Historisch Museum bedankt 'vrienden' met expositie Bloedingsziekte, zwam en motten Lege woning beklad in doen kastanjes Yerseke de das om Molukse wijk Souburg 26 BEVELANDEN en THOLEN Drietal kan niet langer door een deur met fractievoorzitter Carel Bruring van Goese partij. GOES - De drie steunfractieleden van GroenLinks in Goes willen niet langer samenwerken met frac tievoorzitter Carel Bruring. Zij hebben zich teruggetrokken, maakte het bestuur gisteren offici eel bekend. Geluiden dat het rom melde binnen de partij deden al langer de ronde. De steunfractie bestond uit Lou Brondgeest, Ed Vader en Nel Bou- terse. Die laatste was bij de ge meenteraadsverkiezingen in maart met voorkeursstemmen ge kozen, maar besloot uiteindelijk haar zetel af te staan aan zittend raadslid Carel Bruring. Door 'communicatiestoringen' is een positieve samenwerking niet langer mogelijk gebleken, aldus het bestuur en Bruring. Na intern overleg tussen de (steun)fractiele- den onderling, dat niet tot het ge wenste resultaat leidde, heeft het bestuur van de regionale afdeling GroenLinks De Bevelanden een aantal indringende gesprekken ge voerd met alle betrokkenen, met als doel de samenwerking voort te zetten. In deze gesprekken zijn oplossingsrichtingen gevraagd en aangeboden, waarbij bijvoorbeeld mediation een optie was. Volgens het bestuur zag fractievoorzitter Bruring steeds mogelijkheden en was hij bereid tot voortzetting van de samenwerking. De leden van de steunfractie dachten daar volgens het bestuur anders over. „Wij wilden ook niet stoppen", reageert Nel Bouterse op het bui ten medeweten van de ex-steun- fractieleden verstuurde persbe richt. „Wij krijgen nu de zwarte piet toegespeeld, maar je kunt je afvragen waarom wij dan alle maal opstappen." Bouterse wil verder niet al te veel over de situa tie zeggen. „Ik heb geen behoefte om mensen onderuit te halen, maar het stapelt zich op." Ook achteraf heeft ze geen spijt dat ze haar zetel niet heeft ingenomen. „Dat was toen een weloverwogen keus." Volgens voorzitter Jurjan van Gin- kel van het bestuur van Groen Links De Bevelanden hadden de communicatiestoringen niets te maken met politiek-inhoudelijke kwesties. „Dat is alles wat ik daar over kan zeggen." Zowel het bestuur als fractievoor zitter Bruring zegt de gang van za ken en het vertrek van de steun fractieleden 'ten zeerste te betreu ren'. Voorlopig gaat Bruring al leen verder, zegt Van Ginkel. „Aangezien in Goes meerdere commissievergaderingen tegelij kertijd plaatsvinden, zal het lasti ger worden om het Groen- Links-standpunt breed uit te dra gen. We moeten per keer bekij ken bij welke vergaderingen we aanwezig moeten zijn." Volgens Van Ginkel kan er op 'middellan ge termijn' wel weer een steun fractie worden gevormd. „Namen hebben we nog niet. Het zou ook zonder kunnen, maar het is een tweede of dat wenselijk is." Het gaat om zo'n vijftig werken uit particulier bezit die nog nooit in het openbaar tentoongesteld zijn, vandaar de titel Van tuus. Die particulieren zijn 'vrienden' van het museum; mensen die de afgelopen jaren financiële onder steuning hebben geboden. „Deze expositie is een bedankje richting hen", zegt directeur Hans Oomen. De Vrienden heb ben bijvoorbeeld 12.000 euro ge schonken voor een educatieruim te, waardoor het museum nu veel meer leerlingen over de vloer krijgt. Afgelopen voorjaar is on der de vrienden een oproep ver spreid met de vraag wie er schil derijen heeft met een Zeeuws on derwerp of gemaakt door een Zeeuwse schilder. De respons was boven verwachting, zegt Oomen. „We waren al blij ge weest met 20,25 werken, maar we kregen er meer dan vijftig aange boden. We hadden eigenlijk te veel." De schilderijen laten ver schillende tijdsbeelden zien, het oudste komt uit 1900, het jongste dateert van vorig jaar. Oomen: „Het is Koen's (van Rooijen, de conservator, red.) verdienste dat er toch een soort eenheid in de ex positie zit." Er zijn onder meer werken te zien van schilders als J. H. Koekkoek, Ferdinand Hart Nib- brig, Rudof Hagenaar, Jan Toorop, Antoine Mes, Vaarzon Morel, Ilo- na Smit en Jorien Brugmans. „Er zitten een aantal bijzondere en kostbare werken bij, daarom hou den we de eigenaren geheim", zegt Oomen. Van Rooijen heeft als extra