'Geen stille tocht voor Gideon Verhelst' Doopsgezinde kerk vol voor jubileumviering Ondernemers zien niets in extra Hulst wil alliantie met koopavonden in centrum Terneuzen Stekene tegen stal 24 ZEEUWS-VLAANDEREN HET KLEINE ZUSJE 66 Voor winkeliers niet leuk als stad vanwege schiet partij voorpaginanieuws is Operators, tunnelwachters, calamiteiten coördinatoren en andere medewerkers van de Westerscheldetunnel 'bijgeschoold' 1 Die kwam in de nacht van zater dag op zondag in de Brouwerij straat om het leven bij een schiet partij. Lonink kreeg meerdere 'goedbedoelde verzoeken' om een stille tocht te houden. De ouders van Verhelst stellen dat echter niet op prijs. „De familie wil vre de en rust. Ze willen geen gedoe", laat Lonink namens de familie we ten. Wel wordt in overleg met na bestaanden gezocht naar een an dere manier om Verhelst te geden ken. „Het is goed dat nabestaan den een eerbetoon uiten, maar een stille tocht doet geen goed aan de rust in de samenleving. Ge zien de achtergrond van het inci dent is het niet goed om zo'n tocht te houden. Dit soort initia tieven trekt ook altijd mensen aan die je er op dat moment lie ver niet bij wilt hebben. Dat is ook al gebleken bij eerdere stille tochten in Nederland." De 27-jarige Terneuzenaar, die vlak na de schietpartij in de Walstraat als verdachte werd aan gehouden, is gisteren voorgeleid aan de rechter-commissaris in Middelburg. Die bepaalde dat hij twee weken langer in hechtenis blijft. In de nacht van dinsdag op woensdag hield de politie in Am sterdam een tweede verdachte aan: een 25-jarige Terneuzenaar. De twee verdachten en Verhelst zijn bekenden van elkaar. De poli tie kan in dit stadium van het on derzoek niet verder op de zaak in gaan. Eerder nog ging de politie er vanuit dat er niet meer mensen bij het schietincident betrokken waren. De politie bevestigde eer der dat Verhelst een bekende van haar was. Zo werd hij in 2011 tot twaalf maanden cel (vijf voor waardelijk) veroordeeld voor drugsgerelateerde zaken. Lonink hoopt vandaag in overleg met po litie en justitie meer te horen over de aanleiding voor de schiet partij. Aan de hand daarvan be sluit hij delen van Terneuzen wel of niet als veiligheidsrisicogebied aan te wijzen. Dat biedt de politie de mogelijkheid om preventief te fouilleren. In 2012 voerde Lonink deze maatregel ook al in na een aantal schietpartijen in de stad. Die waren het gevolg van rivali teit tussen een paar groepen inwo ners. Het is nog onduidelijk of de schietpartij van afgelopen week end daar ook verband mee houdt. Verhelst wordt vrijdag begraven. De dominee nodigt belangstellen den uit om een week later (14 de cember) of tijdens kerstvieringen het bedehuis aan de Aardenburg- se Weststraat binnen te stappen. Ook in die diensten ontpopt de Doopsgezinde Gemeente zich als kerk van vrijdenkers, die open staat voor 'samenwerking met an- sluiskil - De tunnelbouwers leg gen de laatste hand aan de af bouw van de Sluiskiltunnel en ook de aankleding van de toelei- dende wegen bevindt zich in een eindstadium. In de tunnel zelf en in de bedieningsgebouwen zijn tientallen monteurs al weken be zig met het installeren van alle ap paratuur. De installateurs hebben het gemakshalve over de VTTI, of wel de verkeers- en tunneltechni- sche installaties. In totaal gaat het om een vijftigtal systemen, die voor een belangrijk deel overeen komen met die van de Wester scheldetunnel. „Want", zegt Wim den Breejen van het bouwconsor- tium Combinatie Bam-TBI (CBT), „de Sluiskiltunnel is het zusje van de Westerscheldetun nel. Ze hebben, zoals dat tegen woordig heet, hetzelfde DNA. Er zijn wel verschillen, want de Wes terscheldetunnel is alweer twaalf jaar oud en sindsdien heeft de techniek natuurlijk niet stilge staan. Analoge systemen zijn nu digitaal bijvoorbeeld. In de Sluis kiltunnel zijn ook beweegbare ca mera's geïnstalleerd en het venti latiesysteem is ook geavanceer der." Gebruikers zullen de Sluis kiltunnel straks als 'lichter' erva ren dankzij de lichte wandplaatbe kleding. De wanden van de 'gro te' tunnel hebben een donkere brandwerende bekleding. Over drie jaar worden overigens ook de systemen van de Westerschelde tunnel gemoderniseerd. Het beheer komt straks in han den van de NV Westerscheldetun nel en dat betekent dat de opera tors, de tunnelwachten, de calami teitencoördinatoren en andere me dewerkers moeten worden bijge schoold. Daarmee is inmiddels be gonnen. Den Breejen en zijn colle ga Danielle van den Hout (CBT) tv