'Staken kan helpen' 44 Je kunt minimaal 40% besparen door de combinatie van besparen en zelf energie opwekken Algemene oproep 22 ZEEUWS-VLAANDEREN Als sportvereniging kun je flink wat geld besparen en nog op een duurzame manier ook! 0M Uw mening In België werd de afgelopen maandagen gestaakt. Ook vol gende week wordt er weer re gionaal gestaakt. En dan volgt er nog een nationale staking. Een protest tegen de aangekondigde forse bezuinigingen. België is op de stakingsdagen danig ontwricht. Ook de Zeeuws- Vlaming die regel matig in Vlaanderen komt, heeft er hinder van. Wegen worden ver sperd en het openbaar vervoer functioneert nauwelijks. Zijn de re geringsmaatregelen echt te zwaar en leveren deze stakingen iets op? Jan van Puyvelde uit De Klinge meent dat de maatregelen veel te zwaar zijn om in één keer door te voeren. „In België zit nu een volledig rechtse regering die al leen de bedrijven bevoordeelt en de burgers zwaarder belast. Ik be grijp goed waarom de mensen sta ken. Arbeiders in de dokken kun nen dat werk niet volhouden tot hun 67e. De regering moet langza- 'De Belgische regering bevoordeelt de bedrijven en belast vooral de burger* mer hervormen. In Nederland heb ben ze dat geleidelijk gedaan en de lasten beter verdeeld. Het was na tuurlijk goed dat tijdens de sta kingsdagen de levensreddende handelingen in ziekenhuizen ge woon doorgingen, maar voor de reizigers die met trein of bus moes ten reizen was het een strop. Ik denk dat er in België te gemakke lijk wordt gestaakt, maar deze keer vind ik het terecht. Ik heb er be grip voor, ook als autobestuurder. Ik denk dat de stakingen helpen. Vooral als er gestaag van die spel denprikken zijn. Het CD&.V wil nu al sleutelen aan de vermogens belasting van grote bedrijven die ook de achterdeurtjes kennen." Loek de Kerf uit Hulst denkt dat België bijna failliet is. „Er zal dus flink bezuinigd moeten worden. Deze stakingen kosten vooral veel geld en dat is altijd slecht voor de economie. Slecht voor de havens van Antwerpen en Gent en dus ook voor de werkgelegenheid van de Zeeuws-Vlamingen die daar hun boterham verdienen. In België komen ze meteen de straat op. De vakbonden hebben daar veel te vertellen Zeeuws-Vlaanderen is in de culi naire en toeristische sector afhan kelijk van België. Hoe slechter het gaat in België, hoe minder voor deel Zeeuws-Vlaanderen heeft. Kortom: stop met staken, ga ge woon werken en kom daarna re creëren en genieten in onze regio." „Langer doorwerken, daar kunnen we niet meer onderuit", stelt Eddy van Damme uit Terhole van Instal latie en Techniek bedrijf Van Dam- me-Van de Vijver uit Hulst. „Ook in onze branche moet doorge werkt worden tot 67 jaar en dat is voor sommige werknemers erg zwaar. In Nederland is er nauwe lijks gestaakt toen de pensioenleef tijd omhoog geschroefd werd. In België komen ze meteen de straat op. De vakbonden hebben daar veel te vertellen. Voor onderne mers is dat niet goed. Schepen voor Antwerpen of Gent wijken nu uit naar andere havens. Dat kost dus geld. De werknemers in Vlaanderen werd ook ontraden om te komen werken en gewoon thuis te blijven op de stakingsda gen. Ik wil zoiets op mijn bedrijf niet meemaken. We hebben hier gelukkig strikte en goede CAO-af- spraken." Kijk voor het laatste nieuws ook op: www.bndestem.nl/columns TERNEUZEN - De Noordpool wordt steeds kleiner en oktober 2014 ging de boeken in als één van de warmste oktobermaanden ooit. Allemaal feiten waarmee het Energieservicepunt Zeeland wil aantonen dat we met zijn allen moeten meewerken om duurza mer te leven. Bij sportverenigin gen valt er nog een hoop te win nen, bleek uit de workshop die onlangs werd gehouden in het ge meentehuis in Terneuzen. Het Energieservicepunt is een sa menwerkingsverband