verdieping bij de exposi tie een presentatie vanuit histo risch perspectief in elkaar gezet. Twee eigenaren hebben al aange geven dat het museum hun schil derij na de expositie mag houden. Oomen: „Een leuk neveneffect waar we zeer blij mee zijn." Volgens de directeur gaat het in zijn algemeenheid goed met het museum. „We zitten standaard rond de 20.000 bezoekers. Wel hebben we weer een enorme kor ting voor de kiezen gehad, waar door we geen plusje draaien en moeten interen op onze opge bouwde reserves." Ook een brand bij een onderneming in een be drijfsverzamelgebouw aan de Co- lumbusweg, waar een depot van het museum is gevestigd, heeft volgens Oomen al meer dan 25.000 euro gekost. De schade is om onduidelijke reden nog altijd niet afgehandeld. Wethouder Jaap Sinke noemt het 'erg jammer' dat de beeldbepalen de bomen worden gekapt. „Om dat deze zaak zo gevoelig ligt, heb ben we een onafhankelijk bureau een tweede onderzoek laten ver richten. Die bevestigt de conclu sies van de eerste deskundige: de bomen lijden onder de kastanje- bloedingsziekte, honingzwam en de kastanjemineermot." De kastanjes zouden volgens des kundigen twee of vijfjaar kunnen blijven staan, maar het risico dat tijdens een storm één van de bo men bezwijkt, is reëel. Sinke wil dit gevaar voorkomen. Naar verwachting dient de kerk, eigenaar van de bomen, binnen kort een kapvergunning in. De ge meente zorgt ervoor dat de kas tanjes worden gerooid en op ter mijn worden vervangen door an dere bomen. Sinke: „In de jaren zeventig is ooit afgesproken dat de gemeente verantwoordelijk is voor het onderhoud." Het rooien gaat in twee fases. Met groot materieel worden eerst de bomen zelf gekapt. Daarna wordt het wortelgestel verwijderd. Dit is een vak apart, omdat rekening moet worden gehouden met ar cheologische vondsten. Ook moet de grond weer gezond worden ge maakt, zodat nieuwe aanplant een goede kans maakt. Het verplanten van lindes die nu nog in de kerktuin aan de kant van de Dreef staan is in elk geval geen optie. Zoiets is volgens Sin ke erg duur en risicovol. De woning stond leeg, maar is toe gewezen aan Molukse huurders. De bekladding is een reactie op de komst van een gezin zonder Molukse familiebanden in de wijk. Zij kregen van L'Escaut een woning toegewezen in de Prins Hendrikstraat waar het Wijkcomi- té van de Molukse wijk aanvanke lijk geen gegadigde voor had. La ter was er een kandidaathuurder van Indische komaf, maar toen was de woning al toegewezen. De bekladding zorgde voor ophef in de wijk. Bewoonster Diana de Ruijsscher: „Dit is heel vervelend voor de wijk. Wij hebben begrip voor de gevoelens, als je naar de historie van de Molukkers kijkt." Volgens Mona Matitaputti van het Wijkcomité is het soms lastig om Molukse huurders te vinden voor de één- en tweekamerwonin gen. Die kosten 600 euro per maand. Jongeren vinden dat duur voor een 50 jaar oud klein huis. GroenLinks stapt op Steunfractie door Luc Oggel 3 steunfractieleden van GroenLinks Goes, Ed Vader, Lou Brondgeest en Nel Bouterse, zien geen mogelijkhe den om nog langer samen te werken met fractievoorzitter Carel Bruring. Museumdirecteur Hans Oomen in de Zwarte Zusterzaal, waar een deel van de schilderijen uit particulier bezit zijn tentoongesteld, foto Marcelle Davidse door Luc Oggel GOES - Het trappenhuis en de Zwar te Zusterzaal in Historisch Mu seum De Bevelanden in Goes bie den tot en met 29 maart ruimte aan een bijzondere expositie: Van tuus - Zeeuwse schilderië. Expositie Van tuus, tot en met 29 maart 2015 te zien tijdens de ope ningstijden van het museum. www.hmdb.nl door Joeri Wisse YERSEKE - Het is definitief einde verhaal voor de eeuwenoude kas tanjes op het Kerkplein in Yerseke. Ook uit een tweede rapport blijkt dat de bomen ziek zijn en dat niets doen onveilig is. De gemeente Rei- merswaal en het bestuur van de Hervormde kerk hebben besloten de bomen deze winter te rooien. OOST-SOUBURG - Onbekenden heb ben een woning aan de Prins Hen drikstraat in Oost-Souburg met verf beklad. Op de gevel van het huis in de Molukse wijk stond 'Geen Belanda's meed en 'Maluku', de landsnaam van de Molukken. Woningbouwcorporatie L'Escaut heeft de bekladding verwijderd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5