44 Het is te bizar voor woorden om te zeggen dat alcohol niet schadelijk is. Dat is het wèl BINNENLAND 9 Nieuw onderzoek suggereert dat alcohol drinken toch niet schadelijk zou zijn voor puberhersenen. UTRECHT - Alcohol niet schadelijk voor pubers? Praat Nico van der Lely er niet van. „Wij zien hier de effecten. En dat zijn er verdomd veel", zegt de oprichter van de al coholpoli in het Reinier de Graaf- ziekenhuis in Delft. Drankgebruik heeft geen negatie ve invloed op het functioneren van puberhersenen, concludeert de Utrechtse onderzoekster Sarai Boelema. Ze promoveert morgen op haar onderzoek over het effect van alcoholgebruik op jongeren. En nog voor haar promotie zorgt dat voor ophef: want als alcohol toch niet zo schadelijk is als altijd werd gezegd, zijn al die regels die pubers van de drank af moeten houden dan voor niets geweest? Nee dus. „De conclusie dat jonge ren nu wel weer kunnen gaan drinken, gaat veel te ver", reageert Boelema zelf „Ik heb geen onder zoek gedaan naar het effect op lan gere termijn, ik weet niet of er in de hersenen echt iets verandert - want ik heb niet In de hersenen gekeken- en er zijn bovendien nog talloze andere redenen waar om jongeren niet moeten drin ken. Mijn onderzoek is geen vrij brief om kinderen te laten drin ken." Boelema heeft 2230 jongeren ge test toen die 11 en 19 waren: uit die tests bleek dat drankgebruik geen negatief effect had op de op drachten die de jongeren op haar verzoek moesten verrichten. Op vallend is dat dit de eerste keer is dat er langlopend onderzoek is ge daan naar het effect van drank. „De uitkomst was verrassend", zegt Boelema. „Want we begon nen eraan met het idee dat we al le bestaande kennis zouden beves tigen. Aan de andere kant was het eerdere onderzoek ook niet een duidig." De wetgeving versoepelen? „Ze ker niet", vindt Lex Lemmers van het Trimbos Instituut, dat altijd heeft gepleit voor het verbod op de verkoop van alcohol aan jonge ren. „Het is evident dat gebruik van alcohol nadelige gevolgen heeft. En vooral comazuipen is echt heel erg slecht." Stichting Stap is al jaren de motor achter de anti-alcohollobby. Direc- foto HH teur Wim van Dalen is niet blij met het Utrechtse onderzoek. „Ik hoor de eerste jongeren nu al zeg gen dat ze er best nog wel eentje kunnen nemen. Dat is een hele slechte ontwikkeling. Het groot ste gevaar blijft de aantrekkelijk heid van alcohol voor jongeren. En drank is niet alleen slecht voor de hersenen, maar bijvoorbeeld ook voor de organen." Dat blijkt op de poli in Delft, waar kinderarts Nico van der Lely wekelijks wordt geconfronteerd met drinkende jongeren. „Het is te bizar voor woorden om te zeg gen dat alcohol niet schadelijk is. Dat is het wél, blijkt uit de prak tijk, al zien wij hier natuurlijk het topje van de ijsberg. Eén op de vier kinderen die wij zien heeft secundair letsel. Die moeten ge hecht of in het gips als gevolg van drankgebruik. Pas hadden we nog een meisje dat was verkracht toen ze dronken was. Die was twaalf." Pubers kunnen simpelweg niet met drank omgaan, zegt Van der Lely. „Ik maak me ongerust. Waar om gaan kinderen comazuipen? Omdat ze hun grens niet meer kennen als ze er eenmaal aan be ginnen. Het is de bekende puber paradox: pubers weten dat drin ken niet goed voor ze is, maar ze doen het toch. En na zo'n avond is het geheugen een week kassie- wijlen. Kinderen doen het dan echt slechter op school. Dat geldt trouwens ook voor studenten: er is onderzoek waaruit blijkt dat studenten die drie maanden niet drinken het beduidend beter doen dan studenten die wel drin ken." Het onderzoek van Boelema is voor staatssecretaris van Volksge zondheid Martin van Rijn (PvdA) geen reden om aan zijn beleid te twijfelen. Tot 18 jaar geen druppel is het devies en dat blijft het. In de Tweede Kamer is eveneens weinig animo voor het wijzigen van de alcoholwetgeving naar aan leiding van Boelema's studie. De VVD - doorgaans toch tegen be tutteling - wil niet aan de regels tornen. Kamerlid Arno Rutte vindt het verlagen van de alcohol leeftijd dan ook geen optie: „We weten nog weinig van de langeter mijneffecten van alcoholgebruik op jonge leeftijd. Daarbij is er het risico op verslaving en comazui pen." powered by Ford EcoBoost I FORD FOCUS 2.000,- voordeel Vanaf 16.895,- FORD ECOSPORT 4.600,- voordeel Vanaf 19.995,- ford.nl Go Further DONDERDAG 4 DECEMBER 2014 Verrassing: alcohol niet slecht door Nadia Berkelder en Francine Wildenborg Nico van der Lely, kinderarts bij alcoholpoli Delft SMASHING SUPER DEALS Alle bedragen in euro's. Prijzen zijn incl. BTW/BPM, excl. kosten rijklaar maken en verwijderingsbijdrage, tenzij anders aangegeven. Wijzigingen voorbehouden. Zie voor kosten en verkoop voorwaarden ford.nl. Afgebeelde auto's kunnen afwijken van standaardspecificaties. Gemiddeld brandstofverbruik en C02-uitstoot: km/liter: 20,8-21,7; liter/100 km: 4,8-5,3; C02 g/km: 112-125.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 9