44 Toen ik klein 8 BINNENLAND Zwarte sint in journaal Ook Australië ontkomt niet aan de zwarte- pietendiscussie. Dat zegt Maurits van der Vlugt, dé adviseur van de sint in Sydney. SYDNEY - Hij kreeg het vak van hulpsint met de paplepel ingego ten. Toch was het toeval dat hij zelf de mijter oppakte. Maurits van der Vlugt, de zoon van, woont in Sydney en is al zeven jaar 'adviseur van de sint'. Het is 36 graden, bepaald geen sin- terklaasweer. Maurits van der Vlugt is gekleed in een korte broek en een T-shirt. Wie hem spreekt, speurt onbewust naar te kenen van zijn vader, acteur Bram van der Vlugt die 25 jaar dé (raadgever van de) tv-sint was. Van zijn elfde tot zijn zestiende ging Maurits als Zwarte Piet met zijn vader mee op pad. Daar kwam een einde aan toen hij lan ger werd dan de goedheiligman zelf. Toen de Nederlandse school in Sydney bijna dertig jaar later om een adviseur van sint verle gen zat, klopten vrienden bij hem aan. Maurits moet lachen op de vraag of de sint in Australië op een kan goeroe aankomt. Er zijn opzette lijk geen Australische elementen verwerkt in het bezoek down un der. Op de Nederlandse school zit ten vooral kinderen van expats. Die keren vaak na maar een paar jaar terug naar Nederland. Om het verhaal overzichtelijk te hou den, komt de sint dan ook ge woon met het vliegtuig. Een tro- penkostuum heeft hij ook al niet. „Misschien iets om over na te den ken", zegt hij, terwijl de airco op volle toeren draait. Voor Maurits aan de klus begon, had hij eerst een paar skype- sessies met 'de oude meester'. Voor de eeuwige vergelijking is hij niet bang. „Hij is zo'n groot voorbeeld, daar neem ik graag iets van over." De twee overleggen elk jaar over de rol van Sinterklaas. Gevraagd naar een praktijkvoor beeld vertelt Maurits dat de sint, ook in Australië, voor alles een on deugende kindervriend is en ze ker geen opvoeder. Elk jaar zijn er ouders die de sint vragen hun kind eens aan te spreken op zijn eetgedrag. 'Als de sint nu eens te gen Jantje zegt dat hij zijn avond eten moet opeten'. „Daar doet Sin terklaas dus niet aan mee. Ouders was, hadden alle Pieten een roe, die zie je niet meer voeden hun kind zelf maar op." Vader en zoon Van der Vlugt spra ken elkaar ook na de laatste lande lijke intocht in Nederland, die in Gouda. „Gelukkig heb ik nooit een kogelvrij vest hoeven dra gen", verzuchtte de oude Van der Vlugt. De zoon noemt de arresta ties van tegenstanders van Zwar te Piet 'triest', maar ook een teken van de tijd. De racistische elemen ten in het sinterklaassprookje zijn volgens hem overduidelijk. „Als je daarop wordt gewezen, dan moet je kunnen erkennen dat het gevoe liger ligt dan je zelf denkt." Nederland moet niet bang zijn om het sprookje te herontdekken. Dat Piet nu eenmaal bij de tradi tie hoort, vindt hij geen argu ment. „Toen ik klein was, hadden alle Pieten een roe. Die zie je niet meer." Veranderingen zijn van al le tijden. Hoe het dan wel moet, is nog een raadsel. Andere kleu ren, andere kleding, alles ligt open. Dat Maurits over vijfjaar in Australië nog louter met Zwarte Pieten op bezoek komt, acht hij uitgesloten. „De geest is uit de fles." HILVERSUM - Zwarte Piet met mij ter op en tabberd aan. In de laat ste aflevering van het Sinterklaas journaal was gisteren een Piet te zien die volkomen gelijkwaardig was aan de sint De oude Opa Piet zat in het kinderprogramma op een wit paard. Hij reed aan het einde van het kinderprogramma samen weg met de traditionele Sinterklaas, die op een zwart paard zat. Omroep NTR speelde in het programma al eerder in op de discussie over Zwarte Piet Australische sint: erken dat Zwarte Piet gevoelig ligt Maurits van der Vlugt, 'zoon van', is hulpsint in Australië. Volgens hem moet Nederland niet bang zijn om het sinterklaassprookje te 'herontdekken'. Op de achtergrond: het Sydney Opera House. foto Judith Bogaardt door Robert Portier Maurits van der Vlugt, hulpsint in Australië

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10