tussen Zeeuwind, de Zeeuwse Milieu Fe deratie ZMF en het Zeeuws Kli maatfonds. Het doel is om lokale energie-initiatieven te ondersteu nen en kennisuitwisseling te be vorderen. Vandaar de workshop 'Op een slimme manier groene eu ro's scoren.' Er zijn geïnteresseer den namens diverse sportvereni gingen aanwezig zoals Voetbalver eniging Terhole en Vogelwaarde en Tennisclub Animo uit Terneu zen. Ad Phernambucq van het Zeeuws Klimaatfonds wil aller eerst weten wat de aanwezige ver enigingen doen om te besparen op energie. Dat is nog niet heel veel, zo blijkt. De meesten zijn hier om inspiratie op te doen. Zo zijn er simpele maatregelen zoals waterbesparende douchekoppen, tijdschakelaars en teruggave van de ecotax. Ook investeren in de toekomst kan worden terugver diend, bijvoorbeeld door gebruik te maken van LED-verlichting en zonnepanelen. „Door de combina tie van besparen en zelf energie opwekken, kan minimaal veertig procent worden bespaard", is het positieve bericht. Veel verenigingen hebben hier wel oren naar. „Wij denken nu echt serieus na over LED-verlich- ting op het sportveld", zegt Erik Houg, penningmeester van Ten nisclub Animo. Gastspreker Joran de Witte van W Wolphaartsdijk vertelt hoe zijn club aan het ver- groenen is en en de BBC is zelfs komen kijken naar de 4D boar ding (reclame en zonnepanelen in één). Hij is daarnaast ook als ac count manager van LUXimprove aanwezig om meer te vertellen over LED-verlichting. De Witte verklapt dat LUXimprove en Del ta momenteel plannen maken om alle sportverenigingen verduurza men met LED-verlichting. Ronald Roelands van Stichting Speeltuin Oranjekwartier uit Ter- neuzen is ook aanwezig en geïnte resseerd in hoe hij zijn pand groe ner kan maken. „Het pand is drie jaar oud en er is bij de bouw niet zo stil gestaan bij besparing. Ik vind deze workshop heel nuttig om inspiratie op te doen, goed dat dit er is." Zo vertelt Roelands dat hij de koelkasten uitschakelt als deze niet worden gebruikt, maar hij geeft aan dat er snel schimmel in komt door vocht. Een van de aanwezigen geeft de gouden tip: hang een ongebruikt theezakje in de koelkast. PlaagdierbestrijcLing Zeeuws-Vlaanderen Ör m door Jeanette Vergouwen I Jan van Puyvelde I Loek de Kerf I Eddy van Damme Hoe scoor j e groene euro's? door Sophie Stockman Ad Phernambucq I Tijdens de workshop werd vooral goed geluisterd, foto Camile Schelstraete Rijkswaterstaat Ministerie van Infrastructuur en Milieu Datum: i december 2014 Onderwerp: Eigenaar gezocht van de 'Diamond Princess' (voorheen 'Hakon Jarl') gelegen in het Kanaal van Gent naar Terneuzen aan de buitenzijde van dok B van Scheepswerf'De Schroef', Wervenwegt, 4551 MC Sas van Gent. Geachte mevrouw/heer, Op 11 augustus 2012 is de 'Diamond Princess' (voorheen 'Hakon Jarl') aangemeerd aan de kade van Scheepswerf'De Schroef', Wervenweg 1, 4551 MC Sas van Gent. Momenteel ligt het schip 'Diamond Princess' (voorheen 'Hakon Jarl') in het Kanaal van Gent naar Terneuzen op een illegale ligplaats aan de buitenzijde van dok B van Scheepswerf'De Schroef'. Bij dezen verzoek ik de eigenaar van de 'Diamond Princess'zich bekend te maken binnen 2 weken weken na datum van deze oproep. Bent u de eigenaar van de 'Diamond Princess' en kunt u dit onderbouwd aantonen, dan verzoek ik u schriftelijk contact op te nemen met Rijkswaterstaat Zee en Delta, afdeling Handhaving, Postbus 5014,4330 KA Middelburg of digitaal via hand- havingzeeland@rws.nl. De Minister van Infrastructuur en Milieu, namens deze, het afdelingshoofd Handhaving Rijkswaterstaat Zee en Delta, L.C.van Beveren Preventie en bestrijding van ongedierte De kunst van plaagdierbestrijding 0115 - 530 585 lader@zeelandnet.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 54