28 ZEELAND VAKKANJERS Talentvolle mbo'ers laten bij het Scalda College voor Techniek en Design in Vlissingen twee dagen zien wat ze kunnen. De allerbesten gaan naar de Worldskills, het wereldkampioenschap voor jonge vaklieden in Brazilië. De vakwedstrijden geven me een kick Van beeldscherm tot werkplaats: dat vind ik prachtig Het is woensdag morgen rumoe ring in de kanti ne van het Scal- da-gebouw. Maar daar trekken de deelnemers van de kwalificatiewedstrijden zich niets van aan: ze werken geconcentreerd aan hun op drachten. Want iedereen wil na tuurlijk dat ticket naar Sao Pau lo bemachtigen. De beste jonge vaklieden uit het land zijn naar Vlissingen ge komen. Ze blinken uit in me taal-, installatie-, elektro- of koudetechniek. Twee studenten zijn bezig met het ontwerpen en programmeren van een elek tronische installatie voor een fa briek. Patrick van der Aa (21) uit Drunen monteert met een gro te perstang verwarmings buizen. De stellage krijgt de vorm van een driekleurige vlag. „We zetten er straks nog rood, wit en blauwe stukken in. Dan ziet het er ook nog leuk uit", zegt 'expert' Henny Hoppen brouwer van Installatiebedrijf Rijsbergen. Hij heeft de op dracht bedacht en moet Patrick beoordelen. „Alles moet er strak en netjes uitzien en de maten Naam: Erik van Wijck Leeftijd: 17 Woonplaats: Biervliet Vak: CAD-tekenen „Een producttekening is eigen lijk nooit af, vind ik. Ik kan er naar blijven kijken. Het is ook be langrijk om goed uit te denken hoe nauwkeurig je de tekening moet maken. Je moet in de huid van degene op de werkplaats kruipen." Voor de zekerheid heeft hij een grote stapel lesboe ken meegenomen naar de wed strijden. „Ik heb er maar heel even in gekeken. Het meeste zit in mijn hoofd." Erik hoort bij de jongste deelne mers aan de vakkanjerwedstrij- den. Vorige maand werd hij der de Europese vakwedstrijden Eu- roskills in Lille. „Die wedstrijden geven me een kick", zegt hij. „Ik wil graag uit blinken in mijn vak en meer le ren." Hij heeft het CAD-tekenen zichzelf grotendeels aangeleerd. „Op school krijgen we alleen de basisprincipes. Door de vakkan- jerwedstrijden ben ik er echt goed in geworden. Ik help mijn klasgenoten nu tijdens de lessen. Ik heb bijvoorbeeld meer func ties van het programma leren kennen en ben veel sneller ge worden." De tweedejaars student werk tuigbouwkunde wil later graag op een tekenkamer van een be drijf werken. „Ik heb nu al een ei gen bedrijfje. Maar daar heb ik door de de wedstrijden weinig tijd voor." Wat er zo leuk is aan CAD-teke nen? „Ik vind het een uitdaging om voor elkaar te krijgen dat ie mand in de werkplaats met mijn tekening een product kan maken en dat het er netjes uitziet en al les klopt." Naam: Jan Sperling Leeftijd: 21 Woonplaats: Ouddorp Vak: CAD-tekenen Zo'n acht uur per week zat Jan de afgelopen maanden thuis te oefenen om handiger te worden met het programma voor CAD-tekeningen. Hij is niet tevreden over zijn eer ste opdrachten tijdens de kwalifi catiewedstrijden. „Ik kan beter. Ik heb een paar fouten gemaakt, omdat ik de opdrachten niet goed had gelezen. Daardoor heb ik tijd verloren. Misschien had ik toch iets meer moeten oefenen met het opmeten." Natuurlijk baalt Jan flink van zijn fouten in de wedstrijd. „Maar ik zeg tegen mezelf: 'schouders eronder en knallen'." Jan werd vierde tijdens de lande lijke finale van de Vakkanjerwed- strijden. „Ik vind het heel leuk om mee te doen aan wedstrij den. Je leert goed onder druk werken en om met stress om te gaan. Je krijgt meerdere trainin gen over het maken van product tekeningen en animatiefilmpjes. Dat soort dingen leer je niet op school. De begeleiders hebben zelf meegedaan aan de wedstrijd en weten alles. Het allermooiste zou natuurlijk zijn als ik naar de Worldskills in Brazilië mag, maar daar probeer ik nog maar niet aan te denken." De oud-student van mbo-school Scalda werkt nu bij RMA-Tech- niek in Arnemuiden. „Ik heb heel afwisselend werk. Ik doe veel in de machinebouw, maar ik ben ook met robots bezig. Het is heel divers. Dat is het leuke aan het vak. Je begint bij het ont werp op je beeldscherm en ein digt bij iets dat echt gemaakt wordt in de werkplaats. Dat vind ik prachtig." door Cornelleke Blok Vaktalent Jan Sperling uit Ouddorp: „Je leert goed onder druk werken." Erik van Wijck: „Ik heb maar heel even in mijn boeken gekeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 78