vertellen de tientallen 'cursisten' over de systemen in de Sluiskil tunnel, leiden ze rond op de bouwplaats en delen ze op in groepjes, die onder meer de ver schillen tussen tunnels in kaart brengen. Ook de hulpdiensten worden de komende maanden 'bijgepraat'. Den Breejen: „Die zijn overigens al vanaf het prille begin nauw be trokken bij het hele project via de werkgroep Tunnelveiligheid en da ta biedt veel voordelen. Bij andere tunnels leidde gebrek aan die be trokkenheid vaak tot problemen, hier niet." De aanvullende oplei ding van de tunnelmedewerkers, de uitgebreide tests van de appara tuur en de oefeningen van onder meer de hulpdiensten nemen vol gend jaar al bij al nog maanden in beslag. Den Breejen: „Dat loopt nog door tot de tunnel opengaat." deren voor meer aandacht en lief de in de wereld', betoogt Vermet. „Het klinkt een beetje soft, maar het gaat uiteindelijk natuurlijk wel om liefde en aandacht." Zondag staat de Doopsgezinde Ge meente Aardenburg zelf in de aan dacht, omdat ze haar vierhonderd ste verjaardag viert. De Sluise (cul tuurwethouder Albert de Bruijn ontvangt het eerste exemplaar van het boek Dopers leven tijdens de dienst. Bezoekers kunnen ook de expositie in de hal van de kerk bezoeken. De tentoonstelling over vier eeuwen Doopsgezinde Ge meente is tot juni nog te zien, el ke eerste donderdag van de maand van 14.00 tot 16.00 uur. Voorzitter Martijn van Battum van Bizzy Stad Terneuzen heeft de afgelopen dagen veel onderne mers in de binnenstad gesproken. Maar geen winkelier die voorstel de een extra koopavond te hou den. „De Intertoys is zondag de hele dag dicht gebleven, omdat ze 's morgens niet bevoorraad kon den worden en niet bekend was hoe lang ze niet naar binnen mochten. Maar maandag om ne gen uur stonden de klanten al weer te dringen om binnen te ko men", hoorde Van Battum. Zaken die zondag pas tegen drie uur open gingen, hebben daarna nog goed gedraaid. „Omzetder ving is moeilijk aan te tonen. En je kunt de gemeente er ook moei lijk verantwoordelijk voor hou den. Dus gaat ieder gewoon weer hard aan het werk." De opvang van winkelpersoneel en de afzettingen van de binnen stad evalueert Bizzy Stad Terneu zen binnenkort met de gemeente. Van Battum is overigens heel te vreden over de daadkracht van de gemeente zondag. „Aan invalswe gen naar de stad toe werden men sen al geïnformeerd. Ze kregen een kaartje mee met informatie over parkeerplaatsen. Klasse." De stal moet plaats bieden aan 19.000 kippen. Hulst, omwonen den, Het Zeeuwse Landschap en natuurvereniging De Steltkluut zijn tegen het plan. De stal komt naast waterwingebied De Wilde- landen en dat is gevoelig voor ver zuring. Stekene zag de komst van de kippenfarm eerder ook niet zit ten en keurde een bouw- en mi lieuvergunning af. De provincie Oost-Vlaanderen legde die beslis sing terzijde en gaf alsnog de be nodigde vergunning. Hulst stapt naar de Raad van Sta te en hoopt dat Stekene haar ver gezelt. Jan van Remoortel, raads lid in Stekene, vroeg zich dinsdag tijdens de raadscommissie ruimte af waarom Hulst niet had afge dwongen dat de omgeving natuur gebied werd. „De komst van de kippenstal zou dan bemoeilijkt worden." Wethouder Diana van Damme: „De provincie wil daar niet aan meewerken." door Raymond de Frel TERNEUZEN - Burgemeester Jan Lo- nink van Terneuzen geeft geen toe stemming voor een stille tocht ter nagedachtenis aan de 23-jarige Ter- neuzenaar Gideon Verhelst. door René Hoonhorst aardenburc - De kerk van de Doopsgezinde Gemeente zit zon dag afgeladen vol bij de jubileum viering. Dominee Marijn Vermet laat woensdag weten dat het kerk je 'helaas te klein is om spontane bezoekers erbij te kunnen hebben'. Het DNA van twee tunnels door Wout Bareman I Cursusleiders Wim den Breejen en Daniëlle van den Hout met Hans Lens. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Ondernemersvereni ging Bizzy Stad Terneuzen ziet niets in het houden van extra koop avonden om eventueel verlies aan omzet door de schietpartij afgelo pen koopzondag te compenseren. De hoogte van een omzetderving is moeilijk te meten en koopavon den zijn minder in trek. Martijn van Battum, Bizzy Stad heikant - De gemeente Hulst gaat op 12 december in conclaaf met burgemeester Stany de Rechter van buurtgemeente Stekene. Hulst wil alles uit de kast halen om de enorme kippenstal in de Lekestraat net over de grens bij Heikant van de baan te krijgen. Het hoopt in Stekene op een medestander.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 56