat de agenten Garner op de grond werken. Agent Pantaleo neemt hem in een wurggreep, iets dat verboden is volgens de richtlijnen van de politie. Garner spreekt vervolgens negen keer achter elkaar zijn laatste woorden uit: „I can't breathe." door Lotte Martini FRECKLETON - Engeland is geschokt door een familiedrama in een domi neesgezin. Dominee Jim Percival uit het Noord-Engelse Freckleton, zijn vrouw en zijn dochter werden gearresteerd op verdenking van moord op een pasgeboren baby, het zoontje van dochter Ruth. Jim Percival (64), zijn echtgenote Susan (65) en hun dochter Ruth (28) werden begin deze week gear resteerd. Eerder hadden ze bij de politie gemeld dat Ruth bevallen was van een baby, een jongetje. Het kind zou dood ter wereld zijn gekomen. De politie kwam direct en vond het ontzielde lichaam van het kindje. Zijn moeder werd per am bulance naar het ziekenhuis in het nabijgelegen Blackpool ge bracht, waar haar gezondheid werd gecontroleerd. Daar bleek al les in orde te zijn, waarop ze uit het ziekenhuis werd ontslagen. Bij de politie ontstond echter de verdenking dat het kindje geen natuurlijke dood was gestorven. Een autopsie bracht geen duidelij ke doodsoorzaak aan het licht, maar agenten vonden door de te genstrijdige verklaringen die de drie aflegden de zaak zo verdacht dat ze het gezin arresteerden op verdenking van moord. In eerste instantie werden ook seksuele misdrijven opgevoerd als reden voor de arrestatie, maar de politie liet die later vallen. Inwoners van het dorpje Freckle ton, in het Engelse graafschap Lan cashire, reageerden vol ongeloof op de arrestatie van hun domi nee. Gisteren kwamen parochia nen bij elkaar om te bidden voor het overleden kindje en het domi- In eerste instantie werden ook seksuele misdrijven opgevoerd als reden voor de arrestatie neesgezin. Het bisdom van Black burn, waaronder de kerkgemeen schap valt, heeft de parochianen steun aangeboden. „We zijn in shock", zei een paro chiaan tegen het Britse persbu reau Press Association. „We zijn één grote familie en steunen onze dominee. Het is niet goed om voorbarige conclusies te trekken." Een dorpsgenoot voegde daar ech ter aan toe weinig contact te heb ben met het domineesgezin. „Ze leefden teruggetrokken en had den weinig omgang met de buurt. Ik wist niet eens dat hun dochter in verwachting was." Wat de dominee verdacht maakt, is het feit dat hij kort na de mel ding van de dood van de baby uit het dorp verdween. Hij liet een briefje achter waarin hij meldde welke liederen er gezongen moes ten worden bij zijn begrafenis en welke geschriften moesten wor den voorgelezen. Een paar dagen later dook hij weer op in het dorp, net op tijd voor de ceremo nie waarbij de kerstverlichting in het dorp wordt ontstoken. Het gezin bevindt zich momen teel in hechtenis en werd de afge lopen dagen ruim dertig uur on dervraagd. Rechercheurs doen in tussen intensief sporenonderzoek in en rond de woning van het ge zin en doen navraag bij dorpelin gen. door onze correspondent Maartje van Hoek Ook zwart leven doet ertoe, schreeuwt New York

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 12