Eisen samenleving jagen zwakbegaafde de zorg in l binnen door griep m Goed slapen en weer fit opstaan BINNENLAND 7 €-150 feXouuC \J00f uaa) ouude. \aaxkJuCoJs molenaar DEN HAAG - Er is weinig eenvoudig werk meer voor ze, de samenle ving digitaliseert in hoog tempo en toch wordt van ze verwacht dat ze gewoon meedoen. Mensen met een verstandelijke beperking kun nen zich steeds moeilijker staande houden in onze ingewikkelde sa menleving en komen daarom mas saal in de zorg terecht. Tussen 2007 en 2011 is hun beroep op zorg jaarlijks met bijna zes pro cent gestegen. Van het totale bud get dat Nederland uitgeeft aan langdurige zorg, wordt intussen een kwart (7 miljard euro) uitge geven aan mensen met een ver standelijke beperking. Hun zorgkosten stijgen veel har der dan die voor verpleging en verzorging. Opmerkelijk, want ons land vergrijst in rap tempo maar er komen niet zo heel veel verstandelijk gehandicapten bij. Het ministerie van Volksgezond heid heeft daarom het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) ge vraagd te onderzoeken wat er aan de hand is. De stijging wordt vooral veroor zaakt door mensen met een lichte verstandelijke beperking (IQ la ger dan 70) en zwakbegaafden (IQtussen 70 en 85). Als zij zorg vragen, gaat het meestal om bege- -maar heel kort- je saldo toont als je in- of uitcheckt. Er komen steeds meer webwinkels die uit gaan van internetbankieren en de deurmat ligt voortdurend vol met 'keuzepost': welke energieleveran cier of zorgverzekeraar past beter? Het is om van in de war te raken, zeker als je niet eens het verschil tussen reclamepost en een brief ziet. Veel eenvoudig werk is naar ande re landen gegaan en wat in Neder land bleef, is dikwijls geautomati seerd. Ook in het onderwijs is de lat hoger komen te liggen. De ver standelijk beperkte kinderen zijn niet altijd gebaat bij de vlottere en minder gestructureerde ma nier van lesgeven. Maar volgens de experts worden er ook te makkelijk etiketjes ge plakt. Autisten hebben bijvoor beeld vaak een verstandelijke be perking. Maar dat etiket 'autisme' wordt volgens deskundigen ook gegeven door instellingen om 'de schoorsteen te laten roken'. Zon der label wordt de zorg niet ver goed. Ouders willen ook labels. „Mijn kind heeft een vlekje of is gewoon niet zo snugger als het neefje, dat komt er bij ouders niet in", stelt een expert. Naar schatting telt ons land 1,4 miljoen zwakbegaafden en 140.000 licht verstandelijk gehan dicapten. leiding, bijvoorbeeld bij het naar school gaan, hun huishouden re gelen of dagbesteding. Volgens het SCP, dat met tal van deskundigen sprak, speelt bij licht verstandelijk gehandicapten mee dat ze vaak een goed net werk missen om op terug te val len. De deskundigen spreken over 'sociale armoede'. Ernstig verstan delijk gehandicapten zijn door gaans beter omringd en verblij ven vaker in een instelling. Zelfs zoiets simpels als reizen met de bus is ingewikkeld gewor den, stellen de experts. Vroeger kon je op de strippenkaart zien hoeveel strippen er nog op zaten. Maar nu is er de ov-chipkaart die dood - soms met hele slachtpar tijen tot gevolg. In de reguliere pluimveehouderij branden veel boeren daarom de scherpe punt jes van de kippensnavels. Biologi sche boeren mogen dat niet. Volgens Remijnse valt het aantal gevechten in zijn stal mee. Met de juist 'afleiding' is volgens hem veel ellende te voorkomen. Als bezigheidstherapie heeft hij stro balen in de stal gezet en strooit hij extra graan en touwtjes rond. Als de kippen daarin pikken, la ten ze elkaar met rust. Biologische kippenboeren heb ben nog een probleem. Veel regu liere kippenboeren vinden het maar niks dat de biologische colle ga's dieren buiten laten lopen. Zij zien het liefst overkapping van al le buitenverblijven of zelfs een permanente ophokplicht. Want buitenkippen lopen meer risico om in contact te komen met be smette (poep van) wilde vogels. Een teleurstellende houding, vindt Remijnse. Hij wijst erop dat tot nu toe alleen bedrijven waar kippen nooit buiten komen be smet zijn met vogelgriep. Zelf heeft hij 4,5 hectare uitloop voor zijn 43.000 biokippen. „Dat valt niet te overkappen." Wel heeft hij er zevenhonderd wilgen geplant. Dat moet de kip- penwei minder aantrekkelijk ma ken voor wilde watervogels. Bel 0800 - 27 40 400 voor de gratis brochure of kijk op www.molenaar.nl Gratis uitgebreide brochure? 0 Ja stuur mij de gratis brochure over slapen Bel direct 0800-27 40 400 DONDERDAG 4 DECEMBER 2014 door Wilma de Cort Mensen met een verstandelijke be perking kunnen zich steeds moeilij ker staande houden, foto HH I ledereen kan Piet zijn, als je je maar in een pietenpak steekt, was de bood schap van de programmamakers, stills NTR x Het lichaam wordt niet gelijkmatig ondersteund en er ontstaan drukpunten op het lichaam. Wordt u wakker met rugpijn? Kunt u moeilijk een prettige lighouding vinden? Dan is de kans groot dat u en uw bed niet meer bij elkaar passen. Bij Molenaar kiest u voor de hoogste kwaliteit en de beste service. Wij adviseren u graag wat de beste oplossing voor u persoonlijk is. Nu tijdelijk 150,- euro voor uw oude matras.* De druk wordt gelijkmatig verdeeld. Er zijn geen drukpunten meer. Voordelen comfortmatras: Voor een gezonde nachtrust Optimale ondersteuning 7 zones pocketvering Traagschuim vormt naar uw contouren Vraag de adviseur naar de voorwaarden Naam Adres Mevr. Dhr. kef Ulell/ Postcode Plaats Telefoon E-mail wk49_M4_[ Zonder postzegel naar: Molenaar, Antw. nr. 506, 8070 VB Nunspeet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7