Privéleven Hoes weer aanleiding voor rel Riviercruises met korting! 66 Burgermoed moet je niet afraden. Soms is het goed om juist wél in te grijpen 66 We vinden het heel fijn als mensen foto's en filmpjes maken met hun mobieltje IN HET NIEUWS 3 474 474 524 hoofdwonden in het ziekenhuis. De daders ontkwamen. „Dit soort zinloos geweld zie je niet altijd aankomen", zegt De Jong. „Maar je kunt mensen wel leren wat ze moeten doen als ze getuige zijn van geweld." Dat doet de overheid nu nog te weinig, vindt ze. Daarom onder zoekt de SMV - onder voorzitter schap van mr. Pieter van Vollen hoven - wanneer je als omstan der wél kunt ingrijpen bij agres sie en wanneer je dat beter niet kunt doen. „Burgermoed kan heel veel leed en schade voorkomen of beperkt houden, maar je moet oog houden voor de gevaren", stelt De Jong. Volgens de SMV doen veel men sen die getuige zijn van agressie op straat nog altijd helemaal niets: ze weten niet wat ze moe ten doen of zijn bang om zelf slachtoffer te worden. Dat die angst terecht kan zijn, bleek afgelopen maand nog eens in Duitsland. De 23-jarige Tug^e Albayrak kwam twee meisjes te hulp die in een McDonald's lastig werden gevallen door jongens. Haar bemoeienis kwam haar duur te staan: ze kreeg een klap op haar hoofd, die haar uiteinde lijk fataal werd. De jonge vrouw groeide uit tot 'nationale held': duizenden mensen bezochten gis teren haar afscheidsdienst. „Helden zijn vaak zelf slachtof- Gisteravond werd twee uur lang achter gesloten deuren vergaderd door de fractievoorzitters en Hoes zelf. Aanleiding was een weblog van de 20-jarige Robbie Hasselt die, ondersteund met foto's van onder meer tekstconversaties tus sen hem en de burgemeester én screenshots van de werkagenda van Hoes, gewag deed van zijn er varingen met de burgemeester. De twee spraken af, maar volgens Hasselt gebeurde er verder niets. Dat opnieuw een deel van het pri véleven van Maastrichts burge meester op straat komt te liggen, was voor een deel van de fractie voorzitters aanleiding Hoes om uitleg te vragen. Die kwam er in een lang conclaaf. PvdA'er Frans Bastiaens, vicevoorzitter van de gemeenteraad, kwam daarna met een korte verklaring. Hij noemde het 'pijnlijk dat een privésituatie publiek is geworden'. „Of en hoe dat met de fracties besproken gaat worden, is aan ons." Meer wilde Bastiaens niet kwijt. Ook Hoes zelf wilde niet reageren. Gelet op de afspraken die een jaar geleden zijn gemaakt tussen Hoes en de fractievoorzitters is echter duidelijk dat de burgemeesterscar rière van de Brabander aan een zij den draadje hangt. Na 'Onnogate' in december 2013 gaven de fractie voorzitters Hoes een laatste kans. Daarvoor mocht er niets meer bo ven tafel komen dat het 'burge meestersambt of de stad op eni gerlei wijze in diskrediet zou kun nen brengen', zo was destijds de verklaring die werd afgegeven na ruim zes uur vergaderen. Er mocht niets meer boven tafel komen dat de stad of het burgemeestersambt in diskrediet kon brengen FATAAL INGRIJPEN fers", zegt ook Joop Kemperman, woordvoerder van de Nationale Politie. „Wij hebben daarom lie ver niet dat mensen zichzelf of an deren in gevaar brengen." De politie roept mensen op die ge tuige zijn van agressie of geweld op straat altijd éérst het alarm nummer 112 te bellen. „Verder vin den we het heel fijn als mensen met hun mobieltje een foto of filmpje maken van daders. Dat be wijsmateriaal kunnen we heel goed gebruiken." Kemperman raadt af om zélf achter daders aan te gaan. „We hebben liever dat omstanders bij een slachtoffer blij ven tot er professionele hulp is." Bij die adviezen plaatst de SMV vraagtekens. „Burgermoed moet je niet afraden", zegt SMV-direc- teur De Jong. „Soms is het goed om juist wél in te grijpen." Riviercruises Per MS Prinses Juliana 8 dagen al v.a. I DONDERDAG 4 DECEMBER 2014 Ingrid de Jong, Stichting Maatschappij en Veiligheid Joop Kemperman, Nationale Politie door Stefan Gybels Maastricht - Het lot van burge meester Onno Hoes ligt opnieuw in handen van de Maastrichtse ge meenteraad. Die bepaalt of een nieuwe 'privéaffaire' gevolgen gaat hebben. Bloemen in het Zwolse winkelcen trum Aa-landen waar dinsdag een muzikant doodgestoken werd en een supermarktklant die de dader probeerde te stoppen, zwaarge wond raakte, foto Frans Paalman Al sinds jaar en dag worden omstanders slachtoffer van zin loos geweld nadat ze ingrijpen bij geweld op straat of anderen te hulp schieten. De 26-jarige Joes Kloppenburg was een van de eerste Nederlan ders die postuum bekend werden als slachtoffer van zinloos geweld. In 1996 zag hij in Amsterdam hoe een zwer ver in een steegje in el kaar werd ge schopt door een stel dron ken mannen. 'Kappen nou!', riep Kloppenburg tegen de mannen. Daarop keerde de agressie zich tegen hem. Hij werd in elkaar getrapt en overleed enkele uren later in het zieken huis. Zijn dood bracht veel maatschap pelijke onrust teweeg. Die onrust leidde onder meer tot de oprich ting van een landelijke stichting te gen zinloos geweld. Ook werden stille tochten georganiseerd. Het lieveheersbeestje groeide uit tot het symbool voor de actie te gen zinloos geweld. Reserveer nu het populairste riviercruiseschip van Nederland, de Prinses Juliana, met vroegboekkorting tot wel 50 per boeking! Antwerpen, Gent Zeeland Van Arnhem naar Antwerpen, Gent, Terneu- zen, Middelburg, Veere en Willemstad. Busexcursie naar Brugge mogelijk Rondvaart door Middelburg mogelijk Vertrek: 9 mei en 8aug. Zie: Kras.nl/91106 Rond het IJsselmeer Texel Van Arnhem naar o.a. Kampen, Sneek, Harlingen, Texel, Enkhuizen en Volendam. Vertrek en aankomst Arnhem Busexcursie Texel mogelijk Vertrek: mei t/m aug. Zie: Kras.nl/91107 Rijn, Loreley en Rüdesheim Van Arnhem naar o.a. Düsseldorf, Bonn, Boppard, Rüdesheim, Koblenz en Andernach. Inclusief busreis Andernach-Nederland Busexcursie Ahrdal Maria Laach mogelijk Vertrek: 13 juni en 29 aug. Zie: Kras.nl/91105 I 8 dagen v.a. 8 dagen v.a. 8 dagen v.a.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 66