Nederland op acht in lijst van schone landen Oppassen voor mug met gevaarlijk virus leidt tot verlies vertrouwen overheid' SIEBEL IN HET NIEUWS 5 BRUSSEL - Somalië en Noord-Korea zijn de meest corrupte landen ter wereld, Denemarken en Nieuw- Zeeland de 'schoonste'. In Neder land zijn steekpenningen en achter kamertjesdeals kennelijk zeldzaam, want we zijn nummer acht in de toptien van minst corrupte landen. Nederland staat pal achter alle Scandinavische landen, Zwitser land en Singapore maar vóór Luxemburg en Duitsland, blijkt uit het jaarlijkse onderzoek van Transparency International (TI), een internationale niet-gouver- mentele organisatie (ngo) met we reldwijd negentig afdelingen. Sinds 1995 brengt de organisatie jaarlijks een Global Corruption Report en een corruptie-index uit, gebaseerd op een puntentel ling van 0 (uiterst corrupt) tot 100 (helemaal clean). Van de 174 onderzochte landen haalt geen en kel land de volle 100 punten, en geen enkel nul. Somalië is met acht de slechtst bedeelde. TI onderzoekt de publieke sector en kijkt bijvoorbeeld naar gesjoe mel met schoolgelden of ambtena ren die zich voor een dienst laten betalen. Ook constateert de orga nisatie dat veel landen hun ogen sluiten voor multinationals in hun land die elders meedoen aan daar 'gangbare' praktijken. Niet alleen in 'verweggiestan' be staat corruptie, ook in de EU vin den onoorbare praktijken plaats. Die zijn volgens TI iets afgeno men ten opzichte van vorig jaar. „Dat is goed nieuws. Toch zijn de scores voor landen als Bulgarije, Roemenië, Griekenland en Italië TOP 10 MEEST CORRUPTE LANDEN nog steeds ver beneden de maat", vindt europarlementariër Dennis de Jong (SP). In de toptien van de meest corrupte EU-landen staat Roemenië bovenaan. De Jong vindt het jammer dat wel landen, maar niet instellingen zo als de Europese Commissie wor den onderzocht. „Dat blijft een zwart gat. Ook het anti-corruptie- rapport van de Commissie uit 2013 ging over iedereen behalve de Europese instellingen zelf." Volgende week presenteert hij een actieplan tegen corruptie, be stemd voor eurocommissarissen Frans Timmermans en Vera Jouro- va, verantwoordelijk voor Justitie. De Commissie-Juncker beloofde meer transparantie in Brussel. SP'er De Jong betreurt het dat instellingen zoals de Europese Commissie niet zijn onderzocht AMSTERDAM - Pas goed op voor muggen, waarschuwt de GGD mensen die naar het Caribisch ge bied, Midden- en Zuid-Amerika en eilanden in de Pacifische Oceaan gaan. Die gebieden kam pen met een uitbraak van de vi rusziekte Chikungunya. Het virus wordt door muggen verspreid. Op de Antillen hebben in oktober vier Nederlanders de ziekte opge lopen. Verschijnselen van de ziekte zijn plotselinge hoge koorts, hoofd pijn, huiduitslag en ernstige spier- en gewrichtspijn. Vaak zijn de symptomen onschuldig, maar de gewrichtspijnen kunnen ook maanden tot jaren aanhouden. Een medicijn of vaccin tegen de ziekte bestaat op dit moment nog niet. „De enige manier om de ziek te te voorkomen is contact met muggen vermijden." De GGD ad viseert reizigers dan ook bescher mende kleding te dragen en het antimuggenmiddel Deet te ge bruiken. mand voor een tweede keer de re gels overtreedt, wordt de boete an derhalf keer de hoogte van de uit kering. Veel mensen die de afgelopen twee jaar zijn beboet, blijken de boel niet willens en wetens te fles sen, constateert de ombudsman. Vaak is sprake van een vergissing of een misverstand. Zo had een werkloze vrouw 10 cent te weinig opgegeven, toen ze weer een baan had gevonden. Dat kwam haar duur te staan: het UWV was on vermurwbaar en ze moest de boe te van 150 euro gewoon betalen. Ook zijn sommige mensen door een sociale achterstand, medische of psychische problemen gewoon weg niet in staat om de juiste in formatie te geven. „Dat maakt ze nog geen fraudeurs", zegt de om budsman, die vindt dat de boetes vaak buitenproportioneel zijn in verhouding tot de administratie ve fouten die zijn gemaakt. De ombudsman heeft in een aan tal schrijnende gevallen gepro beerd om het UWV te bewegen de boetes te verlagen, maar ving bot. Het UWV verschuilt zich ach ter de wet, maar de ombudsman stelt dat de wet wel degelijk ruim te laat om sancties te matigen. De Fraudewet werd op 1 januari 2013 van kracht en is ingevoerd door het vorige kabinet, ondanks ernstige bedenkingen bij de Raad van State. De afgelopen twee jaar zijn al vele tientallen miljoenen euro's bij mensen met een uitke ring geïncasseerd. DONDERDAG 4 DECEMBER 2014 Rob Lowe liet zich gedeeltelijk kaal scheren voor de rol van Kim Jung-un in The Interview, foto Columbia Pictures door onze correspondent Petra Janbroers Van de 28 Van alle landen EU-lidstaten: in de wereld: 1. Roemenië 1. Somalië 2. Italië 2. Noord-Korea 3. Griekenland 3. Soedan 4. Bulgarije 4. Afghanistan 5. Kroatië 5. Zuid-Soedan 6. Slowakije 6. Irak 7. Tsjechië 7. Turkmenistan 8. Hongarije 8. Oezbekistan 9. Malta 9. Libië 10. Letland 10. Eritrea door Annemieke van Dongen Sacha Baron Cohen als Borat in Kazachstan. foto HH The Great Dictator (1940), geschreven en geregisseerd door hoofdrolspeler Charlie Chaplin, foto Warner Home Video 1+1 ALLES VOOR DE LIEFDE Juweliers *Geldt op meer dan 1000 geselecteerde artikelen. Bekijk de aanbiedingen en actievoorwaarden op www.siebeljuweliers.nl/aanbiedingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6