m 44 We willen jonge vaklieden bijbrengen dat ze gezien mogen worden ZEELAND 29 Ik wil laten zien wie de beste is en hoeken moeten kloppen. Ze moeten de opdracht van te vo ren goed uitdenken en alle spul len klaarleggen." Hoppenbrouwer kijkt goedkeu rend naar het werk van zijn pu pil. „Hij is een vakman. Pas gele den is hij nog tweede geworden bij het Nederlands kampioen schap. Hij is nog maar 21 en nu al projectleider bij grote werk zaamheden." Even verderop staat Bob Kramer (27) uit Heinkenszand. Hij be oordeelt Erik van Wijck en Jan Sperling, die tegen elkaar strij den op het onderdeel CAD-teke- nen. De jongens zijn bezig met een tekening van een machineonder deel: ze moeten alles binnen twee uur opmeten en in 3D na tekenen op de computer. Een lastige klus, weet Bob. „Het on derdeel is niet symmetrisch en er zitten veel kleine draadgaten in. Je moet dus heel veel opme ten." Daarna maken ze een pro ducttekening. „Daarop moeten alle maten staan, die nodig zijn om het onderdeel te reproduce ren." In de maanden voor de wed strijd heeft hij de jongens ver schillende trainingen gegeven. Kramer is oud-student van Scal- da en heeft al eens meegedaan aan de Worldskills. Nu is hij hbo-student autotechniek en heeft hij een eigen bedrijf. „Ik heb heel veel geleerd van de wedstrijden. Je oefent heel veel: zo kan je in korte tijd grote stap pen maken. Je wordt ook men taal getraind, waardoor je jezelf beter over iets heen kunt zetten als er wat tegenzit. Ik heb veel zelfvertrouwen gekregen. Daar om was de stap kleiner om een eigen bedrijf te beginnen." Vaktrots, daar draait het om tij dens de vakkanjerwedstrijden. „We willen jonge vaklieden bij brengen dat ze gezien mogen worden", zegt projectleider Jeroen Collignon van Techniek- Talent.nu. „We plaatsen ze op een podium en presenteren ze als helden aan het publiek. De ze jongeren hebben, als ze deel nemen aan de Worldskills, twee jaar lang trainingen ge volgd en meegedaan aan wed strijden. Dat geeft ze een kicks tart van hun carrière. Door wat ze in die tijd leren, lopen ze on geveer tien jaar voor op hun leeftijdsgenoten." Met het kampioenschap wil de organisatie jongeren enthou siast maken voor technische be roepen en ze behouden voor de technische sector. „Daarom be trekken we ook de vmbo'ers bij de wedstrijden. Zij mogen ko men kijken. We willen ze laten zien dat je in de techniek niet al tijd een blauw overall aan moet of in een vieze lawaaiige omge ving werkt. Alles wat je ziet en doet heeft met techniek te ma ken. Het is meer dan aan een brommer sleutelen. We hopen dat ze iets van de wedstrijd mee nemen in hun overwegingen als ze een richting kiezen. Dat is nodig, want techniek wordt nog te vaak niet als serieuze op tie overwogen." Naam: Vincent de Wolff Leeftijd: 20 Woonplaats: Vlissingen Vak: lassen „Ik heb punten verloren. Door dat de buitenlucht zich ver mengde met het lasmateriaal, ging het fout", zegt Vincent. „Het laswerk ziet er minder mooi uit dan ik zou willen. Ik denk zelfs dat de wedstrijd al voorbij is voor mij, want de be oordelaars zijn streng. Maar toch ga ik door. Want mijn tegenstan der kan natuurlijk ook fouten maken. Natuurlijk baal ik ervan, maar zoiets maakt de wedstrijd ook leuk. Je leert ervan en kan uitvinden hoe het komt dat je die fout maakt. Ik wil mezelf el ke keer weer verbeteren." Vincent is Nederlands kam pioen lassen. De oud-student van mbo-school Scalda werkt bij Heerema in Vlissingen. „Mijn baas zei altijd al dat ik een hele goed hand heb. Bij het lassen is het belangrijk dat je het appa raat goed stil kunt houden en goed kunt kijken. Mijn docente heeft me het laatste zetje gege ven om mee te doen aan de Vak kanjerwedstrijden. Ik vind las sen heel erg leuk. Je kunt stuk ken metaal aan elkaar zetten en een heel productieplatform bou wen. Ik vind het vooral leuk om aan die grote bouwwerken mee te werken. Het is mooi om mijn brood te verdienen met een be roep dat ik leuk vind en waar ik steeds beter in word." „Tijdens de vakwedstrijden leer je heel kritisch naar je eigen werk te kijken. Want elk puntje telt." Hij heeft er ook meer zelfver trouwen door gekregen. „Ik wil graag laten zien wie de beste is. Doordat je op veel plekken komt en veel laswerk ziet, weet je dat je goed bent. Als ik in de trein zit en naar het laswerk kijk, denk ik soms: 'wie heeft dat nou weer gedaan?'" Maar soms draaft hij door. „Bij de Europese vakwedstrijden, bij voorbeeld, ging ik ervan uit dat de opdracht fotolassen wel goed zou komen. En toen ging alles fout. Daarom heb ik op die op dracht nu extra goed mijn best gedaan." VAKKANJERWEDSTRIJDEN DONDERDAG 4 DECEMBER 2014 wordt held I Patrick van der Aa (21) uit Drunen doet mee aan het onderdeel sanitaire verwarming, foto's Lex de Meester Jeroen Collignon Bekijk de video op www.pzc.nl Vincent de Wolff: „Ik wil mezelf elke keer weer verbeteren." Vakkanjers zijn aanstormende ta lenten van roc's en bedrijven uit het hele land uit de metaal-, in stallatie-, elektro- en koudetech- niek. De beste deelnemers van de lan delijke wedstrijden kunnen zich plaatsen voor de EuroSkills (vori ge maand in Lille) en de World- Skills in Brazilië. Vorige week vond ook een kwali ficatiewedstrijd plaats in Arn hem. Daar plaatste Patrick van de Vreede (21) uit Krabbendijke, medewerker van Paree BV, zich voor de Worldskills. Hij kwam uit in de categorie telematica-in- fra. In Vlissingen nemen de Neder lands kampioenen het op tegen 'challengers'. De wedstrijden in Vlissingen vin den ook vandaag nog plaats. Aan het eind van de middag is be kend wie mee mag doen aan de Worldskills. Kijk voor meer informatie en live beelden van de wedstrijden op www.devakkanjers.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 77